Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

5 případů, kdy lidé zbytečně ztrácejí peníze na běžných účtech

Publikováno
5 případů, kdy lidé zbytečně ztrácejí peníze na běžných účtech
Zdroj: Depositphotos.com

Inflace ročně Čechům umaže jmění v hodnotě několika desítek miliard korun, přičemž jen za letošní rok se bude úbytek majetku pohybovat přes 100 miliard. Dle ČNB dosáhla meziroční míra inflace za červenec 2022 hodnoty 17,5 %, s tím, že se do konce roku počítá s jejím nárůstem na 20 %. Odhadovaná míra inflace pro rok 2023 pak činí 9,5 %.

Poznámka

Za takovýchto podmínek je až šokující, že si spousta našich krajanů není schopná zařídit ani tak nejzákladnější věc, jakou je spořicí účet – i ty dnes nabízejí kolem 5 % ročně, což je sice daleko pod inflací, ale pořád lepší než nic.

Namísto toho řada lidí nechává své peníze volně ležet na běžných účtech. Často se při tom ohání rádoby argumenty, kterými se svůj laxní přístup snaží ospravedlnit, anebo nad tím vším jednoduše mávnou rukou.

Přitom i ten spořicí účet je otázkou pouhých několika minut, nemluvě o nějakém opatrném investování třeba do dluhopisů, investiční rezervy Portu anebo jiných konzervativních produktů.

Proč lidé nechávají peníze volně ležet na běžném účtu? Pojďme se na to podívat.

1. Jsou líní

Na rovinu, jedním ze základních důvodů, proč lidé chudnou, je lenost. Nezájem o svět financí a neochota cokoliv změnit pak u nich vedou k razantnímu poklesu kupní síly. Paradoxně jsou to často právě tito lidé, kdo ze svých finančních problémů viní všechny a všechno okolo.

Zdroj: www.pixabay.com

lenost

Lenost je úzce spjata i s nežádoucími návyky, jako jsou např. neschopnost šetřit, život “z ruky do huby” a vyhazování peněz za zbytečnosti. Často zde vidíme i jev ukládání peněz do matrace, v lepším případě pak právě na běžný účet. Lenost je neomluvitelná. Nic víc, nic míň.

2. Chtějí si pořídit nemovitost

Už trochu pochopitelnějším důvodem, proč lidé drží velké částky na běžných účtech, je koupě nemovitosti. Za současných úrokových sazeb odsunula řada lidí koupi nemovitosti na neurčito. V praxi však mají na účtu stovky tisíc až jednotky milionů, které postupně ztrácejí na hodnotě.

Nechceme teď tvrdit, že byste měli peníze na dům investovat do akcií nebo kryptoměn. Ale takový termínovaný vklad, protiinflační dluhopis nebo už i ten zmiňovaný spořicí účet jsou mnohonásobně lepším řešením. Pro odvážnější připadá v úvahu i investice do nějakého “bezpečnějšího” ETF třeba po tržní korekci.

3. Mají finanční rezervu a chtějí ji mít v bezpečí

Pokud máte na svém účtu finanční rezervu ve výši 3-6 platů, zasloužíte si pochvalu. Mít po ruce bezpečný polštář na horší časy vám kromě určité flexibility zajistí i lepší spaní. Pokud ji ale držíte na běžném účtu, měli byste se zamyslet nad možnostmi, jak ji bezpečně rozmnožit.

Zde bude hrát velkou roli povaha vaší práce – pokud vám v nejbližší době nehrozí vyhazov, stojí za zvážení investovat i do rizikovějších aktiv, např. akcií, kryptoměn nebo třeba alternativ. Lidé s vyšším rizikem ztráty zaměstnání (např. v gastronomii) by měli naopak hledat konzervativnější produkty a zvážit navýšení své rezervy až na 9 měsíců.

Čtěte také: Investiční fond jako spořicí účet s nejlepší sazbou na trhu a bez rizika? Ano, současná realita! – Srovnání Repofondu od Consequ a Investiční rezervy od Portu
Čtěte také: Investiční fond jako spořicí účet s nejlepší sazbou na trhu a bez rizika? Ano, současná realita! – Srovnání Repofondu od Consequ a Investiční rezervy od Portu

4. Očekávají jednorázový vyšší výdaj

Svatba, auto, dovolená, rekonstrukce domácnosti, Vánoce… všechno to jsou velké výdaje, které vyžadují, abyste měli po ruce dostatek prostředků. Ani v tomto případě však nemá smysl držet peníze na běžném účtu.

Zde bude hlavním faktorem časový horizont. Hodláte si za dva měsíce koupit nové auto? Pak nic neřešte a zaparkujte peníze na spořák. Pokud se ale bavíme o horizontu cca jednoho roku a výše, stojí za to zvážit i jiné možnosti, kterých je na dnešním trhu víc než dost.

5. Čekají na korekci

Nakonec zde máme oblíbený nešvar nejen investující veřejnosti. Lidé často syslí na běžném účtu významné částky, očekávajíce tržní korekci a příležitost pro levné investice. Snaha o tzv. načasování nákupů, ač podložená rozumnými argumenty, je zpravidla neúspěšná – akciový růst většinou předchází tomu ekonomickému, takže jakmile HDP vykáže růst, těmto investorům už zpravidla ujel vlak.

Připomeňme si jeden citát Petera Lynche: “Far more money has been lost by investors preparing for corrections, or trying to anticipate corrections, than has been lost in corrections themselves.”

Slovo závěrem

Ať už pro to máte jakékoliv důvody, držení velkých částek na běžném účtu nedává smysl takřka nikdy. Vždy se to dá udělat alespoň o chlup lépe, třeba i s oním mnohokrát omílaným spořicím účtem.

Nakonec jde o vaši finanční budoucnost. Určitě proto stojí za snahu zamyslet se nad svou situací a udělat něco pro to, aby byla alespoň o trochu růžovější.

TIP: Jak spolehlivě přijít o peníze? Pusťte se do časování trhu – 8 zásadních důvodů, proč byste se o něj vůbec neměli pokoušet
TIP: Jak spolehlivě přijít o peníze? Pusťte se do časování trhu – 8 zásadních důvodů, proč byste se o něj vůbec neměli pokoušet
Líbil se vám tento článek?
33
3

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎