Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tento indikátor se nemýlí! Predikuje S&P 500 další výrazný růst

I přes četná varování před poklesem, naznačují historická data další růst akciového trhu. Zatím to bylo v každém býčím trhu stejné.

Tento indikátor se nemýlí! Predikuje S&P 500 další výrazný růst
Zdroj: etfstream.com

Problém býčího trhu je v tom, že když je oficiálně potvrzen, už nějakou dobu probíhá. Investoři pak často váhají, jestli je vhodná doba pro vstup.

Aktuálně probíhající býčí trh by měl pokračovat solidními zisky ještě několik měsíců, pokud bude zachován vzorec chování, který je pro býčí trhy typický.

Historický vzorec býčích trhů

Historické údaje ukazují, že počáteční dva roky nového býčího trhu jsou obzvláště silné a index S&P 500 v tomto období trvale vykazuje zisk.

Býčí trhy trvají v přibližně 5,4 roku a za tu dobu S&P 500 přináší průměrný výnos 184 %. V prvních dvou letech je to pak průměrně 61,1 % – poslední 2 býčí trhy se navíc vyznačovaly výrazně vyšším růstem v prvních dvou letech.

Počátek býčího trhu Zisky za první 2 roky
Říjen 1957 43.7%
Červen 1962 55.7%
Říjen 1966 27.2%
Květen 1970 59.7%
Říjen 1974 67.3%
Srpen 1982 61.5%
Prosinec 1987 56.9%
Říjen 2002 44.5%
Březen 2009 95.1%
Březen 2020 99.2%
Průměr 61.1%

Současný býčí trh začal 12. října 2022 a tak by mohl potenciálně vést k dalšímu růstu indexu minimálně do října letošního roku.

Index S&P 500 od svého minima na předchozím medvědím trhu 12. října 2022 vzrostl o 43 %, takže je tu stále prostor k 13-15% růstu v rámci období prvních dvou nejziskovějších let.

Vývoj S&P 500 od začátku současného býčího trhu

Pokud bude současný býčí trh sledovat historické trendy, mohl by index S&P 500 do března 2028 potenciálně zaznamenat nárůst o dalších 99 %, což by znamenalo působivý roční výnos kolem 19 % v příštích čtyřech letech.

Historie se opakovat nemusí

Investoři by však měli být obezřetní vzhledem k nepředvídatelnosti proměnných, které mohou ovlivnit akciový trh, zejména v podmínkách současné ekonomické situace, která se vyznačuje zvýšenou inflací i úrokovými sazbami.

Pokud bude inflace v USA dále růst a Fed bude muset přehodnotit svou monetární politiku, pravděpodobně se růstový potenciál současného býčího trhu vyčerpá rychleji. Naopak brzké snížení sazeb by mohlo podnítit další euforii.

Ceny akcií jsou aktuálně nebývale vysoko. Současné ocenění indexu S&P 500, který se pohybuje na úrovni 20,6násobku forwardových zisků, převyšuje desetiletý průměr o téměř tři procentní body. Potenciální návrat k průměru by taky naznačoval pokles.

Celá řada analytiků a ekonomů už korekci očekává delší dobu i podle dalších signálů a ukazatelů. Slepě věřit tomu, že když se index S&P 500 vydal vzhůru, tak jistě poroste 2 roky, by tedy bylo nerozumné.

Dlouhodobá perspektiva je rozhodující

Navzdory těmto nejistotám zůstávají dlouhodobé vyhlídky pro trpělivé investory pozitivní, neboť index S&P 500 dosáhl za poslední tři desetiletí celkového výnosu 1 850 % tedy s roční složenou mírou růstu 10,4 %.

Vzhledem k nepředvídatelnosti trhu a výkonnosti v dlouhodobém horizontu, je výhodnější vyhnout se strategiím časování trhu a zaměřit se na potenciální výnosy z dlouhodobého a pravidelného investování.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.