Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Neuvěřitelný růst zisků! Amazon představil impozantní výsledky hospodaření za rok 2023

Hospodářské výsledky Amazonu za 4. čtvrtletí 2023 ukazují výrazný nárůst tržeb, peněžních toků i ziskovosti. Výhled společnosti na rok 2024 rovněž vypadá pozitivně.

Publikováno
Neuvěřitelný růst zisků! Amazon představil impozantní výsledky hospodaření za rok 2023
Zdroj: Depositphotos.com

Amazon oznámil své hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí roku 2023. Tržby společnosti dosáhly 170 miliard USD, což představuje 14% nárůst oproti stejnému období roku 2022. Vysoce zisková cloudová služba Amazon Web Services pak aktuálně představuje přibližně 14 % podnikání společnosti (tržby 24,2 miliardy USD).

Provozní zisk se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil na 13,2 miliardy USD z 2,7 miliardy USD v předchozím roce. Čistý zisk pak dosáhl 10,6 miliardy USD – 1 USD na akcii, ve srovnání s 0,03 USD na akcii, ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022.

Za celý rok 2023 vzrostly tržby společnosti oproti roku 2022 o 12 % na 574,8 miliardy USD. Provozní zisk za celý rok dosáhl 36,9 miliardy USD, což představuje výrazný nárůst oproti 12,2 miliardy USD v roce 2022.

Čistý zisk Amazonu za rok 2023 činil 30,4 miliardy USD, což představuje výrazné zlepšení oproti ztrátě 2,7 miliardy USD v předchozím roce.

Pozitivní vývoj vykázal i peněžní tok, který se za posledních dvanáct měsíců zvýšil o 82 % na 84,9 miliardy USD.

Volný peněžní tok se pak výrazně zlepšil na příliv 36,8 miliardy USD oproti odlivu 11,6 miliardy USD v předchozím období. Není tak ani divu, že cena akcií Amazon za posledních 12 měsíců výrazně vzrostla.

Vývoj ceny akcií Amazon za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Amazon Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Vedení Amazonu je s výsledky spokojeno

Generální ředitel společnosti, Andy Jassy, vyjádřil spokojenost s pokrokem společnosti a vyzdvihl rekordní prázdninovou sezónu, pokrok v rychlosti doručování a nová partnerství, jako například se společností Hyundai v oblasti online prodeje vozidel a cloudových služeb.

Společnost také rozšířila své služby Amazon Fresh, zavedla nové výhody předplatitelům Prime a pokračovala v rozvoji obsahu a sportovních programů.

Kromě finančních úspěchů společnost učinila pokroky v oblasti zlepšování nákupního zážitku zákazníků, když uvedla na trh Rufuse, nákupního asistenta s umělou inteligencí.

Rufus je navržen tak, aby odpovídal na dotazy zákazníků, poskytoval doporučení produktů a zachovával kontext v průběhu celé konverzace. Byl vyškolen na základě rozsáhlého katalogu produktů Amazonu a údajů o zákaznících, včetně recenzí a dotazů a odpovědí.

Výhled společnosti je rovněž pozitivní

Při pohledu do prvního čtvrtletí roku 2024 Amazon předpokládá, že se čisté tržby budou pohybovat v rozmezí 138,0 až 143,5 miliardy USD a provozní zisk v rozmezí 8,0 až 12,0 miliardy USD.

Nejnovější finanční výsledky společnosti Amazon a zavedení systému Rufus podtrhují pokračující úspěch společnosti a její zjevnou snahu o inovace s cílem zlepšit služby zákazníkům.

Díky silným finančním základům a efektivnímu přístupu k technologiím má Amazon slušné předpoklady udržet si vedoucí postavení v odvětví e-commerce a cloud computingu.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎