Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Statní rozpočet na příští rok schválen. Veřejné finance vyžadují dle vlády restart

Publikováno
Statní rozpočet na příští rok schválen. Veřejné finance vyžadují dle vlády restart
Zdroj: Vlada.gov.cz

Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok, což je zásadní rozhodnutí pro hospodářskou strategii České republiky. Nový rozpočet počítá se schodkem 252 miliard korun, tedy o 43 miliard korun méně než v předchozím roce. Tento krok naznačuje posun k větší rozpočtové odpovědnosti.

Jedná se o třetí rozpočet, který prosadila koaliční vláda vedená premiérem Petrem Fialou z ODS. Přestože čelil kritice opozice, sněmovnou úspěšně prošel. Schválený rozpočet obsahuje strategické přesuny ve financování v celkové výši 2,7 miliardy korun.

Posílení vodního hospodářství a paměťových institucí

Mezi schválená financování se řadí například návrh zemědělského výboru zaměřený na posílení vodního hospodářství, kam poputuje 1,1 miliardy korun. Dále pro kulturní a historické organizace koaliční poslanci zajistili 12,2 milionu korun.

Peníze půjdou do Masarykova demokratického hnutí, Československé obce legionářské a Sdružení odkazu českého odboje. Další alokace 120 milionů korun zamíří na obnovu historických pevnostních měst Terezín a Josefov.

Ekonomické prognózy, o které se rozpočet opírá, jsou optimistické. Očekává se růst ekonomiky o 2,3 % a zvyšování spotřeby domácností o 3,9 %. Také se předpokládá, že tento růst bude pramenit z navýšení reálných příjmů. Ekonomové se také domnívají, že inflace výrazně poklesne ze současných 10,9 % na 2,8 %.

Rozpočet počítá s nárůstem příjmů o 12 miliard korun na 1,94 bilionu korun. Výdaje mají klesnout o 31 miliard korun na 2,19 bilionu korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura označil rozpočet za odpovědný a vyzdvihl plánované zvýšení výdajů na školství meziročně o 3,9 miliardy korun. Jejich podíl na celkových výdajích rozpočtu vzroste na 12 %.

O 5,1 miliardy korun vzroste také financování zdravotnictví, jehož podíl se v rozpočtu zvýší meziročně ze 7,2 na 7,5 procenta.

Alokace na investice činí 184,2 miliardy korun, což představuje jednu z nejvyšších hodnot v tomto desetiletí.

Revize fiskální politiky je klíčová pro další hospodářský růst

Premiér Fiala zdůraznil naléhavost revize fiskální politiky s cílem stanovit nové priority, které jsou podle něj klíčové pro hospodářský růst a životní úroveň. Fiala varoval, že bez přenastavení by bylo ohroženo financování strategických investic a sociálního systému.

Příčinou tohoto ohrožení by mohl být především předpokládaný nárůst splátek úroků z dluhu o 20 miliard korun na 95 miliard korun. Premiér potvrdil závazek své vlády snížit deficit veřejných financí z více než 5 % HDP na 2,2 %.

Rozpočet se nevyhnul kritice opozičních stran. Lídr strany ANO Andrej Babiš vyzval premiéra Fialu k rezignaci a naznačil, že by mu lépe slušela role ve strukturách Evropské unie. Karel Havlíček, který vede stínovou vládu ANO, odsoudil kabinet za zvyšování daní, označil vládu za socialistickou a kritizoval, že rozpočet neobsahuje skutečné úspory.

Alena Schillerová sice uznala potřebu rozpočtu, ale se současným návrhem nesouhlasila. Předseda strany SPD Tomio Okamura varoval, že rozpočet bude mít negativní dopad na zemi. Obvinil vládu, že nadhodnocuje očekávané příjmy a nedodržuje předpokládané výdaje, což může vést k vyššímu deficitu.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎