Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Vrací se bankovní krize? Co musíte vědět o aktuálním stavu finančního sektoru!

Rok po kolapsu Silicon Valley Bank se zdá, že se důvěra investorů v bankovní sektor začíná obnovovat. Nové problémy s komerčními nemovitostmi a varování odborníků však naznačují, že krize možná ještě není u konce.

Vrací se bankovní krize? Co musíte vědět o aktuálním stavu finančního sektoru!

Silicon Valley Bank (SVB) se tak akorát “dožila” středního věku, neboť po 40 letech existence zkrachovala. Je to rok, co se tato významná finanční instituce zhroutila poté, co investoři během pouhých pár hodin vybrali více než 42 miliard dolarů.

Když se prach usadil, padlo pět dalších bank, které držely aktiva v hodnotě 548 miliard dolarů – což vedlo k druhému a třetímu největšímu úpadku bank v historii USA.

Vývoj hodnoty Financial Select Sector SPDR Fund za poslední rok

Investoři nyní hledí na bankovní sektor s optimismem

Od té doby se optimismus investorů v banky zlepšil, zejména u velkých finančních institucí. ETF Financial Select Sector SPDR Fund (XLF) vzrostlo o více než 29 % na historické maximum.

Regionálním bankám se však tolik nedaří. Po krizi ztratil fond SPDR S&P Regional Banking ETF (KRE) téměř polovinu své hodnoty. Zatím získal zpět jen něco málo přes polovinu této hodnoty a zotavení není hladké.

V posledních týdnech oznámila banka New York Community Bancorp problémy se svým portfoliem komerčních nemovitostí – což vedlo k novým obavám o zdraví regionálních bank a výraznému propadu akcií této instituce.

Přestože byl její úvěrový rating snížen na úroveň “junk” a její akcie od počátku roku klesly o více než 60 %, podařilo se New York Community Bancorp získat více než 1 miliardu dolarů kapitálu na posílení své rozvahy, což se jejím padlým kamarádům nepodařilo.

Vývoj ceny akcií New York Community Bancorp od začátku roku 2024

Načítání
Načítání
Koupit akcie NYCB! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Je na místě bít na poplach?

Bohužel je možná příliš brzy na to, abychom oslavovali skutečnost, že v Americe loni zkrachovalo pouze pět bank (namísto 25 v roce 2008).

Americká ministryně financí Janet Yellenová nás varuje, že bankrotů bank bude pravděpodobně přibývat, protože jejich ztráty narůstají. Regulační orgány zpívají stejnou píseň, zejména proto, že rizika spojená s úvěry zůstávají značná.

Počet bank na “seznamu problémových bank” Federální korporace pro pojištění vkladů (Federal Depository Insurance Corporation) se v minulém čtvrtletí zvýšil na 52, což je o osm více než v předchozím čtvrtletí – což představuje více než 1 % ze 4,5 tisíce pojištěných institucí v USA.

Předseda Fedu Jerome Powell navíc uvedl, že Fed identifikoval banky s vysokou expozicí vůči komerčním nemovitostem – a dodal, že dojde k úpadku bank, ale ne těch velkých.

Komerční nemovitosti jsou největší riziko, kterým čelí americké regionální banky

Neobsazenost kanceláří v USA je rekordně vysoká – 19,6 % – a očekává se, že do roku 2025 bude stoupat.

Pracovní dokument Národního úřadu pro ekonomický výzkum (National Bureau of Economic Research) varuje, že by v letošním roce mohlo kvůli potížím spojeným s expozicí vůči trhu s komerčními nemovitostmi zkrachovat až 300 regionálních bank.

Zda však Fed nebo jiní investoři zasáhnou (nebo budou muset zasáhnout), je zatím ve hvězdách.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.