Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tchaj-wan válcuje akciové trhy: růst za pololetí o 28 %! Porostou tyto akcie i dále?

Asijsko-pacifický region ovládl trh Tchaj-wanu, který rostl díky AI akciím. Japonsko dotahuje z druhého místa. Další vývoj bude záležet i na rozhodnutí Fedu.

Tchaj-wan válcuje akciové trhy: růst za pololetí o 28 %! Porostou tyto akcie i dále?
Zdroj: depositphotos.com

Nejvýkonnějším akciovým trhem v asijsko-pacifickém regionu (APAC) za první pololetí roku 2024 je trh tchajwanský. Prudký nárůst tchajwanského indexu je způsoben boomem akcií umělé inteligence (AI).

Index od počátku roku vzrostl o 28 %, přičemž společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Corp a Foxconn, obchodovaná jako Hon Hai Precision Industry, zaznamenaly pozoruhodné zisky ve výši 71 %, resp. 105 %.

Vývoj ceny akcií Taiwan Semiconductor za první pololetí

Načítání
Načítání
Kupte si akcie TSM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

“Výkonnost globálních trhů v letošním roce byla do značné míry poháněna tématy umělé inteligence a politiky centrálních bank, a to bude pravděpodobně pokračovat,” řekl Rahul Ghosh, globální specialista na akciová portfolia ve společnosti T. Rowe Price.

Ghosh poznamenal, že investiční cyklus umělé inteligence rozšiřuje svůj dopad nejen na technologie, ale i na sektory, jako jsou průmyslové podniky, materiály a veřejné služby, a podporuje tak ekonomickou aktivitu globálně.

Tchaj-wan není jediný

Japonský index Nikkei 225 rovněž zaznamenal výrazný růst a v regionu se umístil na druhém místě. V první polovině roku si index připsal přibližně 18 % a opakovaně překonal svá historická maxima.

V únoru index Nikkei překonal 34 let starý rekord a překonal tak své dosavadní historické maximum 38 915,87, které bylo stanoveno 29. prosince 1989. Do 22. března překonal psychologickou hranici 40 000 bodů a dosáhl nového historického maxima 40 888,43 bodu.

Vývoj hodnoty Nikkei 225 v prvním pololetí roku

I přes současný náskok Tchaj-wanu je Japonsko mezi analytiky považováno za favorizovaný trh. Podle Ghoshe mají zlepšené standardy správy a řízení společností v Japonsku hmatatelný dopad na výkonnost firem.

Ben Powell, hlavní investiční stratég pro oblast APAC v investičním institutu BlackRocku, navíc vyzdvihl rostoucí důvěru Bank of Japan v plnění svých inflačních cílů, což by mohlo vést k postupné normalizaci její měnové politiky.

“Převahu japonských akcií udržujeme kvůli silné dynamice podnikových reforem, zdravým ziskům a podpoře ocenění díky stále záporným reálným úrokovým sazbám,” uvedl Powell, který zdůraznil příznivé makroekonomické prostředí pro riziková aktiva v Japonsku.

Zatímco většina asijských trhů je od počátku roku v kladných číslech, Thajsko, Indonésie a Filipíny se propadly do záporných hodnot.

Thajský index SET se v prvních šesti měsících propadl o 8 %, což z něj činí index s nejhorší výkonností v regionu. Jakartský index Composite klesl o 2,88 % a filipínský burzovní index se ve stejném období propadl o přibližně 0,6 %.

Zdroj: lseg.com
Porovnání výkonnosti indexů z asijsko-pacifického regionu za první pololetí roku 2024
Porovnání výkonnosti indexů z asijsko-pacifického regionu za první pololetí roku 2024 (v %)

Vliv Fedu na trhy v APAC

Centrální banky v Asii pozorně sledují kroky Federálního rezervního systému, protože jejich monetární politiky jsou často ovlivněny kroky americké centrální banky.

Ke konci roku 2023 Fed naznačil, že v roce 2024 pravděpodobně dojde k několika snížením úrokových sazeb. Nejnovější “bodový graf” z květnového zasedání Fedu však pro zbytek roku předpokládal pouze jedno snížení sazeb o 25 bazických bodů, což je výrazný odklon od 75 bazických bodů naznačených v březnu.

Poznámka

Bodový graf je vizuální znázornění projekce úrokových sazeb dle jednotlivých členů Federálního výboru pro volný trh (FOMC) pro krátkodobou úrokovou sazbu banky v konkrétních budoucích okamžicích.

Snížení sazeb byla opakovaně odsunuta vzhledem k přetrvávající inflaci, vyšší zaměstnanosti a růstu mezd ve Spojených státech. Klíčovou otázkou nyní je, kdy dojde k prvnímu snížení sazeb.

Nástroj CME FedWatch ukazuje, že 61 % obchodníků očekává, že Fed na zářijovém zasedání sníží sazby o 25 bazických bodů.

Prezident Federálního rezervního systému v Minneapolisu, Neel Kashkari, 16. června uvedl, že je “rozumnou předpovědí”, že Fed letos jednou sníží úrokové sazby, pravděpodobně v prosinci.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.