Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Šokující statistika: Třetina Čechů má velké mezery ve finanční gramotnosti!

Nedávný průzkum v České republice odhalil znepokojivé nedostatky ve finanční gramotnosti Čechů. Nejhůře na tom jsme v oblasti investování a finanční bezpečnosti.

Publikováno
Šokující statistika: Třetina Čechů má velké mezery ve finanční gramotnosti!
Zdroj: depositphotos.com

Index prosperity a finančního zdraví v březnu uskutečnil pro Českou spořitelnu výzkum finanční gramotnosti Čechů. Odpovědi byly získány ze vzorku 1 520 lidí ve věku 15 až 65 let.

Ukázalo se, že zatímco přibližně 70 % populace ovládá základní finanční pojmy, jako je inflace a úrok, značná část má problémy se složitějšími finančními otázkami, zejména v oblasti investování.

Nepříjemným výsledkem je, že se až třetina populace v produktivním věku potýká s nízkou finanční gramotností.

Přestože více než 80 % Čechů chápe, že spořicí účty obecně nabízejí lepší úrokové sazby než běžné účty, a uvědomuje si dopad inflace na životní náklady, mají mylné představy a mezery ve znalostech.

Například 20 % se mylně domnívá, že má nárok na státní podporu na spořicích účtech, a podobná část má problém rozlišit mezi spořicími a běžnými účty.

Zdroj: https://www.indexprosperity.cz/
Jakou finanční gramotnost mají Češi.
Jakou finanční gramotnost mají Češi. Ipsos, Evropa v datech, Česká spořitelna 2024

Každý sedmý Čech rozumí vztahu úroků k inflaci

Studie dále odhalila, že na jednoduché otázky týkající se úrokových sazeb a jejich souvislosti s inflací odpověděl správně jen přibližně každý sedmý Čech.

Kamila Fialová ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR komentovala výsledky jako znepokojivé vzhledem k jednoduchosti otázek, které nevyžadovaly přesné výpočty.

Obzvláště náročný byl pro respondenty pojem diverzifikace rizika, který je pro investiční strategii klíčový, a porozumění mu prokázala jen o něco více než třetina respondentů.

Největší nedostatky v oblasti investování

Navzdory rostoucímu zájmu o investování studie poukázala na značné mezery ve znalostech Čechů v této oblasti.

Například více než polovina respondentů buď nedokázala, nebo nechtěla říci, zda je investice do podílového fondu méně riziková než nákup akcií jednotlivých společností, a to i přes přirozenou bezpečnost rozložení rizika ve fondech.

Tereza Hrtúsová, analytička České spořitelny, přitom zdůraznila výhodu podílových fondů v široké diverzifikaci, která snižuje riziko výběru nevhodné akcie a ztráty.

Podle 20 % respondentů diverzifikace nesnižuje rizika

Také pochopení principu diverzifikace investičního portfolia mnohým uniká. Jen polovina z nich si uvědomuje, že nákup akcií více společností může snížit investiční riziko.

Navíc téměř 20 % respondentů buď nevědělo, nebo odmítlo uznat, že diverzifikace úspor na různých místech snižuje riziko ztráty.

Údaje studie naznačují, že finanční gramotnost roste s úrovní vzdělání a příjmu. Mezi muži a ženami také existuje značný rozdíl ve finanční gramotnosti, přičemž ženy vykazují nižší úroveň finančních znalostí.

Fialová zdůraznila potřebu zlepšení v této oblasti, zejména s ohledem na 25. místo České republiky v celoevropském hodnocení rovnosti žen a mužů “Gender Equality Index”.

Studie rovněž odhalila rozdíly v porozumění mezi muži a ženami v různých finančních aspektech. Například výrazně nižší procento žen ve srovnání s muži správně identifikovalo podílové fondy jako fondy nabízející bezpečnější výnos než jednotlivé akcie.

Ženy také méně rozumí kryptoměnám, přičemž, ve srovnání s muži, nižší procento z nich uvedlo, že kryptoměna je decentralizovaná měna.

Zdroj: https://www.indexprosperity.cz/
Jakou finanční gramotnost mají Češi.
Jakou finanční gramotnost mají Češi. Ipsos, Evropa v datech, Česká spořitelna 2024

Schopnost rozeznat finanční podvod

Finanční gramotnost také zahrnuje schopnost identifikovat podvody. Češi jsou si sice jistí, že dokáží rozeznat online finanční podvod. Avšak pětina populace mylně věří, že k ověření identity volajícího bankéře stačí, když volá z čísla banky, což podvodníci běžně napodobují.

Pouze 44 % lidí by k ověření použilo mobilní bankovní aplikaci, kterou některé banky doporučují pro odhalení sofistikovaných podvodů.

Studie také poukázala na zhoršení finančního zdraví Čechů, kdy se snížil počet osob schopných měsíčně spořit a udržovat si finanční rezervy. Mezi Čechy však roste pocit optimismu ohledně jejich finanční situace, který je přisuzován očekávanému zvýšení příjmů a doplacení půjček či hypoték.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.