Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Cena zlata je na historickém maximu! Kam až může stoupat?

Cena zlata je na historickém maximu! Kam až může stoupat?
Zdroj: depositphotos.com

Dnes ráno překonala cena zlata rekordní hranici 2 100 dolarů za troyskou unci (tedy asi 47 000 korun za 31,1 gramu).

Analytici věří, že za takto vysokou cenou drahého kovu stojí především předpoklad, že již začátkem příštího roku klesnou základní úrokové sazby v USA. Ty nyní FED drží na nejvyšší úrovni za posledních 20 let.

Aktuální růst ceny zlata táhnou dva hlavní vlivy, tedy oslabující dolar a očekávání snížení úrokových sazeb.

Vývoj ceny zlata za poslední rok

Zlato obecně platí za uchovatele hodnoty pokud měny oslabují. Zároveň poptávka po zlatu klesá s rostoucími úrokovými mírami. V takové situaci mají totiž investoři více možností výnosně investovat do aktiv nesoucích úrok a od zlata upouštějí.

Pokud naopak úrokové míry klesají, spekulují obchodníci na růst ceny drahých kovů a poptávka po nich na komoditním trhu roste.

Snižování úrokových sazeb obchodníci očekávají na základě vyjádření šéfa americké centrální banky Jeroma Powela, který donedávna tvrdil, že další zvyšování úrokových sazeb není vyloučeno, ale při svém pátečním hodnocení stavu americké ekonomiky hovořil jinak. Ačkoli uvedl, že FED zatím nad snižováním sazeb neuvažuje, po jeho slovech dále roste počet nakoupených kontraktů na růst ceny zlata.

Kromě toho cenu zlata také zvyšuje rostoucí geopolitická nestabilita způsobená probíhající válkou na Ukrajině, konfliktem na Blízkém východě a množícími se útoky dronů v Rudém moři.

Rudé moře je extrémně důležitým dopravním uzlem a nestabilita v dané oblasti je jen dalším faktorem, který hraje zlatu do karet.

K situaci na trhu se zlatem se vyjádřil Petr Lajsek, analytik Purple trading, který vzhledem těmto faktorům očekává v příštím roce další růst ceny zlata i nad současnou rekordní úroveň. Jeho optimismus v tomto směru sdílí i investoři, jak je vidět z vývoje obchodování kontraktů. Je tedy možné, že zlato svůj cenový strop v roce 2024 ještě posune.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.