Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Vážení čtenáři, omlouváme se za dočasnou nedostupnost stránek. Bohužel čelíme DDoS útokům, proto jsou stránky občas nedostupné či ne-plně funkční. Situaci ale řešíme a věříme, že již brzy bude vše v pořádku. Děkujeme za pochopení.
Finex » Kryptoměny » IEO - Initial Exchange Offering » Výsledky IEO platforem – Jak bezpečně investovat do IEO?

Výsledky IEO platforem – Jak bezpečně investovat do IEO?

Výsledky IEO platforem - Jak bezpečně investovat do IEO?

Fenomén jménem IEO je ve světě kryptoměn nejnovějším trendem. Jedná se o úvodní nabídku mincí (podobné jako úvodní nabídka akcií – IPO) skrze platformy, které vybudovaly kryptoměnové burzy.

Za vznikem IEO je jednoduchý důvod. Jedná se o službu, o kterou je po smrti ICO mezi investory stále silný zájem.

Cílem investorů je nakoupit nové mince v předprodeji a následně vydělat na jejich cenovém vzestupu po reálném uvedení projektu. Dnes se podíváme na to, jak si jednotlivé platformy vedou a jak je možné IEO využít.

Jak si dnes IEO platformy vedou?

V první řadě je nutné si říci, že projekty v IEO jsou velmi riskantní investice. Bez nadsázky se jedná o Divoký západ kryptoměn.

Pohádkové zisky se zde snoubí s katastrofálními propady. IEO jsou proto jen pro zkušené investory, kteří jsou ochotni věnovat svůj čas a práci důkladnému rozboru jednotlivých projektů.

Proto bychom rozhodně nedoporučovali nováčkům do tohoto prostoru vstoupit s vidinou rychlého zbohatnutí.

IEO platformy dle zisků projektů
IEO platformy seřazené podle maximálních zisků

V tabulce výše vidíte existující IEO platformy seřazené podle maximálních zisků, přičemž maximální zisky se vypočítávají z nejvyšších dosažených cen jednotlivých projektů.

To je samozřejmě pro investora reálně nedosažitelné číslo, protože by to znamenalo, že by všechna IEO musel prodat na úplném cenovém vrcholu.

Předchozí graf nicméně krásně ukazuje, jaké platformy si vedou nejlépe.

Není pochyb o tom, že momentálně jedničkou v prostoru IEO je Binance.

Ta vykazuje ziskovost na ATH (nejvyšší dosažená cena) celých 2 643 %. To znamená, že pokud by investor vložil dohromady 1 000 dolarů do všech IEO proběhlých na platformě Binance Launchpad, tak by při prodeji na cenovém vrcholu vybíral celkem 26 430 dolarů.

Druhým indikátorem je pak nynější cena všech projektů vůči ceně, která byla nastavena v rámci IEO.

Zde je pak u Binance zisk 817%. To by znamenalo, že při stejně rozložené investici by nyní investorovo portfolio z původních 1 000 dolarů mělo hodnotu 8 170 dolarů.

Za Binance následuje platforma Gate.io. Jedná se o čínskou burzu s velmi pochybnou pověstí.

Zde jsou čísla zkreslena primárně dvěma IEO, která se na této burze těšila velkému úspěchu. Jedná se o projekty Sero a GoWithMi.

Projekt Sero vyrostl 53x a projekt GoWithMi vyrostl 21x.

Pokud by zde nebyly tyto dva projekty, tak se Gate.io zařadí mezi méně výdělečné platformy.

Mezi další úspěšně burzy s IEO platformami patří Huobi, OKEx, MXC a Kucoin. Tyto burzy se obecně těší poměrně velké důvěře. Huobi mělo maximální zisky na úrovni 630 %, OKEx měl 578 %, MXC pak 563 % a Kucoin "pouhých" 508 %.

IEO jsou extrémně rizikové investice

Pokud chcete prostoru IEO porozumět, tak se je třeba se podívat na výsledky jednotlivých platforem s postupem času.

Průměrné aktuální ROI
Průměrné aktuální ROI, seřazeno od nejvyššího po nejnižší

IEO totiž momentálně zažívají zlaté časy, když má celkový trh vzestupnou tendenci. Pokud ovšem trh padá, nové projekty zažívají doslova peklo. Existují pouze dvě platformy, které jsou i v nynějším propadu stále ziskové.

Opět zde vidíme jako jednoznačného vítěze Binance. Hned za ním je opět Gate.io, které i zde těží ze dvou specifických projektů, které na platformě získaly masivní zisky, ale Gate je opravdu málo důvěryhodná burza.

Projekty pocházející z Binance mají momentální návratnost na úrovni 800 %, což je výsledek, který dalece předčil všechny ostatní. Jasně je tak vidět dominantní postavení Binance na kryptoměnovém trhu.

Favorit redakce
  • Opravdu propracovaná a funkční platforma
  • Možnost vkládat a vybírat fiat měny
  • Zákaznická podpora mívá dlouhou odezvu
  • Pro vklad či výběr fiat měny je třeba projít KYC verifikací

Nejnižší ztráty prozatím vykazuje OKEx, kde se propad pohybuje okolo 35%. OKEx je následován Binance Dexem (- 38%) a Bittrexem (- 48 %).

Jak Binance Dex, tak i Bittrex nicméně vykazují relativně nizké zisky na ATH, protože o tyto burzy není takový zájem. Další burzy, které pak vykazují postupně vyšší míry propadu jsou výše zmíněné Huobi, Kucoin a MXC.

Jakou zvolit strategii pro IEO?

Nyní se nabízí logická otázka, jak interpretovat předchozí data a jak je přetvořit ve funkční strategii pro obchodování IEO?

Obecně se IEO projekty chovají jinak, než ostatní kryptoměny. Mají tendenci rychle vystřelit cenově nahoru a pak přichází dumpy od brzkých investorů, kteří si pojišťují své zisky. To v podstatě znamená, že ti, co nakoupili výhodně, urychleně prodávají, aby měli své zisky jisté.

častý vývoj ceny IEO projektů
Častý vývoj ceny IEO projektů

Na předchozím obrázku je modelový případ úspěšného IEO na Binance pod názvem Matic Network.

U IEO projektů jsou běžné extrémně rychlé a silné cenové pohyby, které se prakticky nedají předvídat a proto je důležité mít připravenou strategii předem, než vás doženou emoce, a té se držet.

Moje strategie investování do IEO

Jedna ze strategií, která se mi osobně osvědčila, je postupný odprodej původní investice. Jedná se o velmi jednoduchou strategii – v případě, že IEO roste po zalistování na burzu, tak okamžitě odprodávám investovanou částku.

To je úplný základ pro bezpečnou investici. Je důležité mít na paměti, že i úspěšné IEO projekty pravděpodobně skončí dříve či později v propadlišti dějin. Nakonec totiž bude relativně málo úspěšných projektů a ostatní prostě časem zmizí.

Díky tomu, že se již roky věnuji kryptoměnové analytice, tak obvykle poznám projekty, které se vyplatí držet a ty, kterých je lepší se zbavit.

U méně hodnotných projektů se snažím odprodávat s co největším ziskem a nadále nedržím nic. U kvalitních projektů obvykle odprodávám pouze tokeny v hodnotě původně investované částky a následně prodávám další části podle toho, jak cena roste či ne a snažím se část dané měny nechat na budoucí, dlouhodobou spekulaci.

Další TIP: Pokud projekt získal např. 5x, 10x, tak se vyplatí prodat a počkat si na následné propady ceny. Nic totiž neroste tak radikálně, aniž by to následně spadlo. Často se ovšem jedná i o horizonty měsíců. Vašim největším nepřítelem je ovšem chamtivost. Pokud po pětinásobném vzestupu čekáte na desetinásobek, tak se s největší pravděpodobností děsivě spálíte. I IEO může být běh na dlouhou trať a příležitostí je mraky.

Každý si nicméně musí nastavit strategii podle svých možností.

Odprodej investované částky při vzestupu je nicméně nutný základ, který vám přinese i klid v duši.

Závěrem bych ještě dodal, že u IEO je naprosto nežádoucí jít "all-in" do jakéhokoliv projektu. IEO prostor totiž vyžaduje vysokou míru disciplíny a rozumu.

Vždy je totiž o peníze snažší přijít, než je vydělat. IEO projekty jsou opravdu velice náchylné na propady a je tak nutné být opatrný. Příležitostí je a bude ještě dostatek.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
0%
Cena
$60 561
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
0%
Cena
$3 885
Graf posl. 7 dní
Graf Binance Coin
Změna za 24h
0%
Cena
$470,4
Aktualizováno 17.10.2021 11:04

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook

Reklama

  • Reklama
Finex logo