Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Inflace v USA mírně nad očekávání, tržní odezva prvotně tragická – Bitcoin extrémně volatilní

Inflace v USA mírně nad očekávání, tržní odezva prvotně tragická – Bitcoin extrémně volatilní

Inflace v USA mírně nad očekávání, tržní odezva prvotně tragická – Bitcoin extrémně volatilní
Zdroj: depositphotos.com

Inflace za duben ve Spojených státech byla včera zveřejněna. Trochu oproti březnu klesla, ale očekával se mírně větší pokles. Meziročně inflace za duben dosáhla 8,3 %, očekávání bylo 8,1 – 8,2 %. Ve chvíli, kdy došlo ke zveřejnění nových dat o inflaci, se na trhy vrátila maximální dynamika. Respektive se naprosto celý trh „vylil“. Hlavně bitcoin s mohutnými objemy. Že trhy takhle emotivně reagují je samozřejmě dost špatná zpráva. Říká nám to, že očekávání na trhu je nyní zcela jiné.

Když běží býčí trend, i pozitivně znějící naprostá prkotina může ceny vyhnat hodně nahoru. Když ovšem běží medvědí trend, je tomu naopak. Já si totiž nemyslím, že ta nová inflační data něco zhoršila. Trhy ovšem nyní vše vnímají jinak, na což si budeme muset zvyknout.

Mírný pokles, pádivá inflace se odkládá

Jak jsme si řekli v úvodu, inflace oproti březnu mírně klesla. O 0,2 procentního bodu na 8,3 %. Čili tu máme po dlouhé době první známky slábnoucí akcelerace. Sice pořád vysoko, ale aspoň něco pozitivního. Očekávání ohledně poklesu bylo však o něco větší, zhruba 8,1 – 8,2 %. Proto taky finanční trh okamžitě reagoval dalším poklesem. Jak jsem vysvětloval v úvodu, pro mne je to potvrzení pro naprostý obrat v očekávání.

Inflace v USA
Inflace v USA
Zdroj: tradingeconomics.com

Co se týká makroekonomických implikací, v tomto ohledu se nic nemění. Federální rezervní banka (Fed) bude i nadále zvyšovat základní úrokové sazby a začátkem června má začít s kvantitativním utahováním. Mimochodem, na kvantitativní utahování jsem před několika dny zpracoval takový speciál jakožto burzovní přípravu. Doporučuji přečíst.

4H graf bitcoinu
4H graf bitcoinu
Zdroj: tradingview.com

V závislosti na zveřejněné inflaci se na bitcoin přiřítila jednak solidní volatilita a jednak vskutku mohutné objemy. Pro ostatní trhy platilo to samé, ale momentálně mě zajímá jenom bitcoin, protože jsem si kolem 30 000 USD budoval větší pozici. Jsem si téměř jist, že ty objemy překonají 9. květen. Což znamená, že se nám na bitcoinu zobchodovalo během 4H svíce nejvíce objemů od června 2021. Chvíli to vypadalo, že hladina padne, ale v tuto chvíli se spíše potvrzuje, že šlo o typický shakeout. Ještě ale není úplně vyhráno.

Závěrem

To dnešní zveřejnění inflace je pro nás hrozně důležité, což jsem se snažil ukázat právě na grafu s bitcoinem. Sentiment se změnil, očekávání je dost odlišné. Respektive stačilo, aby inflace klesla jenom mírně pod očekávání a výsledkem je naprosto přehnaná tržní reakce. Každý burzovní spekulant proto musí zveřejnění inflačních dat bedlivě sledovat a brát v potaz, když má na trhu své pozice.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo