22. prosince 2020 zažalovala americká Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) společnost Ripple Labs a její představitele B. Garlinghouse a Ch. A. Larsena, jakožto prodejce kryptoměny XRP, z nedovolené a neregistrované prodeje cenného papíru.
Dnes, po téměř 3 letech, smetla newyorská soudkyně Analisa Torres žalobu ze stolu a stanovila tak významný precedent pro celé kryptoměnové odvětví.
XRP totiž není jediná kryptoměna, proti které SEC brojí. U soudu již čekají žaloby např. na altcoiny Cardano (ADA), Solana (SOL), Polygon (MATIC), ale i burzy Binance nebo Coinbase. Důvodem podání je vždy stejný prohřešek – podezření z neregistrovaného prodeje nebo obchodování s cennými papíry.
Co přesně stojí v rozsudku?
První je třeba si ujasnit, podle čeho soud při zjišťování, zda je XRP cenným papírem či nikoli, rozhodoval. Americké soudy aplikují při výkladu Zákona o cenných papírech tzv. Howeyho test, který v případu SEC v. W. J. Howey Co. již roku 1946 sestavil Nejvyšší soud, když judikoval, že o cenný papír jde vždy, pokud aktivum kumulativně splňuje následující 4 znaky:
- existuje investiční smlouva mezi emitentem a investorem,
- investoři vkládají peníze do společného podniku,
- emitent slibuje zisk/investor očekává zisk,
- zisk investora je závislý na snahách a úspěchu emitenta.
Soudkyně Torres uvedla ve 34stránkovém rozsudku několik důležitých právních vět, které se dají vztáhnout i k ostatním altcoinům, jejichž emitenti čelí žalobám. Například:
“XRP jako digitální token není sám o sobě smlouvou/transakcí/schématem, které ztělesňuje Howeyovy požadavky na investiční smlouvu…”
“Obchody s XRP na burzách digitálních aktiv byly nákupy a prodeje naslepo. Ripple nevěděl, kdo kupuje XRP, a kupující nevěděli, kdo XRP prodává.”
“Proto naprostá většina jednotlivců, kteří si XRP zakoupili na burzách digitálních aktiv, své peníze do Ripple Labs vůbec neinvestovala.”
Institucionální investoři však dle soudu všechny body Howeyho testu naplnili:
“Zatímco institucionální investoři důvodně očekávali, že Ripple použije získaný kapitál k zlepšení XRP ekosystému a tím pádem zvednutí ceny XRP, obyčejní kupující nemohli důvodně očekávat to samé.”
“Po zvážení ekonomické reality soud dospěl k závěru, že institucionální prodeje XRP
představovaly neregistrovanou nabídku a prodej investičních smluv v rozporu s The Securities Act.”
Odůvodnění vedlo k rozhodnutí, že při všech prodejích a obchodech s XRP se nejednalo o cenný papír. Jedinou výjimkou byl prodej XRP institucionálním investorům, kde dal soud za pravdu SEC.
Překlad závěrečného rozhodnutí:
“Z výše uvedených důvodů se žaloba SEC na zkrácený rozsudek s c h v a l u j e ve věci institucionálního prodeje, jinak se z a m í t á .”
“Návrhy žalovaných na vydání zkráceného rozsudku se s c h v a l u j í ve věci programatického prodeje, prodeje žalovaných Larsena a Garlinghouse a ostatní distribuce a z a m í t a j í ve věci institucionálního prodeje.”
Závěr
Dnešní rozhodnutí soudu je významným milníkem pro celé kryptoměnové odvětví. Správné pojmenování toho, čím kryptoměny vlastně jsou, resp. nejsou, konečně otevírá cestu rozumné regulaci tohoto stále velmi nového segmentu. Také snad opadla obava, že většina altcoinů bude nucena burzy opustit a jediné kryptoměny, které půjdou obchodovat, budou staré Proof of Work mince emitované těžbou jako např. Dogecoin (DOGE), Litecoin (LTC) nebo Bitcoin Cash (BCH).
Rozsudek uvítali všichni až na samotnou SEC. Trh s digitálními aktivy ožil, Bitcoin vytvořil nové roční high a samotné XRP po výhře u soudu vzrostlo z 0,48 USD až na 0,95 USD. Nyní se obchoduje za $3,13. XRP ihned relistovala většina burz, mezi nimi i Coinbase. Na veškeré ohlasy a reakci trhu na celou událost se podívejte v našem dalším článku:
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.