Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
V prvním článku naší rubriky testujeme investiční platformy se zaměříme na úvodní informace, představíme vám hlavní parametry našich investic, postřehy z procesu zakládání účtů i své prvotní dojmy.
V dalších článcích budeme po kvartálech sledovat a přímo porovnávat výkonnost jednotlivých platforem.
Proces zakládání u všech investičních platforem je velmi podobný. V zásadě je potřeba vyplnit základní údaje o své osobě a poté projít ověřením. Pro ověření se většinou používají dva doklady (obvykle občanský průkaz a jako 2. řidičský průkaz). Následně je pak ještě potřeba zaslat první platbu z bankovního účtu, který je registrován na vaše jméno, abyste ověřili svou identitu a spárovali tak váš bankovní účet s tím investičním.
Ověření vaši identity je požadováno ze strany ČNB a to z opodstatněných důvodu – jedná se o prevenci praní špinavých peněz, vykrádání obchodních účtů atp. Nemusíte se bát, že by při verifikaci vámi poskytnuté dokumenty byly platformou nějak zneužity. Jedná se o standardní proces.
Celý proces zakládání probíhá poměrně rychle – všechny účty jsme měli založené ani ne za týden včetně čekání na ověření, většinou však byly aktivní už do pár hodin.
Samotné vyplňování údajů byste hravě měli zvládnout do půl hodiny i v případě, kdy to děláte vůbec poprvé. Podrobný návod krok za krokem jsme vám sepsali v jednotlivých recenzích investičních platforem. Když si nebudete vědět rady, zkuste se do nich podívat.
Jelikož v roce 2020 kvůli propadu akcií zájem veřejnosti neuvěřitelně stoupl, nápor na ověřování nových účtů byl ještě z kraje roku 2021 stále veliký. Přesto bylo ověření účtů během pár dnů hotové.
Tady nás mile překvapila platforma Finax, u níž byl účet ověřen dokonce i v neděli. Je to na jednu stranu ale banalita, která by neměla být hlavním argumentem při výběru platformy. Jsou tu daleko důležitější parametry, na které je potřeba koukat. Proces zakládání účtu u Portu a Fondee, je také velmi jednoduchý. V tom je ostatně síla těchto platforem – v jednoduchosti.
U všech platforem jsme vyplňovali tzv. investiční dotazník (není to však nezbytné, někde jej můžete přeskočit). Odpovědi jsme se snažili vést takovým stylem, abychom mohli zvolit co nejrizikovější portfolio. Věříme, že si budeme počínat správně, a proto se vyššího investičního rizika nebojíme.
Dalo by se říci, že jsou tyto investiční dotazníky poněkud zbytečnou formalitou, kterou by většina investorů nemusela absolvovat. Na druhou stranu ale může zachránit nováčky, kteří budou investovat skutečně poprvé, jelikož by jim na základě odpovědí nemuselo být umožněno investovat do nejrizikovějšího portfolia.
Co by mohly být největší chyby nezkušených investorů? Například nedodržení investičního horizontu a předčasný výběr při propadu (kdy může být výhodné naopak ještě více investovat) nebo nepochopení podkladového aktiva.
Dále je velmi důležité chápat, že “nejrizikovější portfolio” tak úplně neznamená, že naše peníze budou v ohrožení. Znamená to, že platforma alokuje do volatilnějších aktiv (která v čase mohou rychleji růst, ale i klesat). Hodnota vaší investice tedy v průběhu času zažije výraznější poklesy i růst. To znamená, že vyšší rizikovost více vydělá, ale měli byste investovat s delším časovým horizontem.
Jelikož my budeme investovat dlouhodobě a pravidelně, vždy jsme se snažili vybírat co nejrizikovější varianty, abychom mohli srovnávat maximální výkonnost platforem, která je vhodná zejména pro dlouhodobé investice (např. 15 a více let). To budou tedy výhradně akciová portfolia, kde největší zastoupení mají americké akcie.
Fondee nabízí různé rizikové profily (celkem 7) – samozřejmě volíme nejrizikovější profil “odvážný investor“, tedy 95 % akcií.
U Portu je 10 úrovní rizika. Ty nejvyšší zpřístupňuje pouze “správné” vyplnění dotazníku, ze kterého vyplývá, že jste zkušenější investor s dostatečným množstvím kapitálu. Pokud dotazník při zakládání vyplníte “špatně”, budete moci investovat max. do rizika např. 7 a méně. My volíme samozřejmě desítku.
Dotazník je těžké vyplnit “špatně”, jelikož jsou zde v průběhu jeho vyplňování více než dostatečné nápovědy a i v případě, že by se vám to přeci jen nepovedlo, můžete jej vyplnit znovu.
Nyní ale může přijít zádrhel. U platformy Finax jsme se opět snažili odpovídat tak, abychom otevřeli profil co nejvyšší rizikovosti. Snad se nám to i povedlo, protože kromě hotovosti investujeme pouze do akcií. Jenže nic jako popis ani úroveň rizikovosti zde nevidíme. To může být pro začínajícího investora malinko matoucí.
Podle složení portfolia ale soudíme, že jedná o jedno z nejrizikovějších portfolií, od kterého lze očekávat vysoké zhodnocení, jelikož alokujeme především do amerických a evropských akcií (shodně jako u předchozích 2 platforem).
V případě platformy Indigo rovněž volíme portfolio 100% složené z akcií (tedy nejrizikovější variantu).
Zde v jednom aspektu na plné čáře vyhrává Portu. To totiž nabízí možnost složení si vlastního portfolia, které si sestavíte sami (v případě, že nechcete genericky vytvořené na základě dotazníku). U Fondee žádná taková možnost není – musíte přijmout, jak to je. Pravdou ale je, že začínajícím investorům by toto nemělo vadit a pokročilí investoři budou pravděpodobně investovat sami přes brokera s nižšími poplatky.
Mimochodem u všech zmíněných investičních platforem neprobíhá investování ihned po připsání vkladu, ale až v tzv. obchodní den, který je většinou jednou týdně (až na pár výjimek). Vyjma Fondee, kde zainvestování proběhne vždy následující pracovní den po připsání vkladu.
Poznámka: Níže zmíněné platformy (až na Fumbi – více info níže) investují skrze ETF fondy, nenakupují tedy jednotlivé akcie ale “koše akcií”. Nevíte, co jsou a jak fungují ETF fondy? Přečtěte si náš článek o ETF.
Zde vede Fondee, Indigo a Portu – jsou nejlevnější. Zde platíte pouze 0,9 %, resp. 1 % ročně (strháváno měsíčně dle aktuální hodnoty portfolia, tzn. 0,083 % měsíčně). To je velmi férové a podstatně nižší, než poplatek naprosté většiny klasických podílových fondů. Pokud vás zajímá detailnější srovnání podílových fondů a ETF fondů, přečtěte si tento článek.
Zásadně zde naopak pokulhává Finax. Kromě toho, že platíte 1,21 % ročně, vám bude ještě strháváno 1 % z každého vkladu pod ekvivalent 1 tis. eur. Nepředpokládáme, že by většina z vás spořila takovou částku (cca 25 tis. korun), takže pravděpodobně bude 1 % strženo i vám. Ani my neposíláme tolik.
Z toho důvodu očekáváme, že Finax bude za ostatními zaostávat – co se výnosu týče. Minimálně během prvních několika málo let či alespoň měsíců. Zakladatelé této platformy tvrdí, že mají zvláštní systém a patent automatické rebalance portfolia, který zajišťuje, že skutečná výkonnost bude vyšší než u konkurentů a dlouhodobě je překonává. No… uvidíme.
Bude zajímavé sledovat, zda se tato naše téze potvrdí či nikoliv. V rubrice investičních platforem jsme vám na konkrétních číslech ukázali, že vstupní poplatky jsou extrémně nevýhodné pro budoucí výnosnost a to i přesto, pokud jsou jen v řádu jednotek %.
Je tu ale ještě jeden aspekt, který může Finax zachránit. Ostatní dvě platformy jsou kryty proti měnovému riziku (tedy výkyvům kurzu měn). Pokud by tedy vývoj měnového páru CZK/EUR hrál ve prospěch této platformy, může být zhodnocení vyšší (samozřejmě ale také i naopak – prohloubit ztrátu).
Je dobré zmínit jeden velmi pozitivní aspekt, že žádná ze srovnávaných platforem si neúčtuje poplatky za výběr – vyjma Fumbi, kde se platí několik jednotek % ze zisku při výběru investice – více níže.
Výše minimální vkladu bude pro naše srovnání irelevantní, jelikož následně si vše budeme přepočítávat na procentuální zhodnocení. Přesto ale vám zde porovnáme, jak se v tomto aspektu jednotlivé platformy liší.
Minimální vklad Portu i Fondee je 1 000 Kč. U Finax je to 500 Kč, tedy polovina. V případě Indigo je možné investovat už od pouhých 100 Kč. Pokud je pro vás důležité moci investovat již takto málo, bude Indigo jediná varianta.
Pro zajímavější srovnání a širší perspektivu jsme se rozhodli zařadit také platformu, která neinvestuje do ETF fondů, nýbrž do kryptoměn, tedy platformu Fumbi. Bude určitě velmi zajímavé sledovat “tradiční” trh oproti tomu novému a také relativně novou platformu na trhu.
V případě Fumbi je minimální vklad 1 400 Kč a nelze si vybírat z žádné strategie, ta je pro všechny investory stejná. Fumbi funguje na stejném principu jako třeba Portu. Jednoduše jim posíláte peníze a Fumbi je za vás rozdistribuuje do širokého spektra aktiv – v tomto případě do různých kryptoměn (vytváří vám tedy kryptoměnové portfolio).
Proces registrace je velmi rychlý a dá se zvládnout během pár minut. Stejně jako u ostatních platforem.
Jak jsme ale nakousli výše, v případě Fumbi platíte manažerský (průběžný) poplatek 1,5-3,5 % z aktuální hodnoty investice a také výstupní poplatek 2,9-7,9 %. Ten se počítá pouze ze zisku (pokud jste ve ztrátě je tento poplatek nulový!). Z hlediska poplatků může Fumbi na první pohled vypadat dosti předražené, ale zhodnocení u kryptoměn by mělo být řádově vyšší než v případě akcií. Celkově bychom tedy mohli očekávat nejvyšší návratnost právě u této platformy.
Celkově za nás takto v začátku o chlup vede Portu (alespoň prozatím). Jednak kvůli nízké výši poplatků, ale také díky celkově malinko uživatelsky přívětivějšímu vzhledu platformy a možnosti složit si vlastní portfolio.
Fondee také vypadá v pořádku, až na lehce složitější zakládání. U platformy Indigo zase může být pro některé investory zajímavá možnost investovat už od pouhé stokoruny a stejně jako u Portu je i jejich platforma velmi jednoduchá.
Před Finaxem leží velký otazník v podobě vstupního poplatku, který u konkurenčních platforem není, a také chybějícímu krytí proti měnovému riziku. Dokáže svou výkonností tento poplatek kompenzovat? To se dozvíme v nadcházejících měsících a letech. Fumbi, to je kapitola sama o sobě.
Těšíme se a jsme zvědaví, jak se tento “boj” zmíněných platforem bude vyvíjet.
Nezapomeňte číst další články v této rubrice, které budeme pravidelně jednou za kvartál psát a ve kterých budeme platformy porovnávat.
Máte s nějakou z výše zmíněných platforem osobní zkušenosti? Podělte se o ni s námi a ostatními čtenáři v komentářích.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.