Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

4 společnosti aspirující na titul dividendový král – Nastal čas přidat je do svého portfolia?

Publikováno
4 společnosti aspirující na titul dividendový král – Nastal čas přidat je do svého portfolia?
Zdroj: foolcdn.com

Dividendy jsou jednou z cest, jak si zajistit pravidelný příjem z investovaného kapitálu. Ovšem není dividenda jako dividenda, a pokud investor dostane 0,01 USD za 100 dolarovou akcii, není to asi úplně ten nejlepší investiční tah. V tomto článku si nastíníme základní kritéria výběru dividendových akcií a také se podíváme na 4 společnosti, které investorům vyplácí tento investiční bonus již desítky let. Pojďme tedy na to!

Dividendoví investoři mají několik kritérií, podle kterých si vybírají tituly, do kterých následně investují. Mezi tato kritéria lze zařadit:

  • Dividendová historie – společnost již delší dobu vyplácí dividendy, tedy nejedná se o nováčka na trhu, který má potřebu inkasované tržby reinvestovat do svého růstu
  • Nízká zadluženost – společnost by neměla disponovat vysokým dluhem, protože dividendy jsou vypláceny právě na základě kapitálového zůstatku. Pokud firma musí mořit dluh, nemusí disponovat kapitálem na dividendy
  • Cash Flow – společnost by měla mít diverzifikované zdroje příjmů
  • Mezinárodní společnost – geografická diverzifikace společnost chrání vůči lokálním recesím
  • Vysoké EPS – vysoký zisk na akcii umožňuje navyšovat dividendy v budoucnu
  • Výše dividendy – zisk musí být adekvátní podstupovanému riziku
  • Tržní volatilita – čím méně jsou akcie dividendové společnosti v čase stabilní (s nízkou volatilitou), tím menší budou na obchodním účtu kapitálové propady

Výše uvedených 7 kritérií obvykle splňují tzv. dividendoví králové, což jsou veřejně obchodované akciové společnosti, které jednak dividendu vyplácí dlouhodobě (desítky let), ale také se jedná o stabilní společnosti, co se týče kapitálových toků. Nyní se podíváme na 4 společnosti, které se díky splnění většiny těchto kritérií mohou blízce podobat společnostem s titulem dividendový král nebo dividendový aristokrat.

1) Brown-Forman Corporation

Tento americký výrobce vína a lihovin vykázal meziroční nárůst tržeb 14,1 %. S mírným růstem tržeb se počítá i v nadcházejících letech, kdy by se měly pohybovat okolo 4,08 a 4,34 miliard USD. Odhad EPS rovněž roste a s ním i dividendy, které rostou již 17 let. Společnost vyplácí kvartální dividendu 0,21 USD na akcii.

TIP: Investiční víno – Skvělá alternativa pro rozšíření portfolia
TIP: Investiční víno – Skvělá alternativa pro rozšíření portfolia

Akcie Brown-Forman se obchodují v rostoucím trendovém kanále, přičemž respektují hodnoty trendové čáry. Trh se v současné době nachází na hodnotě největšího volume, které tvoří konfluenci právě s trendovou čárou. Pokud trh prorazí směrem dolů, může jít testovat support na hodnotě 54 USD. To se ovšem bude trh již nacházet v klesajícím sentimentu.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Brown-Forman Corporation
Měsíční akciový graf společnosti Brown-Forman Corporation

2) Aflac Incorporated

Příjmy této pojišťovací společnosti v posledních dvou letech klesaly, to ovšem investorům nevadilo, protože akcie Aflac vystřelily na svá nová maxima. Pokud dojde k výběru zisků z dlouhých pozic a vstupu prodejců na trh, může ovšem cena akcií spadnout zpět do oblasti původní konsolidace, k hodnotě 60 USD.

Společnost Aflac sice vykázala meziroční pokles tržeb o téměř 12 %, to ale nemělo vliv na výši jejích dividend, které rostou již 40 let. V současné době Aflac vyplácí kvartální dividendu 0,42 USD, a proto aspiruje na titul dividendového krále.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Aflac Incorporated
Měsíční akciový graf společnosti Aflac Incorporated

3) Franklin Resources

Z pohledu technické analýzy tvoří akcie Franklin Resources formaci vlajka, při které dochází k postupnému snižování volatility až do doby, než trh získá nějaký fundamentální impuls, který vystřelí akcie vzhůru, nebo je pošle k zemi. Do té doby se bude s vysokou pravděpodobností obchodovat uvnitř vyznačené oblasti.

TIP: 4 cesty, jak vytvořit z 500 000 korun 5 milionů, abyste si zajistili poklidný důchod
TIP: 4 cesty, jak vytvořit z 500 000 korun 5 milionů, abyste si zajistili poklidný důchod

Tato holdingová společnost se zabývá správou aktiv a v loňském roce vykázala tržby 8,28 miliard USD. Ovšem pro letošní rok 2024 se očekává pokles o cca 1 miliard dolarů. Společnost vyplácí dividendy již 26 let a jejich hodnota je pro letošní rok stanovena na 0,30 USD za akcii.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Franklin Resources
Měsíční akciový graf společnosti Franklin Resources

4) Pentair

Společnost podniká v oboru bazénové techniky a své produkty prodává celkem pod sedmi značkami. Tržby by podle analytiků měly být od roku 2022 konstantní a měly by se pohybovat okolo 4,15 miliard USD. Jedná o dlouhodobě stabilního dividendového aristokrata. Současná dividenda je vyplácena kvartálně o hodnotě 0,22 USD za akcii.

Akcie Pentair v současné době reagují na 50 % Fibonacciho retracementu a to po silném cenovém růstu. Trh se nachází v polovině předchozího cenového propadu, což znamená pozitivní sentiment na těchto akciích. Nejbližší rezistence se nachází na ceně 68 USD a nejbližší, již testovaný support, se nachází na ceně 36 USD.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Pentair
Měsíční akciový graf společnosti Pentair

Závěr

Dividendy jsou užitečným nástrojem, jak generovat zisk z dlouhodobé investice, případně je lze využít jako nástroj pro snížení negativních dopadů cenového vývoje akcií. Kvalitní dividendová společnost by měla investorům poskytovat dlouhodobou stabilit, diverzifikaci svých zisků a také lákavou dividendu, vyplácenou ideálně kvartálně. Tyto požadavky splňují 4 společnosti, které jsme si v tomto článku představili, a které díky jejich splnění a své dlouhodobé činnosti, brzy získají titul dividendový král.

TIP: Jak získat dlouhodobý pasivní příjem? Cestou mohou být dividendoví aristokraté
TIP: Jak získat dlouhodobý pasivní příjem? Cestou mohou být dividendoví aristokraté
Líbil se vám tento článek?
14
9

Autor

Jsem soukromý obchodník a investor. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2014. Obchoduji intradenní a swingové strategie pro měnové páry, občas komodity. Zajímám se o psychologii obchodování a sám několik let aktivně praktikuji metody NLP a Qi-Gong.
V mých článcích se nejčastěji věnuji technickému pohledu na měnový a akciový trh. V těchto analýzách se snažím čtenářům předat mé znalosti nabyté jak studiem, tak především praxí.
Mým koníčkem je numismatika, která tvoří i část mého investičního portfolia.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎