Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Tesla zaznamenaly nejlepší rok a kvartál ve své historii! Co dalšího prozrazuje aktuální technická a fundamentální analýza?

Publikováno
Akcie Tesla zaznamenaly nejlepší rok a kvartál ve své historii! Co dalšího prozrazuje aktuální technická a fundamentální analýza?
Zdroj: depositphotos.com

Akcie Tesla mají za sebou úspěšný rok, protože hospodářské výsledky nám ukazují nějakou rozumnou rentabilitu. V rámci fundamentální analýzy si proto vše ukážeme a vysvětlíme. Následně si zpracujeme technickou analýzu cenového grafu. To ale není vše, povíme si i několik aktualit, které s titulem souvisí. A ke konci si uděláme krátký závěr.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tesla má problém s velkým množstvím vozidel

Společnost Tesla oznámila, že ve Spojených státech je až 26 681 vozidel, u kterých může softwarová chyba způsobit problémy s odmrazováním čelního skla. Tesla informovala americký regulační orgán, že chyba může způsobit, že se ventil v tepelném čerpadle nezáměrně otevře a zachytí chladivo ve výparníku.

Tesla kvůli tomu provede bezdrátovou aktualizaci softwaru, aby problém vyřešila. Čili by to nemělo být pro vlastníky automobilů nějaký příliš nepříjemný proces. Firma dále uvedla, že neví o žádných případech, kdy by uvedená chyba způsobila nějakou dopravní nehodu nebo újmu na zdraví. Tesla tak reaguje na stížnosti majitelů vozů, kteří v chladném počasí neměli dostatečný topný výkon.

Tím to ale nekončí, protože Tesla nedávno provedla „recall“ na 54 000 vozů kvůli chybě, která by už mohla být nebezpečná. Chyba se týká vozů, které mají autonomní řízení. Konkrétně jde o tzv. rolling stops. Což je úkon, kdy vozidlo začne zpomalovat, ale úplně nezastaví. Pokračuje v pomalém pohybu. Popsaný úkon je typický třeba u křižovatek.

Nicméně tato vychytávka asi nefunguje dostatečně. Systém má být totiž schopen detekovat, zda jsou na křižovatce nějací chodci, cyklisti a jiná auta. Pokud je křižovatka prázdná, vozidlo jenom zpomalí a projede jí. Leč systém je v tomto ohledu asi nespolehlivý a způsoboval, že vozidlo jelo dál, i když křižovatka nebyla prázdná. Nebo prostě svítila na semaforu červená. Proto systém Tesla vypne raději úplně.

SEC si opětovně předvolal Teslu

Mnozí z vás si jistě budou pamatovat dnes již legendární Tweet Elona Muska z roku 2018. Bylo to zrovna období, kdy tržní kapitalizace společnosti vzrostla hrozně rychle a na horentní hodnoty. Přitom firma vůbec negenerovala žádný zisk. Kapitalizace tehdy dosahovala asi 60 miliard USD. Od té doby se tržní kapitalizace ještě zmnohonásobila.

Už v roce 2018 ale mnohým přišlo, že je Tesla z hodnotového hlediska brak hodný k shortování. Obecně se tudíž vědělo, že Tesla je v tomto ohledu oblíbeným cílem. Leč kurz akcie Tesla šel stejně nahoru, k čemuž pomáhal i sám Elon Musk. A stačil mu k tomu jenom účet na Twitteru.

Tehdejší kurz akcií se pohyboval kolem 350 USD (ještě před splitem). Muskovi stačil jeden tweet o tom, že přemýšlí o stažení všech akcií z trhu. A to za cenu 420 USD. Trh na tweet samozřejmě reagoval dalším růstem a to mnoho krátkých pozic doslova pokosilo. Bylo ovšem zřejmé, že se jedná o další falešný signál, kterých Musk v posledních letech vygeneroval spoustu.

To byl hlavní důvod, proč SEC (Komise pro cenné papíry) zasáhla. Velmi rychle se to ovšem uzavřelo a pokud si správně vzpomínám, Tesla z toho odešla bez nějakého trestu. Nicméně Musk udělal zase něco podobného v listopadu minulého roku a SEC si Teslu zase předvolalo k soudu. Čili s největší pravděpodobností opětovně proběhne nějaké vyšetřování, zda Elon Musk nemanipuloval s trhem. Což je v USA samozřejmě zakázáno.

Fundamentální analýza akcie Tesla (TSLA)

Kvartální účetní období

Začneme prvně se čtvrtletními výsledky. Z přiloženého grafu vyplývá, že obrat Tesle prakticky každé čtvrtletí stoupá. Za čtvrtý kvartál roku 2021 dosahoval obrat 17,72 miliardy USD. Mezikvartálně jde o téměř 29% zlepšení. Ještě před rokem byl výsledek pouze 10,74 miliardy USD. Zisk jde každé čtvrtletí též znatelně nahoru. Za poslední kvartální období Tesla dosáhla zisku o 2,32 miliardy USD. Nicméně Tesla má tržní kapitalizaci 950 miliard USD. Vzhledem k velikosti podniku, je to směšný zisk.

Hrubá marže za poslední účetní kvartál dosahovala více jak 27,35 %. Provozní marže činila skoro 18 %. Čistá marže je přes 13 %. Z pohledu marží to tudíž není až taková sláva. Čísla se ovšem v průběhu času rychle zlepšují.

Zdroj: tradingview.com
Výnosy a zisk za jednotlivé kvartály.
Výnosy a zisk za jednotlivé kvartály.

Provozní výnosy jsou 2,61 miliardy USD. Mezikvartálně jde o zlepšení o 27 %. EBITDA si polepšila o 23 % na 3,46 miliardy USD. Volné cash flow je 2,77 miliard USD.

Zisk na akcii (EPS) jsou 2 body. Ukazatel P/E je nepřekvapivě pořád hrozně vysoko – 216 bodů. Ukazatel byl ještě před rokem dokonce nad 1 000 body. Je to jistý krok tím správným směrem, ale asi nemusím říkat, že 216 bodů je pořád příliš moc. Nějaké „běžné“ hodnoty začínají kolem 40 bodů, konzervativní pak okolo 15. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je 21 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 15,72 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 1,08 bodů. Což je přijatelná úroveň, protože víme, že Tesla je schopna prakticky ihned umořit dluhy s krátkodobou splatností. A to nejde bez toho, aniž by firma nedržela dostatek likvidních aktiv. Pamatujme ale, že čím vyšší poměr, automaticky neznamená lépe.

Ukazatel běžné likvidity (current ratio) je na 1,38 bodů. Učebnicově by se měla hodnota pohybovat zhruba kolem 2 bodů. Druhý ukazatel počítá i s aktivy, které nejsou okamžitě likvidní. Ale jsou natolik likvidní, aby je bylo možné převést na likviditu do jednoho roku.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,28 bodů. Poměr dlouhodobého dluhu vůči celkovému kapitálu je 0,11 bodů. Oba poměry jsou samozřejmě přijatelné.

Roční účetní období

Pro úplnost si ještě uvedeme výsledky za celý rok 2021. Celkový obrat je téměř 54 miliard USD, což je meziročně růst o více jak 70 %. Ještě v roce 2019 činil obrat pouze 24,6 miliardy USD. Roční zisk je 5,52 miliardy USD. Meziročně došlo ke zlepšení o 700 %.

Zdroj: tradingview.com
Výnosy a zisk za jednotlivé roky.
Výnosy a zisk za jednotlivé roky.

Hrubá marže byla za účetní rok 2021 25,3 %. Provozní marže něco přes 12 %. Čistá zisková marže dosahovala 10,26 %. Provozní výnosy za účetní rok 2021 dosáhly 6,5 miliardy USD. Meziročně šly provozní výnosy nahoru o skoro 226 %. EBITDA si polepšila o 118 % na 9,41 miliardy USD. Volné cash flow je za rok 2021 skoro 5 miliard USD. Zisk na akcii (EPS) je 4,89 bodů.

Technická analýza akcie Tesla (TSLA)

Jak můžete sami vidět z cenového grafu, Tesla má hodně krušný půl rok. Na začátku podzimu minulého roku akcie Tesla ve svém růstu hodně akcelerovala. All time high se datuje k 4. listopadu, na ceně 1 244 USD. Po vytvoření tohoto vrcholu cena klesala, ale nejednalo se o soustavný pokles. Po mnoho týdnů byla na trhu ohromná volatilita a to na obě strany.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf akcie Tesla.
Denní graf akcie Tesla

Kurz nakonec poklesl až po S/R level 780 USD. Zde přišla velmi rychlá pozitivní reakce na dotyk se supportem. Je zde i 200denní klouzavý průměr a horní hranice celého toho objemového clusteru na objemovém profilu. Čili na zmíněné hladině byla jistá konfluence. Kurz se vyšplhal zpátky nad S/R level 880 USD, ale od té chvíle k žádnému posunu nedošlo.

Co se týká struktury z posledních tří měsíců, díky té velké volatilitě působí hodně chaoticky. Některé denní pohyby čítají i více jak 10 %. Na trhu je jednoduše hrozně moc emocí a cenové pohyby nemají zrovna racionální základ. Přece každý den nevychází nějaká nová fundamentální skutečnost, aby cena tahle kolísala.

Pokud cena bude chtít v budoucnu ještě dolů, vůbec první nejsilnější hladina se nachází až kolem 704 USD. Díky blízkému středu clusteru můžeme tvrdit, že je tady jakási tržní rovnováha.

Závěrem

Tesla začíná mít konečně nějaké uchopitelné hospodářství, se kterým lze pracovat. Trend je tu zřejmý – výnosy a zisk vcelku rychle stoupají. Nicméně jsou to ve spojitostí s tržní kapitalizací pořád směšná čísla. Jenom pro srovnání, Ford má tržní kapitalizaci „pouhých“ 72 miliard USD. A má za rok 2021 obrat 136 miliard USD a zisk téměř 18 miliard USD – pro Ford jeden z úspěšných roků.

Čili akcie Tesla jsou nesmírně předražené. Jsou hrozně vzdálené od reálné hodnoty. Vše je aktuálně především o víře, očekávání a velice uvolněném měnovém prostředí (levné peníze). A to jsou dost vratké základy pro aktuální tržní ocenění titulu.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎