Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » 3 z nejlepších defenzivních akcií, které je nyní dobré koupit jako ochranu před propadem trhu

3 z nejlepších defenzivních akcií, které je nyní dobré koupit jako ochranu před propadem trhu

3 z nejlepších defenzivních akcií, které je nyní dobré koupit jako ochranu před propadem trhu
Zdroj: depositphotos.com

Po slibném začátku roku se všechny hlavní americké akciové indexy v únoru propadly. Akcie negativně reagovaly na vysokou inflaci, která podle ekonomů vyústí v další kolo agresivního zvyšování úrokových sazeb ze strany americké centrální banky.

Co to znamená pro akciové investory? Nejlepší akcie v tomto typu prostředí budou pravděpodobně defenzivní povahy.

Defenzivní akcie jsou akcie, které jsou méně citlivé na makroekonomické faktory, což vede k poměrně stabilní cenové výkonnosti na býčích i medvědích trzích.

Zde jsou tři defenzivní akcie, které se v současné době jeví jako velmi zajímavé nákupy. Tyto tituly by mohly v letošním roce zmírnit volatilitu vašeho investičního portfolia.

1. Eli Lilly

Vývoj ceny akcií Eli Lilly za poslední 2 roky
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Eli Lilly je farmaceutická společnost a řadí se mezi akcie s velkou tržní kapitalizací. Jako špičková zdravotnická společnost je všeobecně považována za elitní defenzivní akcii díky prostému faktu – pacienti se jen zřídka vzdávají životně důležitých léků.

V loňském roce akcie výrobce léčiv posílily o 32,4 % v reakci na silný organický růst, rozsáhlou klinickou nabídku a všeobecný útěk investorů k bezpečnosti. V roce 2023 akcie Eli Lilly nedosáhly lepších výsledků než širší trhy kvůli svému prémiovému ocenění a počátečnímu obratu celého trhu od defenzivních akcií na začátku roku.

Zdá se však, že akcie společnosti jsou připraveny na zdravé oživení během zbytku roku 2023. Co se týče makrotrendů, defenzivní akcie jako celek se pravděpodobně začnou zotavovat s dalším výrazným zvýšením úrokových sazeb, které je ve hře. Z hlediska růstu odborníci z oboru očekávají, že prodeje přípravku Mounjaro – nedávno schválený lék na cukrovku – v letošním roce rychle porostou v reakci na širší krytí této léčby ze zdravotního pojištění. Pokud jde o připravované produkty, Eli Lilly by mohla v letošním roce získat několik cenných schválení v oblasti imunologie i dermatologie. Celkově lze říci, že obchodní model společnosti, který je odolný vůči recesi, a její hvězdný dlouhodobý výhled slibují dobré vyhlídky pro rok 2023 a další roky.

2. Lockheed Martin

Vývoj ceny akcií Lockheed Martin za poslední 2 roky
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Lockheed Martin je také mega-caps ovšem z obranného průmyslu. I akcie Lockheed Martin v loňském roce prudce vzrostly a posílily o neuvěřitelných 36,8 %, protože investoři vyhledávali společnosti do ekonomicky neblahých podmínek.

Na začátku roku 2023 se však akcie tohoto dodavatele obranných zařízení propadly, což odráželo počáteční optimismus investorů, že Federální rezervní systém může v budoucnu omezit zvyšování úrokových sazeb. Převládající vysoká inflace, další zvyšování sazeb a možná globální recese jsou tři důvody, proč akcie společnosti pravděpodobně brzy změní směr.

 

Lockheed je špičkovou defenzivní akcií díky předvídatelnosti svého podnikání. Společnost získává přibližně 70 % svých ročních příjmů ze smluv s americkým ministerstvem obrany. Navíc se očekává, že Lockheed bude inkasovat až do roku 2070 značné příjmy z programu F-35. Společnost tak akcionářům nabízí zdravé a předvídatelné dlouhodobé příjmy spolu s nadprůměrným dividendovým výnosem ve výši okolo 2,5 %. Dohromady by tyto dva faktory mohly oslovit investory, kteří se obávají další korekce na trhu.

3. Verizon

Vývoj ceny akcií Verizon za poslední 2 roky
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Verizon je největší americkou telekomunikační společností z hlediska rozsahu (značná konkurenční výhoda) i zákaznické základny. Společnost si získala loajální zákaznickou základnu díky velkým investicím do posílení sítě v posledních 15 letech. Je zkrátka všeobecně považován za jednoho z nejspolehlivějších bezdrátových operátorů ve Spojených státech. Částečně lze jeho vysokou kvalitu přičíst skutečnosti, že se Verizon vyhnul nákladnému neúspěchu AT&T, která se pokoušela vybudovat mediální impérium. Verizon místo toho vynaložil většinu svého kapitálu na zlepšení a rozšíření stávajících sítí.

Co nabízí Verizon jako defenzivní akcie? Hospodářská recese by sice mohla vést k tomu, že se více zákazníků přesune k nízkonákladovým operátorům, ale samotný rozsah a provozní efektivita společnosti by měly z hlediska ziskovosti vykompenzovat většinu, ne-li všechny tyto drobné překážky. Přesto společnost nenabízí akcionářům příliš velký růst obratu. Očekává se, že meziroční tržby v roce 2024 vzrostou pouze o skromných 1,1 %. Tato skromná prognóza je hlavním důvodem, proč se akcie Verizon v posledních několika letech potýkaly s problémy (pokles o přibližně 30 % za předchozích 36 měsíců).

Verizon však charakterizuje obrovský více než 6% dividendový výnos. Akcie společnosti se navíc v současnosti obchodují za méně než 10násobek budoucích zisků, což je na dividendovou blue chip akcii velmi nízká cena. Díky lákavému dividendovému výnosu a atraktivnímu ocenění by se Verizon mohl stát nejlepším bezpečným útočištěm pro investory na tomto neklidném trhu. Přesto je tato telekomunikační dividendová akcie nejrizikovější z celé skupiny, protože oblast telekomunikací je méně předvídatelná než zdravotnictví a obranný průmysl.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo