Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Alibaba tvrdě klesá, jeden z nejhorší kvartálů – firma stále zakleknutá centrální vládou. Co dalšího nám napoví technická a fundamentální analýza?

Akcie Alibaba tvrdě klesá, jeden z nejhorší kvartálů – firma stále zakleknutá centrální vládou. Co dalšího nám napoví technická a fundamentální analýza?
Zdroj: depositphotos.com

Akcie Alibaba (BABA) se pořád otřásají. Vše začalo tvrdými státními opatřeními, které lze bez problému lidově nazvat zaklekáváním. Nakonec to má i hospodářskou dohru, neboť firma reportovala jeden v podstatě z nejhorších kvartálních výsledků vůbec. Čísla si tedy v rámci fundamentální analýzy rozebereme. Nezapomeneme ani na technickou analýzu cenového grafu a několik důležitých zpráv.

Čína zase pokutuje Alibabu

Jak bylo řečeno, zaklekávání nekončí. Čínský regulační orgán pokutuje Alibabu, Baidu a JD.com. Důvodem je 43 dohod, které firmy nepřiznaly. Některé se datují až do roku 2012. Dle čínských úřadů tak společnosti porušily antimonopolní zákony. Samotná pokuta činí “jen” 78 tisíc USD za případ, což není příliš velký obnos. Jde tu ale spíše o to, že Čína i nadále brojí proti tuzemským technologickým gigantům.

I když je samotná sankce zanedbatelná, investoři, zdá se, neradi vidí, že se takové věci dějí.

Čína zkrátka pro velké internetové firmy začala utahovat šrouby a zcela se tím odklonila od tzv. laissez-faire. Čínští komunisté byli dlouhou dobu v ekonomických otázkách spíše (neo)klasici, od marxismu se úplně odklonili. Tento přístup ale asi postupně končí. Dle nové politiky převládá premisa, že tržní giganti zneužívají svou tržní sílu, aby likvidovaly svou konkurenci. Zneužívají data svých zákazníků a porušují jejich spotřebitelská práva.

Je velice zajímavé, že tento trend je prakticky celosvětový. Akorát v Číně jsou ty akce nejrazantnější. Pravda je taková, že Čína si v tomto ohledu podřezává pod sebou větev. Proto jsem osobně hodně zvědavý, kam budou ochotni v tomto ohledu zajít. Jakmile s tím totiž přestanou, čínští technologičtí giganti, jako je Alibaba, se zase mohou stát lukrativním titulem.

Alibaba srazila svůj krátkodobý výhled výnosů

Alibaba srazila svůj krátkodobý výhled ohledně budoucích výnosů. Za účetní rok 2021, který končí březnem následujícího roku, počítá firma pouze s 20% meziročním růstem výnosů. Rok 2020 byl veleúspěšný – meziročně tehdy výnosy stouply o téměř 45 %. Tudíž původní předpovědi byly mnohem více optimistické.

Uvádí se, že důvodem pro pokles výnosů je právě ono zaklekávání a sílící konkurence. Kromě menšího růstu výnosů, společnost očekává mnohem menší zisk. Tady si dovolím upozornit, že pokles výnosů automaticky neimplikuje nižší zisk. Mnohokrát jsem už ve svých analýzách vysvětloval, že zisk může stoupat i díky vyšším maržím. Na což retailoví investoři často zapomínají.

Obecně můžeme konstatovat, že nižší výnosy mají logiku i ve spojitosti se špatnou nabídkou trhu. Což je aktuálně největší problém na celém světě. Nejčastější se mluví o nedostatku čipů na trhu. Předpokládá se i, že růst čínské ekonomiky bude následující kvartál zpomalovat.

I přesto má ovšem Alibaba slibnou budoucnost. Pořád se jedná o jednoho z největších hráčů na poli e-commerce. I když se jim tento rok vůbec nedaří, následující léta mohou být úplně jiná. Navíc je trend takový, že poptávka v tomto sektoru stabilně posiluje. Několik čtvrtletí se tudíž nemusí Alibabě dařit, ale pak to může rychle dohnat.

Fundamentální analýza akcie Alibaba (BABA)

Hospodářský výsledek za druhý účetní kvartál (třetí kalendářní) byl jedno velké zklamáni. Výnosy dosáhly sice pěkných 31 miliard USD, ale zisk činil pouhých 829 milionů USD. Mezikvartálně se jedná o 88% pokles. Pokud bychom tedy měli hledět pouze na výnosy, jedná se o jeden z nejlepších kvartálů v historii firmy.

Hrubá marže je téměř 34 %, což není nízko. Leč provozní marže je už spíše nižší, pouze 7,5 %. A čistá zisková marže činila jenom 2,67 %. Na odvětví e-commerce je to vážně žalostně málo. Výsledkem je tudíž i velmi nízký zisk. I přesto, že celkový obrat byl fakticky excelentní.

Zdroj: tradingview.com
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály

Provozní výnosy ovšem klesly o 51 % na 2,32 miliardy USD. Zatímco EBITDA je 3,82 miliardy USD, mezikvartálně klesla o téměř 40 %.

Zisk na akcii (EPS) je 8,07 bodů. Poměrový ukazatel P/E je moc hezkých 21 bodů. Jsme tudíž hodně blízko od velmi konzervativních hodnot, které mají horní hranici v rozmezí 15-19 bodů. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je necelých 14 %. To je na technologického giganta málo. ROE by mělo být +20 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 12 %. To je dobrý signál, že je ROIC velmi blízko od ROE. Už nyní totiž víme, že ROE není tolik taženo finanční pákou.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,14 bodů. Dlouhodobý dluh vůči celkovému kapitálu je 0,08 bodů. Oba poměry jsou tudíž velmi nízké. A to je dobře.

Technická analýza akcie Alibaba (BABA)

Technickou analýzu si zpracujeme na denním grafu. Trh byl jistou dobu docela úspěšný, protože se povedlo využít horní hranice S/R levelu 130 USD jako odrazový můstek. Cena tak během několika dní vzrostla o více jak 30 %. Na S/R level 175 USD, kde je i dle objemového profilu high volume node a zároveň point of control. Mimo jiné byl blízko i 100denní klouzavý průměr. Pokud by se ceně podařilo pokračovat v růstu, byl by to hodně silný býčí signál.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf akcie Alibaba
Denní graf akcie Alibaba

Místo toho cena padla zpátky na S/R level 130 USD a tentokrát mnohem hlouběji. Vlastně se jedná o takřka volný pád, díky kterému se vytvořil kolem 155 USD mohutný gap. Pokles byl i v doprovodu velkého objemového spiku. Osobně si však nemyslím, že aktuální support padne. Je zde totiž silná supportní konfluence – cenový support, low volume node, gap a přeprodaný stav na denním RSI.

Respektive ta pravděpodobnost odrazu je zde mnohem větší. Pokud by ale nakonec support nevydržel, další zastávka je až S/R level 105 USD. Tady je taktéž konfluence díky high volume node na objemovém profilu. Nemyslím si však, že akcie Alibaba klesnou tak nízko. Už nyní je celková ztráta téměř 60 %. Přitom má ta firma čtvrtletní výnos přes 30 miliard USD.

Na trhu asi zkrátka panuje iracionální panika, žádnou logiku bych v tom nehledal.

Závěrem

Z hospodářského hlediska dostala Alibaba tvrdou ránu. Navíc to zaklekávání ze strany čínských úřadů též nevypadá vůbec kladně. I přesto ten poslední prodej je už skutečně poháněn hlavně emocemi. Je to ryzí panika, která časem odezní. Zas tak špatně na tom Alibaba není, aby padala do propasti. Do budoucnosti nevidíme, ale jsme vcelku dobře schopni usuzovat, že tržní vývoj nyní asi bude hlavně o emocích.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.