Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 z nejlepších defenzivních akcií, které je nyní dobré koupit jako ochranu před propadem trhu

Publikováno
3 z nejlepších defenzivních akcií, které je nyní dobré koupit jako ochranu před propadem trhu
Zdroj: depositphotos.com

Po slibném začátku roku se všechny hlavní americké akciové indexy v únoru propadly. Akcie negativně reagovaly na vysokou inflaci, která podle ekonomů vyústí v další kolo agresivního zvyšování úrokových sazeb ze strany americké centrální banky.

Co to znamená pro akciové investory? Nejlepší akcie v tomto typu prostředí budou pravděpodobně defenzivní povahy.

Defenzivní akcie jsou akcie, které jsou méně citlivé na makroekonomické faktory, což vede k poměrně stabilní cenové výkonnosti na býčích i medvědích trzích.

Zde jsou tři defenzivní akcie, které se v současné době jeví jako velmi zajímavé nákupy. Tyto tituly by mohly v letošním roce zmírnit volatilitu vašeho investičního portfolia.

1. Eli Lilly

Načítání
Načítání
Kupte si akcie LLY Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Eli Lilly je farmaceutická společnost a řadí se mezi akcie s velkou tržní kapitalizací. Jako špičková zdravotnická společnost je všeobecně považována za elitní defenzivní akcii díky prostému faktu – pacienti se jen zřídka vzdávají životně důležitých léků.

V loňském roce akcie výrobce léčiv posílily o 32,4 % v reakci na silný organický růst, rozsáhlou klinickou nabídku a všeobecný útěk investorů k bezpečnosti. V roce 2023 akcie Eli Lilly nedosáhly lepších výsledků než širší trhy kvůli svému prémiovému ocenění a počátečnímu obratu celého trhu od defenzivních akcií na začátku roku.

Zdá se však, že akcie společnosti jsou připraveny na zdravé oživení během zbytku roku 2023. Co se týče makrotrendů, defenzivní akcie jako celek se pravděpodobně začnou zotavovat s dalším výrazným zvýšením úrokových sazeb, které je ve hře. Z hlediska růstu odborníci z oboru očekávají, že prodeje přípravku Mounjaro – nedávno schválený lék na cukrovku – v letošním roce rychle porostou v reakci na širší krytí této léčby ze zdravotního pojištění. Pokud jde o připravované produkty, Eli Lilly by mohla v letošním roce získat několik cenných schválení v oblasti imunologie i dermatologie. Celkově lze říci, že obchodní model společnosti, který je odolný vůči recesi, a její hvězdný dlouhodobý výhled slibují dobré vyhlídky pro rok 2023 a další roky.

2. Lockheed Martin

Načítání
Načítání
Kupte si akcie LMT Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Lockheed Martin je také mega-caps ovšem z obranného průmyslu. I akcie Lockheed Martin v loňském roce prudce vzrostly a posílily o neuvěřitelných 36,8 %, protože investoři vyhledávali společnosti do ekonomicky neblahých podmínek.

Na začátku roku 2023 se však akcie tohoto dodavatele obranných zařízení propadly, což odráželo počáteční optimismus investorů, že Federální rezervní systém může v budoucnu omezit zvyšování úrokových sazeb. Převládající vysoká inflace, další zvyšování sazeb a možná globální recese jsou tři důvody, proč akcie společnosti pravděpodobně brzy změní směr.

Lockheed je špičkovou defenzivní akcií díky předvídatelnosti svého podnikání. Společnost získává přibližně 70 % svých ročních příjmů ze smluv s americkým ministerstvem obrany. Navíc se očekává, že Lockheed bude inkasovat až do roku 2070 značné příjmy z programu F-35. Společnost tak akcionářům nabízí zdravé a předvídatelné dlouhodobé příjmy spolu s nadprůměrným dividendovým výnosem ve výši okolo 2,5 %. Dohromady by tyto dva faktory mohly oslovit investory, kteří se obávají další korekce na trhu.

3. Verizon

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Verizon Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Verizon je největší americkou telekomunikační společností z hlediska rozsahu (značná konkurenční výhoda) i zákaznické základny. Společnost si získala loajální zákaznickou základnu díky velkým investicím do posílení sítě v posledních 15 letech. Je zkrátka všeobecně považován za jednoho z nejspolehlivějších bezdrátových operátorů ve Spojených státech. Částečně lze jeho vysokou kvalitu přičíst skutečnosti, že se Verizon vyhnul nákladnému neúspěchu AT&T, která se pokoušela vybudovat mediální impérium. Verizon místo toho vynaložil většinu svého kapitálu na zlepšení a rozšíření stávajících sítí.

Co nabízí Verizon jako defenzivní akcie? Hospodářská recese by sice mohla vést k tomu, že se více zákazníků přesune k nízkonákladovým operátorům, ale samotný rozsah a provozní efektivita společnosti by měly z hlediska ziskovosti vykompenzovat většinu, ne-li všechny tyto drobné překážky. Přesto společnost nenabízí akcionářům příliš velký růst obratu. Očekává se, že meziroční tržby v roce 2024 vzrostou pouze o skromných 1,1 %. Tato skromná prognóza je hlavním důvodem, proč se akcie Verizon v posledních několika letech potýkaly s problémy (pokles o přibližně 30 % za předchozích 36 měsíců).

Verizon však charakterizuje obrovský více než 6% dividendový výnos. Akcie společnosti se navíc v současnosti obchodují za méně než 10násobek budoucích zisků, což je na dividendovou blue chip akcii velmi nízká cena. Díky lákavému dividendovému výnosu a atraktivnímu ocenění by se Verizon mohl stát nejlepším bezpečným útočištěm pro investory na tomto neklidném trhu. Přesto je tato telekomunikační dividendová akcie nejrizikovější z celé skupiny, protože oblast telekomunikací je méně předvídatelná než zdravotnictví a obranný průmysl.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎