Březen a nejspíše i další měsíce tohoto roku se dost možná mohou opět vést duchu pandemie koronaviru, což investorům moc na jistotě zrovna nepřidává. Právě proto se většina z nich snaží hledat výhodnější, a především bezpečnější způsoby investování, které jim mohou i v této situaci generovat zisky.
Jednou z voleb jsou dividendové akcie, které vám mohou nabídnout stabilní pasivní příjem i v dobách, kdy se akciové trhy otřásají v základech a ceny akcií prudce klesají. Společnosti s dlouhou historií během takovýchto situací dokážou nejen vyplácet dividendy, ale v mnohých případech je i zvyšovat.
Jelikož je nám jasné, že výběr dividendových akcií není vždy jednoduchý, rozhodli jsme se inspirovat vás naším výběrem již osvědčených titulů, které vám mohou pomoci v budování vašeho pasivního příjmu a diverzifikaci portfolia.
Obsah článku
A) Dividendoví králové – akcie, které vás nikdy nezklamou?
Jenom to, že společnost vyplácí dividendy, hned neznamená, že je 100% bezpečnou investicí. O tom se mohli přesvědčit i akcionáři automobilek Ford (F), General Motors (GM) či banky Wells Fargo (WFC). Tyto společnosti byly kvůli pandemie koronaviru nuceny snížit nebo úplně přerušit výplatu dividend. Vše navíc doprovázel i prudký pokles cen akcií, který nepotěšil ani spekulanty.
Pokud jste fanoušky dividend a stabilních příjmů, měly by mezi vaše favority patřit tituly označované jako dividendoví králové. Ti vyplácí dividendy v průměru 100 let a jejich hodnotu nepřetržitě navyšují minimálně 50 let. Ve zkratce se na ně můžete spolehnout za jakékoli situace, a to ať už se jedná o finanční krizi či současnou pandemii koronaviru.
Níže pro vás máme několik nejzajímavějších dividendových králů současnosti.
1) 3M Company (MMM)
Společnost zvyšuje své dividendy již po dobu 62 let a nic na tom podle jejích výsledků nezmění ani pandemie koronaviru. 3M chce naopak investovat do rozvoje své technologické stránky, kvůli které se spojila i s americkou společností Palantir. Investoři se mohou těšit i na solidní 3,3 % dividendový výnos.
Výplata dividend: čtvrtletně
Tržní hodnota společnosti: 104 miliardy dolarů
2) Coca-Cola (KO)
Proč právě Coca-Cola? Hlavním důvodem jsou bezpochyby dividendy, které alespoň jednou ročně zvyšuje už 59 let v řadě. Poslední navýšení dividend o 2,4 % na 41 centů za akcii společnost oznámila v únoru. Dividendový výnos momentálně představuje 3,4 %.
Společnosti se daří stále generovat poměrně stabilní zisky, a to i přes tvrzení většiny analytiků, že prodeje nealkoholických nápojů dosáhly svého maxima. Právě proto se Coca-Cola snaží přizpůsobovat potřebám svých zákazníků, a to jak v podobě sportovních nápojů a džusů Powerade a Minute Maid, ale i akvizicí s Costa Cofee. Stejně tak by mělo společnosti pomoci i postupné uvolňování epidemiologických opatření.
Výplata dividend: čtvrtletně
Tržní hodnota společnosti: 218,9 miliardy dolarů
3) Federal Realty Investment Trust
Federal Realty Investment Trust (NYSE: FRT) se řadí mezi takzvané REIT společnosti, které se zaměřují na nákup a pronájem nemovitostí. V případě FRT se jedná konkrétně o velká nákupní a energetická centra. I přes pandemii se společnosti dařilo vybírat přibližně 70 % nájmů.
FRT má stále dostatek finančních prostředků pro udržení svého businessu, ale i pro výplatu dividend se současným 4,2% dividendovým výnosem. Dividendy navíc navyšuje již 53 let po sobě a nic nenaznačuje tomu, že by chtěla svoji „tradici“ přerušit. Výnosy společnosti v minulém roce zaznamenaly 10,72% pokles na 835 milionů dolarů. S rychlou distribucí očkování a uvolňováním opatření by se společnosti mělo opět podařit dosáhnout růstu.
Výplata dividend: čtvrtletně
Tržní hodnota společnosti: 8,1 miliardy dolarů
4) Stanley Black & Decker (SWK)
Ve zkratce je Stanley Black & Decker pro většinu podniků prakticky nepostradatelný, což pro něj vytváří perfektní pozici na trhu. Celkově společnost vyplácí své dividendy již 144 let, z nichž 53 let je bez přerušení navyšuje. Investoři ocení i vyplácené dividendy s 1,6 % dividendovým výnosem.
Výplata dividend: čtvrtletně
Tržní hodnota společnosti: 29,8 miliardy dolarů
5) Johnson & Johnson (JNJ)
Pandemie koronaviru neměla na výsledky společnosti negativní vliv, což potvrzují i výnosy z minulého roku, které meziročně vzrostly o 0,64 % na 82,6 miliard dolarů. Johnson & Johnson se může navíc pochlubit i 60letou historií nepřetržitého zvyšování dividend, jejíž dividendový výnos se v současnosti pohybuje okolo 2,6 %.
Výplata dividend: čtvrtletně
Tržní hodnota společnosti: 410,3 miliard dolarů
6) Cincinnati Financial (CINF)
Výnosy společnosti v minulém roce poklesly pouze o 4,9 % na 7,5 miliard dolarů. Společnost nenašla pouze způsob, jak generovat zisky, ale i způsob jak již 60 let navyšovat své dividendy. Ty naposledy zvýšila s účinností od března o 5 % na 63 centů za akcii. Dividendový výnos momentálně představuje 2,6 %.
Výplata dividend: čtvrtletně
Tržní hodnota společnosti: 16,8 miliardy dolarů
7) Emerson Electric (EMR)
Emerson Eletctric (NYSE: EMR) je ceněná především kvůli široké diverzifikaci svého portfolia, do kterého spadá výroba technologických a strojírenských nástrojů pro ropné a plynárenské společnosti či potravinářský průmysl.
Největší pozornost zaznamenal její průnik do farmaceutického průmyslu, když se zapojila do výroby chladících zařízení pro skladování léků, mezi které se řadí i vakcíny proti onemocnění COVID-19.
Historie společnosti přitom sahá již do roku 1890, kdy působila jako výrobce prvních elektromotorů. Dividendy vyplácí teprve od roku 1947, přičemž je nepřetržitě zvyšuje posledních 64 let. Dividendový výnos v současnosti představuje 2,4 %.
Výplata dividend: čtvrtletně
Tržní hodnota společnosti: 54,6 miliardy dolarů
8) Genuine Parts (GPC)
Společnost byla založena v roce 1928 jako malá prodejna s autodíly. Od té doby se jí podařilo rozrůst v přední společnost ve svém oboru s 3 600 závody v 14 zemích světa. GPC již od roku 1948 vyplácí dividendy, které po dobu 65 let nepřetržitě zvyšuje. Poslední navýšení dividend o 3 % bylo o oznámeno s účinností od dubna tohoto roku. Investoři mohou v současnosti využít 3,2% dividendový výnos.
Výplata dividend: čtvrtletně
Tržní hodnota společnosti: 16,3 miliardy dolarů
B) Dividendové akcie, které zaručeně oživí vaše portfolio
Nejistota a obavy z toho, jak se trh v následujících týdnech zachová, nahrává do karet především osvědčeným dividendovým titulům. Ty nabízí nejen stabilitu, ale i solidní dividendové výnosy.
Jelikož většina investorů hledá posilu do svého portfolia právě v dividendových akciích, vybrali jsme hned několik dividendových titulů s 4 až 7% dividendovým výnosem.
1) Enbridge (ENB)
Společnost vyplácí dividendy již po dobu 66 let, z nichž již 26 let i konstantně zvyšuje. Jinak tomu nebylo ani v prosinci minulého roku, kdy dividendy zvýšila o 3 % na 3,34 dolarů za akcii. Enbridge je vhodná především pro dlouhodobé investory, kteří neradi riskují a ocení její stabilitu spolu s 7,6% dividendovým výnosem.
Výplata dividend: čtvtletně
Tržní hodnota společnosti: 71,8 miliardy dolarů
2) BCE (BCE)
Pandemie koronaviru se nevyhynula ani tomuto gigantovi, jehož výnosy v minulém roce poklesly o 4,23 %. Naopak v tomto roce by se mělo jednat 2 až 5 % růst. BCE disponuje 6,31 % dividendovým výnosem, který je podpořený i 11letým nepřetržitým zvyšováním dividend.
Výplata dividend: čtvrtletně
Tržní hodnota společnosti:
3) Pembina Pipeline (PBA)
Společnost má stále dostatek finančních prostředků a podle všeho své investory nezklame ani v následujících letech. PBA vyplácí dividendy již 20 let, přičemž růst dividend za posledních pět let představuje 4 % složenou roční míru růstu. Investoři se mohou těšit na měsíční dividendy ve výši 0,21 dolarů s 7,3% dividendovým výnosem.
Výplata dividend: měsíčně
Tržní hodnota společnosti: 15,7 miliardy dolarů
4) TC Energy (TRP)
To, že je společnost stále v dobré kondici potvrzuje i nedávné oznámení o 7,4% zvýšení dividend na 0,87 dolarů za akcii. V následujících letech by se růst dividend měl pohybovat mezi 5 až 7 %. Dobrou zprávou pro investory je i štědrý 6,4% dividendový výnos.
Výplata dividend: čtvrtletně
Tržní hodnota společnosti: 44,45 miliardy dolarů
5) New York Community Bancorp (NYCB)
New York Community Bancorp (NYSE: NYCB) je jednou z bank, které se i v současné situaci daří generovat zisky. V tomto případě jí hraje do karet její zaměření na úvěry, které nejsou fixované na snížené úrokové sazby.
V minulém roce výnosy banky poklesly o 6,37 % na 1,8 miliardy dolarů. Banka v tomto roce však počítá s 15 % růstem tržeb, který by mohl zvýšit výnos na jednu akcii z loňských 1,02 dolarů na 1,12 dolarů.
Pro NYCB tedy není prozatím problém pokrýt čtvrtletní dividendu v hodnotě 0,17 dolarů se zajímavým 5,9 % dividendovým výnosem. Ve hře je i možné zvyšování dividend, ale to pouze za předpokladu rychlejšího oživení ekonomiky.
Výplata dividend: čtvrtletně
Tržní hodnota společnosti: 5,7 miliardy dolarů
6) STAG Industrial (STAG)
Navzdory nepříznivé situaci na trhu se společnosti daří vybírat většinu nájmů. K prosinci minulého roku bylo v pronájmu přibližně 96,9 % jejího portfolia, z čehož se jí podařilo vybrat 99,6 % celkového nájemného.
V roce 2020 se společnosti podařilo nakoupit dalších 48 budov v hodnotě 775,8 milionů dolarů. Na druhou stranu společnost dalších 7 nemovitostí v hodnotě 279,3 milionů dolarů prodala, což jí pomůže i k financování plánovaných akvizic. Své investory potěší i měsíčně vyplácenou dividendou s 4,5% dividendovým výnosem.
Výplata dividend: měsíčně
Tržní hodnota společnosti: 5 miliard dolarů
C) Čtyři Dividendový aristokraté, kteří by vás v následujících letech mohli velmi příjemně překvapit
Mezi dividendovými aristokraty je možné najít i tituly, které by vás mohly v blízké budoucnosti překvapit nadměrným růstem dividend. Všechny čtyři společnosti na tomto seznamu mají stále velký potenciál k růstu, a to i v případě, že oživení ekonomiky potrvá déle, než se očekávalo.
1) AbbVie (ABBV)
Biotechnologická společnost AbbVie (NYSE: ABBV) založená teprve v roce 2013 je nepochybně jednou z jedniček ve svém oboru. To potvrzuje i její lék Humira určený na léčbu artritidy a střevních problémů. Tržby z něj jen v minulém roce tvořily polovinu jejích výnosů, které celkem dosáhly 45,8 miliard dolarů.
Problémem by mohla být blízká expirace patentové ochrany tohoto léku, která vyprší začátkem příštího roku. Podle všeho mohou společnosti pomoci i její další produkty, mezi které patří například lék proti rakovině Imbruvica. Ten v minulém roce společnosti vydělal 5,3 miliardy dolarů, přičemž celkem by se tržby za tento lék mohly v budoucnu pohybovat na 7 až 10 miliardách dolarů ročně.
Ostatní léky jako Rinvoq či Skyrizi nyní generují roční tržby okolo 2,3 miliard dolarů a na svém maximu by mohly dosahovat až 20 miliard dolarů. AbbVie zvyšuje své dividendy již 48 let v řadě a výjimkou nebude ani letošní rok. Při investici do společnosti můžete počítat i s 4,8% dividendovým výnosem.
Výplata dividend: čtvrtletně
Tržní hodnota společnosti: 188,4 miliardy dolarů
2) Lowe’s Companies (LOW)
Lowe’s Companies (NYSE: LOW) je jedním z nejznámějších hobby marketů na území USA a Kanady, kde jej denně navštíví přibližně 18 milionů zákazníků. Low provozuje více než 1960 kamenných prodejen, vedle kterých nabízí své produkty i na svém e-shopu a mobilní aplikaci.
Společnosti pomáhá rostoucí trend oprav a přestaveb domů, který by měl pokračovat při nejmenším i během první poloviny tohoto roku. V návaznosti na to bylo možné v minulém roce sledovat i 24 % růst výnosů na 89,6 miliardy dolarů. LOW se v tomto roce chystá i na modernizaci svých služeb a nabízeného sortimentu, který by mu měl podle jeho slov přivést mnohem více zákazníků.
Plusem je i 57 let nepřetržitě zvyšovaná dividenda. K poslednímu zvýšení společnost přistoupila v říjnu minulého roku, kdy oznámila růst o 9 % z 55 centů na 60 centů. V současnosti mohou investoři počítat s 1,6% dividendovým výnosem.
Výplata dividend: čtvrtletně
Tržní hodnota společnosti: 115,9 miliard dolarů
3) Archer-Daniels-Midland Company (ADM)
Největší výhodou společnosti je její diverzifikace portfolia, která zasahuje hned do několika odvětví, čímž je schopna generovat i solidní cash flow. To by se navíc mělo s postupným oživováním ekonomiky stále zvyšovat.
ADM zvyšuje dividendy již po dobu 89 let a jinak tomu nebylo ani v minulém roce, kdy své dividendy zvýšila o 2,78 % na 0,37 dolarů za akcii. Společnost v současnosti nabízí 2,59% dividendový výnos.
Výplata dividend: čtvrtletně
Tržní hodnota společnosti: 32,2 miliard dolarů
4) A. O. Smith (AOS)
Ta si na AOS vybrala velkou daň, a to především během prvního a druhého čtvrtletí minulého roku. Většinu ztrát se však společnosti podařilo vykompenzovat výsledky z třetího čtvrtletí. I přes špatné ekonomické podmínky AOS nezapomněla na zvýšení dividend o 4 % na 0,26 dolaru za akcii. V současnosti se dividendový výnos pohybuje okolo 1,9 %, ale při rychlém oživení ekonomiky je možné v následujících letech očekávat další navyšování.
Výplata dividend: čtvrtletně
Tržní hodnota společnosti: 10,10 miliard dolarů
Co říkáte na naše tipy? Investujete do některého z uvedených titulů? Který byste ještě přidali? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích.