Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Kryptoměny » Rozmnožte své kryptoměny stakingem na burzách Binance nebo Kraken

Rozmnožte své kryptoměny stakingem na burzách Binance nebo Kraken

Rozmnožte své kryptoměny stakingem na burzách Binance nebo Kraken

Pod slovíčkem staking si můžeme představit něco ve stylu klasického spořicího účtu nebo termínovaného vkladu, ale s vyšším procentuálním zhodnocením za rok, než je tomu tak v klasické bance. V posledních měsících se staking kryptoměn dostal do obliby a není tedy divu, že i velké kryptoburzy nabízejí svým klientům tento produkt pohodlně na své platformě.

Staking u Binanace

Na burze Binance máte na výběr z široké škály kryptoměn. Burza umožňuje uzamknout více než 50 různých kryptoměn, a to včetně stablecoinu USDT a fiat měny EUR.

Pár z kryptoměn vhodných pro staking na Binance
Pár z kryptoměn vhodných pro staking na Binance

Při stakování na Binance si také můžete zvolit, na jak dlouho se rozhodnete své tokeny uzavřít. Rozmezí je od 7 do 90 dnů. K některým kryptoměnám jsou dostupné i tzv. flexible stake, což znamená, že si tyto kryptoměny můžete odemknout kdykoli. Když uzamknete své tokeny na delší dobu, většinou dostanete i větší úrok, ale mohou tu být i výjimky.

Úroky nejsou fixní a mohou se měnit. Nenechte se ale zmást velkými čísly. Zde totiž platí, že úrok se nepočítá za dané období ve stakingu, ale za celý rok (APY), takže odměna nebude tak velká, jak by se na první pohled mohla zdát. Při 12% APY tedy po měsíci získáte jen 1 %.

Jak staking u Binance probíhá

Ještě před uzamknutím se vám vždy ukáže, kolik minimálně a maximálně tokenů můžete uzamknout. Také přesně uvidíte, jaká bude výše odměny.

Po potvrzení stake vám uzamčené tokeny zmizí z peněženky Spot wallet, abyste s nimi nemohli jinak nakládat, dokud se stake neukončí.

Po ukončení stakingu se vám zase na Spot wallet připíší zpět. Úroky se vám připisují každý den a můžete s nimi nakládat podle potřeby.

Příklad stake XTZ u Binance
Příklad stake XTZ u Binance

V historii můžete sledovat, kolik tokenů se Vám připsalo a kolik dní zbývá do konce stakingu. Tuto funkci je u XTZ možné využít jak přes internetové stránky Binance, přes jejich počítačový program, tak i přes mobilní aplikaci.

Favorit redakce
  • Opravdu propracovaná a funkční platforma
  • Možnost vkládat a vybírat fiat měny
  • Zákaznická podpora mívá dlouhou odezvu
  • Pro vklad či výběr fiat měny je třeba projít KYC verifikací

Staking u Krakenu

Jak je vidět, staking je oblíbená funkce také na burze Kraken. Dle dostupných informací je u Binance v tuto chvíli uzamčeno již více než 1 miliarda dolarů.

Na této burze máte na výběr z pár druhů kryptoměn, přičemž poslední kryptoměnou, která byla s možností stakingu přidána, je Cardano (ADA) s APY pohybujícím se mezi 4 – 6 %. Dále jsou k dispozici např. Polkadot (DOT), Kusama (KSM) nebo třeba stálice typu Bitcoin (BTC) a Ethereum (ETH).

Není tu sice ani zdaleka takový výběr, jako najdete na Binance, ale Kraken má oproti Binance pár rozdílů a přináší i několik funkcionalit, které na Binance nenajdete.

Uzamknuté tokeny se stejně jako u Binance přesunou ze Spot wallet do Staking wallet. Není zde ale limit, kolik tokenů můžete uzamknout. Úroky jsou zde roční a připisují se na vaši peněženku vždy 2x týdně.

Je zde ale také pěkná funkcionalita, která umožňuje automatické reinvestování úroků zpět do stakingu. Na burze Kraken není stanovená doba stakingu a tak si můžete své tokeny kdykoliv vybrat a reagovat na případný propad trhu.

Závěr

Staking na burzách je celkem jednoduchý a dobrý nástroj pro využití vašeho HODL portfolia. Jestli nějaké kryptoměně dlouhodobě věříte a chcete ji nějakou dobu držet, tak je to dobrá možnost, jak dále vaše kryptoměny množit.

Úroky na burzách jsou někdy vysoké a krásné na pohled, ale je důležité říci, že mince uzamčené ve stakingu na burze nejsou vaše a nevlastníte k nim své privátní klíče.

Burza má tedy kontrolu a práva nakládat s vašimi mincemi, jak uzná za vhodné. Je tedy k zamyšlení, jestli je dobrý nápad stakovat dlouhodobě na burze, nebo se spíše poohlédnout po řešeních, které vám umožní staking, zatímco máte kontrolu nad svými priv. klíči.

Bezpečnost by u kryptoměn měla být na prvním místě a pokud chcete dlouhodobě stakovat, jsou i bezpečnější metody, které však nejsou tak uživatelsky přívětivé. Je ale už na vás, jaký způsob si vyberete a který vám vyhovuje.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Tržní kapitalizace
$793,9 mld.
Změna za 24h
-1%
Cena
$42 169
Tržní kapitalizace
$337,5 mld.
Změna za 24h
-1,9%
Cena
$2 868
Tržní kapitalizace
$71,64 mld.
Změna za 24h
-2,6%
Cena
$2,24
Aktualizováno 26.9.2021 05:38

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo