Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Analýza akcie Netflix (NFLX) – Největší pád v historii a očekávání investorů se radikálně mění k horšímu!

Analýza akcie Netflix (NFLX) – Největší pád v historii a očekávání investorů se radikálně mění k horšímu!

Analýza akcie Netflix (NFLX) – Největší pád v historii a očekávání investorů se radikálně mění k horšímu!
Zdroj: depositphotos.com

Akcie Netflix (NFLX) mají za sebou vůbec nejhorší pád ve své historii. Jako by všichni investoři procitli z nějaké pohádky a uvědomili si, že ani stromy nerostou až do nebe. Stalo se tedy to, před čím jsem mnoho měsíců varoval – firmy nejsou schopny překonávat dřívější rekordní výsledky a tím pádem nemohou naplnit přehnaná očekávání investorů. Do značné míry situaci komplikuje i akcelerovaná inflace (zvyšuje náklady), která je vůbec nejvyšší za předešlých několik dekád.

V dnešní analýze si tedy stručně rozebereme příčinu, která způsobila jednodenní pád ceny akcie Netflix o téměř 40 %. Pak se podíváme na čerstvé výsledky za první kvartál letošního roku a krátce si okomentujeme výhled. Nebude chybět technická analýza.

Vývoj akcií Netflix v posledních 2 letech
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Netflix poprvé zaznamenal úbytek předplatitelů

Netflix se dlouhodobě mohl chlubit tím, že každým kvartálem byl čistý přírůstek předplatitelů kladný. Netflix díky tomu v roce 2020 překonal magickou hranici 200 milionů předplatitelů. Nicméně již během roku 2021 jako by růst počtu předplatitelů narážel na pomyslný strop. Přesto ještě rok 2021 byl docela úspěch, protože čistý přírůstek zůstával stále kladný.

Vývoj počtu předplatitelů Netflix
Vývoj počtu předplatitelů Netflix
Zdroj: backlinko.com

To se ale změnilo prvním kvartálem letošního roku. Netflix vůbec poprvé ztratil 200 tisíc předplatitelů. Mne to až tak nepřekvapilo, protože z jednotlivých analýz na Netflix a některou jejich konkurenci jsem pochopil, že se o předplatitele začínají doslova rvát. Jde to znát i z reklam, které občas vídávám. Jednoduše řečeno si všichni chtějí z toho koláče ukrojit svůj díl.

Podíl na sledovanosti
Podíl na sledovanosti
Zdroj: netflix

Netflix ve své zprávě pro akcionáře zveřejnil i přiložený graf, vytvořený na základě dat z USA, ze kterého je vidět evidentní růst sledovanosti konkurenčních SVOD. Zatímco Netflix o pár desetin procenta upadá. Trochu mne překvapilo, že tam není k vidění Apple TV+, ale dost možná se nachází mezi „other SVOD“.

Možná si říkáte, že 200 tisíc ztracených předplatitelů není až taková tragédie, aby kurz akcie Netflix za jediný obchodní den padly skoro o 40 %. Vtip je v tom, že služba počítá za druhý kvartál v letošním roce pokles předplatitelů o 2 miliony. S tím souvisí i horší výhled zisků, který je též výrazně nižší.

Netflix z poklesu viní hned několik věcí. První je vyprchání té „vlny“ z doby velkých lockdownů, kdy byli lidé nuceni ze dne na den zůstávat doma. Netflix odešel z Ruska, takže ztratil asi 700 tisíc předplatitelů. Mimo jiné si sledující ve velké míře přístupy sdílejí, což Netflix dlouhodobě nijak neřešil. Firma odhaduje, že až 100 milionů domácností si přihlašovací údaje sdílí. Proto již vymýšlí mechanismy, díky kterým přinutí i sdílející domácnosti si něco připlatit.

Dovolím si upozornit, že teprve v následujících zhruba dvou letech se ukáže, kde se čísla předplatitelů ustálí. Postupem času bude konkurence jenom sílit, takže si vezmou čím dál větší část z toho koláče. Zatímco pro Netflix bude zbývat menší a menší kus. Jinak si nemyslím, že by inflace měla způsobovat větší odliv předplatitelů. Je to sice zbytná služba, ale je dost levná. Stejnou částku dáte za velké menu ve fast foodu.

Fundamentální analýza akcie Netflix (NFLX)

Kvartální výsledky

Netflix snížil svůj výhled na další kvartál. Vzhledem k tomu, že pokles předplatitelů bude tentokrát relativně rapidní, je logické, že klesne i zisk. Momentálně je tedy konsensus na výhled EPS (zisk na akcii) za Q2 zhruba 3 body.

Výhled EPS
Výhled EPS
Zdroj: tradingview.com

Co se týká kvartálních výsledků, obrat se mezikvartálně příliš nezměnil – první čtvrtletí zaznamenalo 7,87 miliardy USD. Meziročně si však obrat polepšil o téměř 10 %. Netflix dosáhl vcelku slušného zisku, 1,6 miliardy USD. Oproti 607 milionů USD z minulého čtvrtletí je to rozhodně progres. Meziročně je to však pokles o 6,9 %, z 1,71 miliardy USD. I přesto se jedná o jeden z nejlepších čtvrtletních výsledků (předchozí období bylo hodně slabé). Nicméně očekávání investorů bylo zkrátka jinde.

Hrubá marže dosahovala 45,5 %. Provozní marže činila 25 %. Čistá zisková marže dosahovala velmi solidních 20 %. Před rokem dosahovala zisková marže o necelý čtyři procentní body více.

Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zdroj: tradingview.com

Provozní výnosy jsou za první čtvrtletí hodně dobré, téměř 2 miliardy USD. Meziročně prakticky beze změny, mezikvartálně je rozdíl více jak 200%. EBITDA je 5,21 miliardy USD, mezikvartálně vzestup o 17,5 %. Volné cash flow je přes 800 milionů USD, předcházející tři období byly v záporných číslech.

Zisk na akcii (EPS) je 3,53 bodů. Poměrový ukazatel P/E je v současnosti 31,63 bodů. Oproti minulým čtvrtletím je to znatelně málo. Čili akcie Netflix „zlevňují“. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je slušných 33 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 16,22 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) a ukazatel běžné likvidity (current ratio) dosahuje 1 bodu, což je v podstatě přijatelné. Víme, že firma je schopna okamžitě zaplatit dluhy, které jsou v dohledné době splatné. Netflix drží ve své rozvaze vcelku slušnou rezervu v hotovosti, 6 miliard USD.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,83 bodů a poměr dlouhodobého dluhu vůči celkovému kapitálu činí 0,32 bodů. Oba ukazatele jsou na přijatelných úrovní. Vlastní kapitál dělá 17,5 miliardy USD. Za uplynulý rok stoupl z 13 miliard USD. Celkový dluh představuje 18 miliard USD.

Roční výsledky

Pro úplnost je ještě rozumné si ve stručnosti ukázat, jak je na tom Netflix prismatem ročních výsledků. Rok 2021 byl díky obratu 29,7 miliardy USD vskutku rekordní, laťka se zase posunula výš. Nicméně v relativních číslech (meziročně 19 %) byl růst obratu znatelně nižší, než roky předcházející. Čistý zisk dosahoval 5,12 miliardy USD, což v meziročním podání znamenalo zlepšení o horentních 85 %.

A to hlavně díky maržím. Čistá zisková marže meziročně vzrostla z 11 % na 17,23 %. Čili ideální situace, výnosy a marže stoupají – o to rychleji jde zisk nahoru. Hrubá marže byla skoro 42 %, zatímco provozní marže téměř 21 %. Dlouhodobě je tu rostoucí tendence.

Zisk a výnos za jednotlivé roky
Zisk a výnos za jednotlivé roky
Zdroj: tradingview.com

Provozní výnosy meziročně stouply o 35 % na 6,2 miliardy USD. EBITDA zaznamenala růst o 20 % na 18,63 miliardy USD. Volné cash flow bylo mírně v záporu, -132 milionů USD. Zisk na akcii (EPS) dosahoval 11,24 bodů.

Technická analýza akcie Netflix (NFLX)

Hned na úvod k této části přikládám denní graf, kde můžete pozorovat poslední propad, který celkově čítá skoro 40 %. Trh otevřel masivním gapem (mezerou). Pokles následně ještě pokračoval, v závěru dne se podařilo malou část ztrát umazat. Od historického maxima akcie Netflix ztratily už zhruba 70 % své hodnoty. V každém případě je to nejčernější den v historii tohoto titulu.

Denní graf akcie Netflix
Denní graf akcie Netflix
Zdroj: tradingview.com

Panika byla natolik silná, že kurz projel jako nůž máslem dokonce S/R levelem 240 USD. Před tímhle občas v rámci analýz varuji – když dojde k panice, i sebesilnější support selže. Ty nákupní příkazy kolem těchto úrovní totiž jako lusknutím prstu zmizí. Další relevantní support je dle mého až na S/R levelu 170 USD. To je relativně pořád daleko od aktuálního kurzu, asi 25 % dolů.

Týdenní graf akcie Netflix
Týdenní graf akcie Netflix
Zdroj: tradingview.com

Trh je ovšem už v extrémně přeprodaném stavu. Týdenní indikátor RSI ukazuje 21 bodů. Tak nízko se trh ještě nikdy nenacházel. A nic nepadá věčně, pomyslná pružina je dostatečně stlačená. Jakmile ta panika opadne, trh část ztrát určitě umaže. Je dobré počítat s tím, že kurz zůstane hodně volatilní. Denní pohyby určitě budou v desítkách procent, jako jsme mohli pozorovat u Alibaby.

Závěrem

Netflix sice v roce 2021 pokořil další milník a první kvartál roku 2022 je vlastně slušný, ale investorům to jednoduše nestačilo. Ti mnohem lépe informovaní si uvědomovali, že Netflix své dřívější solidní výsledky nemůže opakovat věčně. Proto taky kurz už od listopadu 2021 soustavně klesá. Zbytku to postupně začalo docházet až po zveřejnění reportů za poslední kvartál minulého roku a první kvartál toho aktuálního. Čili se očekávání investorů za půl roku velmi radikálně zhoršilo.

Upozorňuji, že Netflix není v tomto ohledu posledním titulem, který tolik zamává s očekáváním. Třeba u Facebooku došlo k vystřízlivění též. Další tituly se postupně přidají, to je jisté. Zábavné je, že na akciovém indexu S&P 500 se tyhle pády příliš neprojevují. Je to dáno tím, že největší společnosti se pořád drží. Přitom mnoho ostatních titulů jde doslova k zemi (Alibaba, Facebook, PayPal).

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo