Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ČNB versus Fed: Dva rozdílné přístupy k sazbám. Jak reagují akcie a česká koruna?

Federální rezervní systém (Fed) a Česká národní banka (ČNB) během včerejšího dne učinily ve svých měnověpolitických rozhodnutích protichůdné kroky, které odrážejí ekonomickou situaci a inflační tlaky.

ČNB versus Fed: Dva rozdílné přístupy k sazbám. Jak reagují akcie a česká koruna?
Zdroj: depositphotos.com

Federální rezervní systém ponechal svou hlavní úrokovou sazbu na stabilní úrovni, což znamenalo páté zasedání v řadě beze změny, neboť nadále sleduje ekonomické údaje, aby určil vhodné načasování budoucího snížení sazeb.

Fed před aktuálním obdobím vyčkávání agresivně zvyšoval sazby v rámci boje proti nejvyšší americké inflaci za poslední desetiletí.

Navzdory tlaku, který na Američany vyvíjejí vysoké úrokové sazby, předseda Fedu, Jerome Powell, zdůraznil, že americká centrální banka ještě není připravena snížit náklady na půjčky.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše základní úrokové sazby amerického Fedu za posledních 5 let
Vývoj výše základní úrokové sazby amerického Fedu za posledních 5 let

Česká národní banka naopak učinila krok k uvolnění měnové politiky snížením své klíčové úrokové sazby o půl procentního bodu na 5,75 %. Dva ze sedmi členů bankovní rady přitom navrhovali výraznější snížení na 5,5 %.

Toto rozhodnutí se shoduje s očekáváním analytiků, neboť ČNB zaujímá opatrný přístup kvůli slabší koruně, přestože inflace v únoru dosáhla dvouprocentního cíle české centrální banky.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše základní úrokové sazby ČNB za posledních 5 let
Vývoj výše základní úrokové sazby ČNB za posledních 5 let

Ekonomické projekce Fedu

Představitelé Fedu nyní očekávají v příštích letech méně snižování sazeb, než se odhadovalo v prosinci, přičemž úrokové sazby budou v delším horizontu mírně vyšší, než jsme byli zvyklí v dekádě před současným cyklem zvyšování – z tohoto prohlášení asi nemohou mít radost růstoví investoři.

Také hospodářský růst by měl být v letošním roce mnohem vyšší, než úředníci odhadovali. Jádrová inflace, která nezahrnuje volatilní ceny potravin a energií, by pak měla být letos vyšší, než se dříve předpokládalo – i proto Fed k uvolnění měnové politiky letos zatím nepřistoupil.

Americké akcie reagovaly na poslední rozhodnutí Fedu pozitivně a hlavní indexy dosáhly nových maxim. Index S&P 500 poprvé překonal hranici 5 200 bodů a uzavřel o 0,9 % výše.

Nový rekord zaznamenal také index Dow Jones Industrial Average, který vzrostl o 401 bodů neboli 1 % na 39 511,34 bodu, zatímco index Nasdaq Composite dosáhl nového maxima 16 369,41 bodu.

Info

Předseda Powell poznamenal, že inflace dělá pokroky, ale přetrvávající cenové tlaky v oblasti bydlení a služeb zůstávají problémem. Rostoucí náklady na bydlení a ceny plynu tlačily v únoru na růst spotřebitelských cen.

Powell zopakoval, že cesta zpět k 2% inflačnímu cíli Fedu bude trnitá, přičemž zmínil nedávné vyšší údaje o inflaci a možné sezónní vlivy, které mohly zkreslit lednové údaje.

Americká ekonomika nadále vykazuje sílu a očekává se, že hospodářský růst v prvním čtvrtletí bude na zdravé úrovni 2,1 %. Americký trh práce zůstává také silný, když nezaměstnanost v únoru mírně vzrostla na 3,9 %, ale již více než dva roky se trvale pohybuje pod 4 %.

Spotřebitelské výdaje sice oproti letním úrovním ochladly, ale po prudkém lednovém poklesu v důsledku nezvykle chladného počasí vykázaly v únoru oživení.

Rozhodnutí ČNB bylo očekávané

Rozhodnutí ČNB je vnímáno jako pokračování uvolňování měnové politiky, které začalo v prosinci snížením o čtvrt procentního bodu ze 7 %, když předtím zůstaly sazby beze změny jeden a půl roku.

V únoru přišlo snížení o půl procentního bodu a v březnu ČNB na toto rozhodnutí navázala.

Guvernér ČNB, Aleš Michl, zdůraznil obavy z dalšího oslabování koruny, na druhé straně vyzdvihl další inflační rizika, jako je rychlejší růst cen služeb, rychlé oživení úvěrového a hypotečního trhu a nadměrné mzdové požadavky. Na základě vyvážení těchto faktorů tak došlo ke snížení o 50, namísto 75 bazických bodů.

Po oznámení ČNB česká koruna vůči hlavním měnám posílila a analytici v reakci na to očekávají pokles sazeb podnikových úvěrů a vkladových úrokových sazeb.

Předpokládá se, že snížení hypotečních sazeb povede ke zvýšené poptávce po nemovitostech, což může vést k růstu jejich cen.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.