V posledních třech desetiletích neměla Wall Street nouzi o investiční trendy typu “next-big-thing”. Po nástupu internetu se zformovala řada inovací, které mění pravidla hry, včetně například dekódování genomu a technologie blockchain.
Od doby, kdy internet změnil firemní prostředí, však nic nezaujalo pozornost investorů tak jako umělá inteligence (AI).
Při popisu umělé inteligence nejčastěji hovoříme o využívání softwaru a systémů pro úkoly, na které by za normálních okolností dohlíželi lidé.
Strojové učení umožňuje těmto systémům, aby se v průběhu času vyvíjely bez zásahu člověka, aby byly ve svých úkolech efektivnější, nebo se třeba dokonce naučily úkoly nové.
Umělá inteligence má využití ve většině odvětví a oborů, což pravděpodobně vedlo analytiky společnosti PwC k odhadu, že tato inovace do roku 2030 přinese do světové ekonomiky 15,7 bilionu dolarů.
Vývoj ceny akcií Nvidia za poslední rok
Dva špičkoví investoři prodávají akcie “páteřní infrastruktury” umělé inteligence
Co však může být poněkud šokující, je skutečnost, že někteří z nejúspěšnějších investorů a miliardářů na Wall Street prodávají své podíly v poskytovateli “páteřní infrastruktury” revoluce umělé inteligence, společnosti Nvidia.
Abychom byli spravedliví, žádná společnost neměla z vzestupu umělé inteligence větší prospěch než Nvidia. Očekává se, že grafické procesory (GPU) A100 a H100 této společnosti budou letos tvořit přibližně 90 % GPU nasazených v datových centrech akcelerujících AI.
Pokud však investoři zapátrají pod povrchním růst tržeb Nvidie, najdou několik potenciálních červených vlajek.
Lví podíl na loňském růstu tržeb společnosti lze například přičíst výjimečné cenové síle. Omezená nabídka čipů A100 a H100 umožnila Nvidii dramaticky zvýšit jejich prodejní cenu.
S nástupem nových konkurentů a zvýšením vlastní produkce se nedostatek grafických procesorů sníží. Až se tak stane, cenová síla a hrubá marže Nvidie nebudou zdaleka tak působivé.
Ještě větším problémem pro společnost Nvidia je koncentrace jejích příjmů. Čtyři největší zákazníci – Microsoft, Meta Platforms, Amazon a Alphabet – dohromady tvoří přibližně 40 % celkových tržeb.
Problémem je, že všichni čtyři členové “velkolepé sedmičky” vyvíjejí vlastní čipy pro umělou inteligencí. Budoucí objednávky od těchto čtyř lídrů v oboru tak budou v následujících letech pravděpodobně klesat.
A konečně, za posledních 30 let neexistoval trend “next-big-thing”, který by neprošel bublinou v rané fázi. To znamená, že investoři mají stálý zvyk přeceňovat přijetí a/nebo užitečnost trendu nebo inovace typu “next-big-thing”.
Umělá inteligence pravděpodobně nebude výjimkou, která by toto nepsané pravidlo porušila.
Dva významní miliardáři během čtvrtého čtvrtletí loňského roku snížili své významné podíly ve společnosti Nvidia:
- Israel Englander ze společnosti Millennium Management: 1 689 322 prodaných akcií.
- Jeff Yass ze Susquehanna International: 1 170 611 prodaných akcií.
Co je ještě zajímavější? Krom toho, že tito miliardáři prodávali akcie Nvidia, na druhé straně investovali do různých hodnotových akcií.
Israel Englander věří, že bývalí lídři průmyslu znovu získají svůj lesk
V prosincovém čtvrtletí snížil Englander a jeho tým podíl ve společnosti Nvidia o 45 %. Namísto přesunu těchto peněz do jiných rychle rostoucích společností byl kladen jasný důraz na nákup akcií bývalých lídrů v oboru, kteří se zdají být připraveni na návrat.
Mezi dvě hodnotové akcie, do kterých tento miliardář investoval, patří:
Akcie telekomunikační společnosti AT&T byly v loňském roce sraženy kombinací vyšších úrokových sazeb a obav ze soudních sporů. Většina telekomunikačních společností má na krku poměrně velký dluh, což znamená, že by budoucí refinancování a akvizice mohly být nákladnější.
Mezitím se v červencové zprávě deníku Wall Street Journal objevilo tvrzení, že by starší telekomunikační společnosti, které mají ve své síti kabely s olověným pláštěm (jako AT&T), mohly čelit závazkům v oblasti životního prostředí a zdraví.
Navzdory těmto obavám se AT&T díky revoluci 5G neustále posouvá správným směrem. Modernizace její bezdrátové sítě povzbudila spotřebitele ke zvýšení spotřeby dat – a data jsou shodou okolností největším tahounem marží bezdrátové divize AT&T.
AT&T navíc šest let po sobě získala nejméně milion nových širokopásmových předplatitelů.
Společnost Teva Pharmaceuticals, která vyrábí značkové a generické léky, byla po (při zpětném pohledu) předražené akvizici společnosti Actavis v roce 2016 pohřbena pod dluhy. Rovněž se potýká s dlouhým seznamem soudních sporů týkajících se její role v americké opioidové krizi.
Dobrou zprávou pro společnost je, že v loňském roce urovnala soudní spory týkající se opioidů s téměř všemi státy USA.
Po rozehnání tohoto šedého mraku se společnost zaměřila na prodej nepředmětných aktiv, další snížení čistého dluhu a přeorientování části kapitálu na výzkum nových léků s vyšší marží.
Společnosti AT&T a Teva jsou v současné době oceněny za forward P/E poměr na úrovni 7,7 a 5,4 bodu.
Vývoj ceny akcií AT&T a Teva Pharmaceuticals za poslední rok
Načítání
Načítání
Načítání
Teva Pharmaceutical
/
TEVA
Načítání
Načítání
Načítání
Jeff Yass očekává, že se dvě špičkové hodnotové akcie odrazí ode dna
Velmi úspěšný miliardář a správce aktiv Jeff Yass se také rozhodl investovat do hodnotových akcií a zároveň se zbavil části podílu v akciích Nvidia. Mezi dvě mimořádně levné akcie, které se svým týmem nakoupil, patří:
- Pfizer: 10 947 182 nakoupených akcií.
- Alibaba: 5 297 854 nakoupených akcií.
Akcie Pfizer se nedávno dostaly na desetileté minimum po varování, že tržby z vakcíny proti covid-19 (Comirnaty) a perorální léčby (Paxlovid) ustoupí v součtu na 8 miliard dolarů poté, co v roce 2022 dosáhly více než 56 miliard dolarů.
Kromě toho Pfizer očekává, že v roce 2024 zaznamená náklady ve výši 0,40 dolaru na akcii v souvislosti s akvizicí společnosti Seagen, která vyvíjí léky proti rakovině.
Přestože Pfizer proplouvá některými problémy, je důležité si uvědomit, že všechny jsou krátkodobé povahy. Prodej “ne-covidových” léků společnosti nadále stoupá a Pfizer stále generuje tržby ve výši 8 miliard dolarů z léčebných přípravků proti covid-19, které před několika lety neexistovaly.
Akvizice společnosti Seagen navíc rozšiřuje nabídku léků Pfizeru proti rakovině a měla by přinést značné úspory z rozsahu.
Cenu akcií společnosti Alibaba mezitím brzdí čínská ekonomika. Ačkoli se očekávalo, že se světová ekonomika číslo 2 po opuštění přísných opatření na zmírnění dopadů covid-19 rychle vzpamatuje, problémy v dodavatelském řetězci přetrvávají a růst je utlumený.
Naštěstí je Alibaba nesporným čínským lídrem v oblasti e-commerce i služeb cloudové infrastruktury. Podle údajů Úřadu pro mezinárodní obchod se Taobao a Tmall (dvě z e-commerce platforem Alibaby) v roce 2023 podílely téměř z 51 % na čínském online maloobchodním prodeji.
Technologicko-analytická společnost Canalys pak odhaduje, že Alibaba Cloud inkasuje v Číně 34% podíl výdajů na služby cloudové infrastruktury. Tyto segmenty spolu s 92 miliardami dolarů v hotovosti, peněžních ekvivalentech a různých investicích vytvářejí zdravý základ pro akcie Alibaba.
Společnosti Pfizer a Alibaba jsou v současné době oceněny za forward P/E poměr na úrovni 9,9 a 8,3 bodu.
Vývoj ceny akcií Pfizer a Alibaba za poslední rok
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.
Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.