Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akciím Tesly se od Nového roku příliš nedaří – jak moc korelují s cenou Bitcoinu a indexem S&P 500?

Publikováno
Akciím Tesly se od Nového roku příliš nedaří – jak moc korelují s cenou Bitcoinu a indexem S&P 500?
Zdroj: depositphotos.com

V nedávném článku jste byli informováni, že společnost Tesla nakoupila za část svého volného kapitálu Bitcoin za 1,5 miliardy dolarů. V návaznosti na to Tesla představila i své plány na podporu kryptoaktiv jakožto prostředku pro nákup jejich produktů. Zmíněný nákup BTC Tesla uskutečnila v roce 2020, alespoň dle jejich výroční zprávy.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nákup Bitcoinu byl mnohými kritizován, protože se tím v podstatě snižuje efektivita z diverzifikace portfolia akcionářů Tesly. Jednoduše řečeno, akcionáři nepřímo investují do BTC, i když třeba zrovna fandové do kryptoaktiv nejsou a nemusí se jim to tedy vůbec zamlouvat.

Což může i do jisté míry dokládat fakt, že akcie Tesly nijak pozitivně na onu zprávu nezareagovaly.

Elon Musk zkrátka sází na kryptoměnových trzích kapitál akcionářů, což v racionálních investorech nebudí zrovna důvěru. Tesla přece není hedgeový fond, ale automobilka.

Od nového roku Tesla stagnuje a čelí silnému výprodeji

Jak je v titulku uvedeno, akcie Tesla od začátku roku dost stagnují a některým investorům a obchodníkům asi došla trpělivost. Což není nic ojedinělého, protože když nějaké aktivum soustavně velmi rychle stoupá na ceně a poté dojde k delšímu zaváhání, podstatná část tržních účastníků začne prodávat.

Popsané vedlo k tomu, že Tesla ztratila na cca 31,5 % ze své all-time high (dosavadního maxima).

Všeobecně se dost uvádělo, že cenový pád má právě na svědomí Bitcoin, když má Tesla určitou část svého majetku ve zmíněném aktivu. Obdobné úvahy jsou ale spíše bláhové, protože jak můžete z grafu seznat, kurz titulu začal rotovat už pár týdnů před finálním poklesem k S/R úrovni 606,56 USD (kdy se Bitcoin teprve začal propadat).

Korelace akcií Tesly a ceny Bitcoinu

Cenová korelace Bitcoinu a Tesly trvala jenom pár obchodních dní.

Co se týče technické stránky, výprodeje nebyly podpořeny nějak silným prodejním tlakem. Byl spíše průměrný, takže pro nakupující nebylo příliš těžké uskutečnit odraz.

Akciový trh Tesla proložený Bitcoinem (BLX).
Akciový trh Tesla proložený liniovým vývojem ceny Bitcoinu (BLX). Zdroj: tradingview.com

Korelace akcií Tesla a indexu S&P500

Když si místo Bitcoinu proložíme do grafu liniový vývoj kurzu indexu S&P 500, můžeme zpozorovat očividnou korelaci.

Akciový index S&P 500 od počátku roku totiž též dost zaostává. Všimněte si, že má kurz Tesly tendenci akciový index opravdu hodně kopírovat, akorát samozřejmě s podstatně větší volatilitou.

Tesla a S&P 500
Akciový trh Tesla proložený liniovým vývojem kurzu S&P 500. Zdroj: tradingview.com

Závěrem

Nelze zcela vyloučit, že cenový vývoj Bitcoinu nemůže ovlivnit i cenu akcií Tesly. Do jisté míry určitě ano, ale těžko říct, jak moc je to třeba pouhým okem v grafu zpozorovatelné.

Největší vliv má na kurz Tesly aktuální monetární politika Federální rezervní banky a tedy celkové zdraví amerického finančního trhu. Jednoduše řečeno, dokud je na trhu dost dostupné likvidity, není co řešit.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.