Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akciový trh čelí hrozbě. Pošle ho zpráva o inflaci strmě dolů?

Úterní zpráva o inflaci bude klíčová pro další vývoj na trzích. Odborníci nečekají, že by inflace dosáhla cíle americké centrální banky. Co to bude znamenat pro americké akcie?

Akciový trh čelí hrozbě. Pošle ho zpráva o inflaci strmě dolů?
Zdroj: fairobserver.com

Americký akciový trh očekává další zprávu o inflaci v USA a je jisté, že data, která ukáže zásadním způsobem ovlivní další směřování cen akcií.

Mnoho investorů očekává, že Federální rezervní systém začne v roce 2024 snižovat úrokové sazby, protože se zdá, že vyhrává boj s inflací.

Nejžhavější zpráva týdne – CPI za únor

V úterý budou všechny oči upřeny na únorovou inflační zprávu z indexu spotřebitelských cen (CPI), přičemž obchodníci se budou snažit zjistit, jak brzy může přijít možné snížení úrokových sazeb ze strany centrální banky.

Poznámka

Americká inflace od svého vrcholu v roce 2022, kdy dosahovala přes 9 %, výrazně klesla. Lednový CPI vykazoval nárůst jen o 3,1 %. Cílová úroveň Federálního rezervního systému je ale ještě níž – 2% meziročního růstu cen.

Fed drží svou základní úrokovou sazbu od července stabilně na současném rozpětí 5,25 % – 5,5 %. To je nejvyšší úroveň za 22 let.

Správce portfolia pro globální alokační strategii J.P. Morgan Asset Management, Phil Camporeale, se domnívá, že aby byla zpráva dobrá a trh podpořila, není třeba aby inflace dosáhla 2% cíle Fedu, ale postačí, aby CPI za únor byl lepší než ten lednový.

Pokud však i únorová inflace vybočí z úzkého pásma očekávání, hrozí, že reakce trhu bude ještě více negativní, než tomu bylo po lednové zprávě, kdy se akciový trh prudce propadl.

Další osud aktuální tržní rally

Americký akciový trh skončil minulý týden níže, když index Dow Jones Industrial Average, S&P 500 i technologicky orientovaný Nasdaq Composite zaznamenaly týdenní poklesy.

I tak S&P 500 zakončil o 6,25 % výše, než byla jeho hodnota na začátku roku a pouze o necelé procento pod svým historickým maximem ve výši 5 157,36 bodu.

Vývoj S&P 500 od začátku roku

Camporeale očekává, že rally se v letošním roce ještě rozšíří, i když uznává, že scénář, kdy inflace klesne na cílová 2 % a Fed 5x sníží úrokové sazby do konce roku, je jen těžko představitelný.

Podle jeho definice měkkého přistání se americká ekonomika vyhne recesi s růstem hrubého domácího produktu o 2 %, zatímco inflace se ke konci roku přiblíží k 2% cíli, ale nedosáhne ho.

Podle nástroje CME FedWatch Tool obchodníci nyní očekávají, že Fed začne snižovat sazby v červnu. Camporeale řekl, že očekává stejné načasování prvního snížení v případě, že úterní zpráva neukáže podstatný nárůst inflace.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.