Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

20. díl Seriálu technické analýzy – Pullback či throwback

V tomto článku se podíváme na oblíbené patterny, díky kterým mohou obchodníci velmi brzy zachytit trend a tak maximalizovat svůj zisk z obchodu.

Ověřeno
20. díl Seriálu technické analýzy – Pullback či throwback
Zdroj: depositphotos.com

Tématem tohoto článku budou pullbacky a throwbacky.

Mimo jiné si řekneme, co se pod těmito pojmy skrývá, jaký je mezi nimi rozdíl, jak je rozeznat a také si ukážeme jak tyto technické formace využít v praxi.

Obě formace velmi úzce souvisí s průrazy, kdy trh provádí změnu svého dlouhodobějšího trendu. Z toho vyplívá, že tyto patterny je ideální používat v trendových obchodních strategiích.

Pullback a throwback v kostce

Tyto technické formace vycházejí z chování finančních instrumentů a jsou považovány za základy technické analýzy.

Za pullback je považována cenová korekce, která je trhem vedena buď na support nebo rezistenci s tím, že trh poté pokračuje v trendu. Throwback má stejnou myšlenku, jen testů S/R zóny je více.

Co je to pullback a throwback?

Jedná se o návrat ceny na hodnotu proraženého supportu nebo rezistence.

Po průrazu určité cenové úrovně dojde k retestu cenové zóny, při kterém se mění supporty v rezistence a rezistence v supporty. Jedná se tedy o klasickou změnu tržního sentimentu.

Podle toho u jaké technické formace dojde k průrazu, rozlišujeme zda se jedná o pullback nebo throwback.

  • Pullback – trh prorazí support a provede jeho retest. Tím vzniká rezistence a trh pokračuje v down trendu.
  • Throwback – trh prorazí rezistenci a provede její retest. Tím vzniká support a trh pokračuje v up trendu.
Grafická ukázka throwbacku a pullbacku

Obchodníci v praxi obvykle tyto dva patterny příliš nerozlišují a jakýkoliv průraz s následným retestem nazývají pullback.

Praktické využití pullbacku

Pullback obvykle bývá vztahován k nějaké price action (cenové akci), kdy dojde k průrazu rezistence s jejím následným retestem, odrazu od supportu a pokračováním trendu.

Tato situace je znázorněna na obrázku níže.

Cenový graf s vyznačeným pullbackem
Nevýhoda pullbacku

Nevýhodou pullbacku jsou falešné průrazy, kdy trh místo toho, aby se po průrazu od supportu odrazil, dojde k zamítnutí vyšších cenových úrovní a trh se vrátí opět do pásma nižších hodnot.

Proto je nezbytné počkat na potvrzení odrazu od supportu, aby měl obchodník vyšší pravděpodobnost na to, že trh bude pokračovat v růstovém trendu. To samé platí i v opačném směru.

Kombinace pullbacku a indikátoru

Pullbacky nejsou výsadou pouze price action, ale obchodnici je používají i v případě tradingu technických indikátorů.

Vhodným nástrojem, na kterém lze pullbacky obchodovat je Fibonacciho retracement.

Na obrázku níže je vyznačená situace, kdy trh prorazí 38,2 % Fibnonacciho retracementu a o pár svíček na ní provede pullback, odrazí se a opět roste.

Růst sice netrvá dlouho, ale princip pullbacku pomocí technického indikátoru je zde jasný.

Cenový graf s vyznačeným pullbackem na hodnotu Fibonacciho retracementu

Stejným způsobe lze vyhledávat pullbacky i za pomoci dalších indikátorů, které pracují s cenovým grafem.

Může se jednat o trendové čáry, klouzavé průměry nebo volume profile.

Shrnutí

Princip pullbacku a throwbacku je založen na průrazu supportní nebo rezistentní zóny s následným retestem a pokračováním ve směru průrazu.

V praxi obchodníci tyto dva pojmy nerozlišují a používají pouze název pullback.

Pullbacky lze na cenovém grafu hledat jak pomocí čisté price action nebo také za pomoci technických indikátorů, jako jsou trendové čáry, Fibonacciho retracement, klouzavé průměry a další.

Jedná se o velmi oblíbenou obchodní techniku, kterou jistě ve svém tradingu využijete.

FAQs – Na co se nejčastěji ptáte

Proč se oba pojmy nerozlišují?

Nejspíš se jedná pouze o zjednodušení celého názvosloví. Oba patterny se od sebe liší pouze ve směru průrazu, proto je sjednocení názvosloví zjednodušující.

Je pullback trendový pattern?

Ano, jedná se o trendový pattern, díky kterému lze identifikovat trend poměrně brzy.

Jaká jsou rizika spojená s těmito patterny?

Obchodníci si především musí pohlídat falešné průrazy. Ideální je počkat na nákupní nebo prodejní aktivitu po vzniku pullbacku, aby tento pattern byl potvrzený.

Líbil se vám tento článek?
23
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (7 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Petr Hemerka

dobrý den.kde bych mohl vygenerovat adresu pro Tether,abych si ho mohl poslat na Trezor One ?Děkuji

Redakce Finex

Dobrý den, Petře. Jak píšeme v článku výše, USDT neexistují pouze jedny, ale je možné USDT používat na různých sítích. Takže záleží, po jaké síti si ho budete chtít nechat poslat. Pokud např. chcete zvolit síť Ethereum a poslat si USDT jako ERC-20 token, pak vás můžeme odkázat na článek Jak dostat ERC-20 tokeny do Trezoru.

Pavel

dobrý den,na binance většinou obchoduji Fiat. jak prosím přetransformovat Eur na Usdt, abych mohl obchodovat i crypto, jež na Fiat neběží? děkuji

Redakce Finex

Dobrý den, Pavle. Mělo by stačit najít si obchodní pár EUR/USDT a eura za tethery prodat. :-)

Luboš

Ahoj,
mám v úmyslu v určitý okamžik převést některé své kryptoměny na USDT a zaslat do peněženky. Používám Binance a Ledger. Zkoušel jsem si to nedávno se 100ks XRP, obdržel jsem 63 Tetherů. V Ledgeru mám účet Ethereum, přímo na USDT to Ledger neumožňuje. Zaslal jsem to a překvapila mě vysoká provize 3 USDT. Teď hledám ideální řešení. Zatím jsem zjistil, že tether běží na 5 chainech. Rád bych měl vše připravené až budu do USDT parkovat větší objemy. Jestli mi můžeš něco poradit abych zase trochu pokročil, budu moc rád měj se Luboš

Redakce Finex

Dobrý den, Luboši. Máte pravdu, že USDT běží na několika chainech a pro jeho převody je možné využít libovolný z nich. Nižší poplatky než za převod ERC20 tokenu jsou momentálně u převodu USDT na Binance Chainu – aktuálně je poplatek pro takový převod 0,03 USD, což je o 99 % méně. Binance Chain na Ledgeru taky najdete … :-)

Pavel

Ještě nevím, co bych měl napsat….