Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Složení indexu S&P 500 se opět změnilo – Nově do něj patří tyto 4 akciové tituly

Publikováno
Složení indexu S&P 500 se opět změnilo – Nově do něj patří tyto 4 akciové tituly
Zdroj: hoving.partners

Index S&P 500 je pravděpodobně nejsledovanějším akciovým indexem světa. Mimo retailové investory, v něm veškeré změny bedlivě sledují hlavně manažeři a akcionáři společností, kterých by se případné zařazení do indexu nebo vyřazení z něj přímo týkalo. Do různých ETF indexu S&P 500 totiž proudí obrovské množství pasivně investovaných peněz, a tedy i peněz, které pak proudí do jednotlivých společností.

Pasivní investory do indexu S&P 500 sice většinou jeho přesné složení příliš nezajímá, přesto alespoň zběžnou představu o svém portfoliu by měl mít každý drobný investor. Navíc změny v tomto indexu poodhalují širší makroekonomické trendy.

Pokud nějakým způsobem investujete do indexu S&P 500, o jakých změnách byste měli vědět?

S&P 500 sází na gambling, polovodiče a energetiku

Agentura Standard & Poor’s oznámila, že do svého nejznámějšího indexu nově zařadí nizozemského výrobce polovodičů NXP Semiconductors, provozovatele kasin a dostihových závodišť Penn National Gaming, výrobce záložních elektrických generátorů Generac Holdings a provozovatele hotelů a kasin Caesars Entertainment.

Pro zmíněné firmy jde každopádně o dobré zprávy – kromě přílivu peněz to znamená také zvýšení prestiže – do S&P 500 se vždy zařazují firmy, které jsou velké, stabilní a ziskové. Nedávno zařazené byly např. akcie Tesla, které na to dočasně zareagovaly velmi pozitivně.

Aby byl index stále aktuální, je složení indexu prověřováno a rebalancováno každé čtvrtletí, což je i případ nynějších úprav. Komise Standard & Poor’s ale dbá na to, aby změny v portfoliu nebyly příliš časté – z toho důvodu se předpokládá, že akciím zařazeným do indexu se bude i nadále dařit.

Všechny drobné změny v indexu často poodhalují širší makroekonomické změny. Co je možné vyčíst z právě proběhnuvších změn?

Penn National Gaming LogoDvě akcie firem, které jsou spojené s hazardem, je možné vysvětlit jednoduše – před více než dvěma lety americký Nejvyšší soud zrušil obecný zákaz sázení do sportu, čímž tak jednotlivým státům umožnil legalizovat například online sportovní sázení. To se stalo velmi oblíbeným kvůli probíhající pandemie. Například akcie Penn National Gaming za poslední rok navýšily svoji cenu o téměř 750 %.

Logo NXP SemiconductorsZařazení nizozemského výrobce polovodičů NXP Semiconductors souvisí jednak s velmi aktuálním nedostatkem čipů, tak i s dlouhodobějšími změnami týkající se zavádění nových technologií typu 5G. Akcie NXP Semiconductors za poslední rok zhruba zdvojnásobily svoji hodnotu.

Logo GeneracFirmě Generac Holdings rovněž pomohla současná pandemická situace. V situaci, kdy se pracuje a vyučuje na dálku, je případ výpadku elektřiny daleko větší problém – není divu, že poptávka po rezervních generátorech elektřiny stoupla. Zatímco před rokem se jejich akcie obchodovaly zhruba za 85 $, nyní se obchodují za více než 300 $.

4 tituly byly přidány, takže někdo musí být vyřazen

Pro úplnost dodáme, že z indexu byly vyřazeny akcie společností Flowserve, SL Green Realty, Xerox a Vontier.

Flowserve se zabývá výrobou produktovodů a souvisejících průmyslových zařízení, Vontier je diverzifikovaný konglomerát zabývající se přepravou a mobilitou. Realitnímu fondu SL Green Realty ublížilo zaměření na pronájem kancelářských budov a nákupních center, po kterých kvůli pandemii klesla poptávka. Výrobce kopírek Xerox se zase potýká s poklesem potřeby tištěných dokumentů.

Všechny tyto čtyři společnosti byly zařazeny do indexu S&P 400, který sleduje akcie firem se střední tržní kapitalizací.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

O ekonomii, finanční­ trhy a investice se zajímám již delší dobu, jako autor píši ale zatím jenom krátce. To mi ale nebrání snažit se přinášet čtenářům informační hodnotu v každém novém článku.

Neustále sledování finančních trhů mne nepřestává vnitřně obohacovat a moje radost z poznání je o to větší, pokud můžu své myšlenky sdílet se svými čtenáři.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎