Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Analýza akcie Alibaba – Čínské tituly strmě rostou po oznámení, že Čína podpoří svůj kapitálový trh

Analýza akcie Alibaba – Čínské tituly strmě rostou po oznámení, že Čína podpoří svůj kapitálový trh

Analýza akcie Alibaba – Čínské tituly strmě rostou po oznámení, že Čína podpoří svůj kapitálový trh
Zdroj: cdn.spark.app

Akcie Alibaba (BABA) zažívají doslova vzkříšení, které přišlo po jeden a půlročním poklesu. Během té doby akcie Alibaba ztratily asi 77 % ze své all time high hodnoty. Jenom za posledních pár dní po odrazu ode dna se titul zhodnotil o cca 60 %. Jednak jsou za tím technické faktory (extrémní přeprodanost) a nové zprávy z Čínské lidové republiky, které si za chvíli rozebereme. Jak je zvykem, pak navážeme fundamentální analýzou. Následně si v rámci technické analýzy uděláme zevrubný rozbor cenového grafu.

Vývoj akcií Alibaba v posledních 2 letech
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Čína se zavázala podpořit stabilitu svého finančního trhu

Minulý týden došlo k ohromnému obratu, co se týče čínské politiky. Po dlouhé době přišly z Čínské lidové republiky dobré zprávy. Konkrétně od čínských regulátorů ohledně podpory jejich kapitálového trhu. V podzimní analýze na Alibabu jsem vysvětloval, že je firma pořád zakleknutá místní vládou, což je pořád tlačí dolů. Respektive cena titulu šla již tehdy více jak rok soustavně dolů – osobně jsem předpokládal, že se blíží konec poklesu. Který však přišel o mnoho týdnů později.

Čínská tisková agentura Sin-chua citovala místopředsedu komunistické strany Liou Che, že vláda bude dál podporovat úpisy (IPO) na zahraničních burzách a že regulatorní zásahy proti velkým technologickým společnostem se chýlí ke svému konci. Následně se v tomto ohledu přidala i čínská centrální banka. Měnová autorita přišla s prohlášením, že bude bojovat za stabilitu kapitálového a realitního trhu.

Jde o prohlášení, která chtěla investoři rozhodně slyšet. Konkrétně Alibaba byla nesmírně přeprodaná, ta pomyslná pružina šíleně stlačená. Jakmile došlo ke zveřejnění těchto zpráv, pružina vystřelila. Čili byl trh připravený, čekal jen na správný impuls. Již dříve jsem vyjádřil jisté pochybnosti, že si Číňané zlikvidují nejlepší technologické firmy jako je Alibaba. Respektive jsem zastával postoj, že je to něco krátkodobého. Čína je sice ideologicky (politicky) pořád marxistická, ale z ekonomického hlediska provozují vcelku tvrdý kapitalismus. A aby jejich kapitalismus fungoval, nemůžete si zlikvidovat největší tahouny.

Komise pro cenné papíry (SEC) relativně dlouho vyhrožovala, že dojde k delistování čínských titulů z amerických burz. Proto je zcela klíčová proklamace, že čínská vláda podpoří zahraniční úpisy čínských akcií. Když to rozšifrujeme, vlastně tím veřejně potvrdili, že se s americkými regulatorními orgány chtějí dohodnout.

Je proto problém zcela zažehnán? Uvidíme, jisté nic není. Ovšem trhy tomu v těchto chvílích věří, což se počítá.

Alibaba chystá propouštění desítek tisíc zaměstnanců

Vyšla relativně čerstvá zpráva, že Alibaba a Tencent dohromady propustí desítky tisíc zaměstnanců. Podobná zpráva by nikoho neměla překvapit, protože čínské firmy po mnoho měsíců utrpěly dost velké ztráty. A když firma utrpí velké ztráty, začne se okamžitě propouštět. Spekuluje se, že Alibaba se má zbavit až 15 % svých zaměstnanců, což je v absolutních číslech 39 000 pracovních míst.

Alibaba byla od konce roku 2020 pod silným tlakem. Peking ji udělil astronomickou pokutu ve výši 2,8 miliardy USD. Jenom pro představu, v roce 2015 firma dosáhla zisku necelé 4 miliardy USD. Nyní to sice tak velkou firmu nepoloží, ale určitě to bolí. Hlavně v očích veřejnosti podnik ztratí kredibilitu.

Fundamentální analýza akcie Alibaba (BABA)

Hospodářský výsledek za třetí účetní kvartál (čtvrtý kalendářní) je o něco lepší než druhý účetní kvartál. Obrat zaznamenal růst o 22,3 % na téměř 38 miliard USD. To je vcelku solidní posun, protože první účetní kvartál roku 2020 činil obrat méně jak 22 miliard USD. Alibaba je na tom z pohledu výnosů pořád dost dobře. Ziskovost firmy mezikvartálně stoupla o 285 %, z 830 milionů USD na 3,2 miliardy USD. Proto ten klesající cenový vývoj z posledních několika týdnů vůbec nedával smysl – bylo to již jen o emocích.

Hrubá marže dosahovala 38,37 %. Provozní marže se mezikvartálně zlepšila, ze 7,5 % na 13,28 %. Čistá marže si polepšila o 5,75 procentních bodů na 8,42 %. Zde podotýkám, že Alibaba mívala ziskovou marži vždy nad 20 %. Podniku proto hodně pomáhá, že dosahuje solidního obratu.

Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zdroj: tradingview.com

Provozní výnosy si taktéž markantně polepšily, o 117 % na 5 miliard USD. EBITDA dosahovala 6,5 miliardy USD, mezikvartálně růst o 70 %.

Zisk na akcii (EPS) je 1,18 bodů. Poměrový ukazatel P/E dosahuje 31,63 bodů – od předešlého kvartálu výrazně stoupl z 21,16 bodů. Hlavně díky tomu silnějšímu zisku. I přestože cena klesala. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je 6,87 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 6,12 %.

Ukazatel běžné likvidity (current ratio) je na 1,64 bodech. Ukazatel běžné likvidity není pro poslední účetní kvartál vůbec uveden. V každém případě je Alibaba dostatečně likvidní, aby byla schopna do jednoho roku splatit své pohledávky.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,12 bodů. Poměr dlouhodobého dluhu vůči celkovému kapitálu je 0,07 bodů. Oba poměry jsou samozřejmě velmi nízké, tudíž přijatelné. Když se podíváme na ten vlastní kapitál a celkový dluh, obojí se v podstatě pro Alibabu zlepšilo. Vlastní kapitál vzrostl o 2,5 % na 175,76 miliardy USD. Zatímco dluh klesl na necelých 22 miliard USD.

Technická analýza akcie Alibaba (BABA)

Pro shrnutí, akcie Alibaba se od svého historického maxima z podzimu roku 2020 propadly o cca 77 %. Jedná se samozřejmě o velmi těžké znehodnocení, které však trvalo relativně dlouhou dobu – rok a půl soustavného poklesu není vůbec krátká doba. Mějte na paměti, že medvědí trendy jsou zpravidla kratší než býčí trendy. Proč? Protože jsou dynamičtější.

Když člověk onemocní, taky je to rychlé. Obyčejně se dá nemoci zbavit za několik dnů, ale jakmile chcete dosáhnout původní fyzické kondice, trvá to mnohonásobně více času a úsilí. Zcela stejně to funguje i na finančním trhu.

Týdenní graf akcie Alibaba
Týdenní graf akcie Alibaba
Zdroj: tradingview.com

Tržní dno máme pod S/R levelem 85 USD, konkrétně na 73,28 USD. Všimněte si, že je blízko i point of control objemového profilu. Kurz zde reagoval prakticky okamžitě, protože se jedná o nejsilnější místa na trhu. Dále si určitě všimněte podoby týdenní svíce a především objemů. Ty objemy jsou naprosto legendární. Je to skoro pětinásobek průměrných týdenních objemů. V krátké historii trhu je to rekord. Samotná podoba svíce je impulsní.

Asi nemusím zdůrazňovat, že je to jednoznačná snaha o konstrukci tržního dna. Do trhu se v poměrně krátkém čase vrátila hromada spekulantů a investorů, kterým se to prozatím vyplácí. Od tržního dna se akcie Alibaba zhodnotily o cca 60 %. Takřka za několik obchodních dní. Kdy naposled jsme něco podobného viděli u bitcoinu? Já možná někdy v roce 2018. Je normální, že se akciový trh takto chová? Stručně mohu říct, že nikoliv. Pro medvědí trh je typické, že dochází k masivním rally do protitrendu.

Americký trh je totiž ve špatné situaci, neboť Federální rezervní banka (Fed) učinila první krok k restriktivní měnové politice. Je jenom otázka času, až se to projeví. Nevylučuji ovšem, že čínské tituly se budou držet nahoře déle. Na to jsem právě hrozně zvědavý, jak se čínský kapitálový trh zachová, až bude potvrzené, že je americký akciový trh v medvědím trhu.

Co se týká aktuální situace, akcie Alibaba i aktuální týden rostou na ceně. Brzy kurz bude atakovat zakreslenou rezistenční diagonálu, pod kterou se pohybuje právě od podzimu 2020. Případný průraz logicky znamená nemalý býčí signál, protože dojde k narušení medvědí tržní struktury.

Když se podíváme na indikátor RSI, indikátor se vážně dlouho držel ve spodní polovině hodnot. Ta pomyslná pružina už zkrátka chce jít nahoru. A dostala dostatečný impuls.

Závěrem

Alibaba je snad z nejhoršího venku.

Z fundamentálního a technického hlediska byl další pokles spíše méně pravděpodobný. Přesněji řečeno zde panovaly výborné podmínky, aby cena vystřelila do nebe. Chtělo to ovšem jenom pošťouchnout, což se minulý týden díky vyjádření čínských státních autorit stalo. Jestli kurz prorazí skrze tu rezistenční diagonálu, minimálně mnohatýdenní cenový růst titul asi čeká.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo