Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlaté časy nejen pro zlato: I další kovy rekordně rostou!

Ceny kovů rostou a dosahují nových rekordů. Drahé i průmyslové kovy zažívají ziskové období nejen kvůli slabému dolaru. Jsou tu i další důvody.

Publikováno
Zlaté časy nejen pro zlato: I další kovy rekordně rostou!
Zdroj: depositphotos.com

V posledních dnech jsme svědky rekordních růstů cen zlata a mědi, zatímco stříbro dosáhlo svého nejvyššího bodu za posledních 11 let.

Přestože jsou příčinou tohoto růstu různé faktory, společným jmenovatelem je oslabení amerického dolaru.

Slabý dolar

Jedním z hlavních důvodů růstu cen kovů je aktuální slabost amerického dolaru. John Caruso, hlavní tržní stratég společnosti RJO Futures, uvedl, že k růstu přispívají především vysoký deficit státního rozpočtu Spojených států, který činí více než 6 % HDP.

Caruso dále upozornil, že současné deficity připomínají válečné či recesní období, ačkoliv žádná z těchto situací aktuálně neprobíhá. Trh s kovy na tuto situaci reaguje výraznými růstem.

V pátek červnový futures kontrakt zlata na newyorské burze Comex vzrostl o 31,90 USD (1,3 %) na nový rekordní závěr 2417,40 USD za unci.

Aktuální cena fyzického zlata

Červencový futures kontrakt stříbra pak stoupl o 1,38 USD (4,6 %) na 31,26 USD za unci, což je nejvyšší hodnota od února 2013.

Aktuální cena fyzického stříbra

Ekonomické a tržní podmínky

Adam Koos, prezident společnosti Libertas Wealth Management Group, zase uvedl, že růst cen kovů je způsoben ekonomickou nejistotou, narušením dodavatelských řetězců a zvýšenou průmyslovou poptávkou, zejména v oblasti zelených technologií.

Koos dále vysvětlil, že ačkoli slabší dolar tradičně podporuje růst cen zlata a stříbra, současný růst lze přičítat i širším ekonomickým obavám a zvýšené poptávce po diverzifikaci investic.

Ceny zlata a stříbra, které jsou denominovány v dolarech, podle něj našly v poslední době podporu především v inflaci. Federální vláda hospodařící s deficitem 1,5 bilionu USD oslabuje americký dolar a negativně ovlivňuje inflaci.

David Miller, hlavní investiční ředitel společnosti Catalyst Funds, upozornil, že kombinace omezené těžební nabídky a inflačního tlaku jsou klíčovými faktory růstu cen zlata a stříbra.

Poznámka

Nedávná zpráva o spotřebitelských cenách ukázala, že inflace v dubnu vzrostla v meziročním srovnání o 3,4 %, což je stále výrazně nad cílem Federálního rezervního systému ve výši 2 %. Zlato je tradičně vnímáno jako zajištění proti inflaci.

Výhled pro měď

Měď, na rozdíl od zlata a stříbra, není drahým kovem, ale průmyslovým kovem, jehož cena těží z očekávání rostoucí poptávky.

Futures na měď rovněž zaznamenaly nárůst, když červencový kontrakt vzrostl o 17 centů (3,6 %) na 5,05 USD za libru, což je nový historický rekord.

Aktuální cena fyzické mědi

Joe Maher, ekonom společnosti Capital Economics, uvedl, že poptávka po mědi bude silná díky jejímu využití v elektrických vozidlech a instalacích obnovitelné energie. Navíc se podle něj objevily náznaky možné krize v zásobování.

Část poptávky po mědi je pravděpodobně spekulativní. “Snížené globální dodávky, lepší světový hospodářský růst, problémy hutí v Číně a také bujaré spekulace na trhu, to vše žene cenu červeného průmyslového kovu vzhůru,” napsal minulý týden v komentáři k trhu Jim Wyckoff, hlavní analytik společnosti Kitco.com.

Někteří analytici očekávají zhruba 10% korekci, ale později v tomto roce předpovídají mědi další růst, neboť poptávka zřejmě nepoleví a nabídková strana nestíhá.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.