Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Růst indexu S&P 500 v ohrožení: Je příliš závislý na pouhých 5 akciích!

Na první pohled by se mohlo zdát, že je americký trh v roce 2024 na razantním vzestupu, ale pohled pod povrch odhaluje, že skutečný růst indexu S&P 500 je dílem jen několika málo akcií.

Publikováno
Růst indexu S&P 500 v ohrožení: Je příliš závislý na pouhých 5 akciích!
Zdroj: depositphotos.com

Index S&P 500, který zahrnuje 500 největších veřejně obchodovaných amerických společností podle tržní kapitalizace, je pravděpodobně nejlepším ukazatelem výkonnosti celého amerického akciového trhu.

Nyní se však děje něco, co způsobuje, že je výkonnost indexu poněkud zavádějící. Index S&P 500 si od začátku roku připsal cca 8 %. Ale 6,5 procentního bodu z tohoto zisku připadá na výkonnost pouhých pěti společností.

Možná se divíte, jak je to možné, když je index tak obrovský. Opravdu ostatních 495 společností vykazuje průměrné výsledky?

Aktuální vývoj hodnoty indexu S&P 500

Lídři trhu v roce 2024

Následující tabulka ukazuje, proč mohou obrovské zisky silně vážených složek indexu S&P 500 pohnout celým indexem – v posledním sloupci vidíte, kolika procentními body přispěly jednotlivé akcie k letošnímu růstu indexu S&P 500 o 8,03 %

Akcie Růst od začátku roku Váha v indexu

Příspěvek k růstu indexu

Nvidia 79,2 % 5,0 % 3,9 %
Meta Platforms 40,2 % 2,6 % 1,0 %
Amazon 14,2 % 3,7 % 0,5 %
Eli Lilly 33,8 % 1,5 % 0,5 %
Microsoft 6,6 % 7,0 % 0,5 %

Jen akcie Nvidia a Meta Platforms mají na svědomí více než polovinu letošních zisků indexu S&P 500.

Dalším zajímavým případem je společnost Microsoft, která je složkou s nejvyšší váhou v indexu S&P 500 (ano, dokonce více než Apple), a proto není třeba velkého pohybu, aby index ovlivnila.

Výrobce léků Eli Lilly tvoří jen 1,5 % S&P 500, ale jeho letošní silná rally stačila k tomu, aby index posunula o půl procentního bodu výše.

Dohromady tvoří těchto pět společností 19,7 % indexu S&P 500. Jednoduchá matematika nám říká, že v průměru si ostatních 495 společností letos připsalo jen 0,7 %.

Proč je tento fakt důležitý?

Tuto informaci můžeme brát několika způsoby. Zřejmým závěrem je, že za raketový start amerického trhu do letošního roku skutečně vděčíme hrstce společností. Důležitějším poznatkem však je, že růst indexu S&P 500 založený jen na několika málo akciích je těžko udržitelný.

Od začátku roku 2023 dosáhly akcie Nvidia, Meta Platforms, Microsoft, Amazon a Eli Lilly výrazných růstů a tento příběh se přenesl i do roku 2024. Brzy mu však může začít docházet dech, a to ne vinou těchto pěti společností.

Vývoj ceny akcií Nvidia, Meta Platforms a Eli Lilly od začátku roku 2023

Aktuální cena
Změna
Nvidia / NVDA
Načítání
Načítání
Načítání
Meta Platforms / FB
Načítání
Načítání
Načítání
Eli Lilly & Co / LLY
Načítání
Načítání
Načítání

Jak jsme opakovaně viděli v minulých tržních cyklech, ocenění může expandovat jen do té míry, než ho musí dohnat fundamenty.

Dobrou zprávou je, že zisky této skupiny akcií rostou a Nvidia je pravděpodobně nejlepším příkladem.

Její poměr ceny k zisku (P/E) 74,4 vypadá na první pohled nebetyčně vysoký, ale analytici očekávají, že se zisk společnosti v příštím roce zhruba zdvojnásobí, takže její forwardový poměr P/E je mnohem rozumnější, a to 36,1.

Ve skutečnosti je na stejné úrovni jako u Microsoftu a zároveň nižší než Tesly, Amazonu a Eli Lilly.

Růst zisku na akcii (EPS) může ospravedlnit rychlý nárůst cen akcií. Jde jen o to, že čím rychleji a výše ceny akcií rostou, zejména pokud mají takový dopad na širší trh, tím více se trh roztahuje a tím více prostoru je pro výprodej.

Co očekávat od budoucna?

Roky 2023 a 2024 jsou fascinující. Společnosti s nejvyšší váhou jsou zároveň jedněmi z nejziskovějších na trhu – koncentrují zisky celého indexu S&P 500 jen v několika málo společnostech.

Pokud vlastníte S&P 500 ETF, nezáleží na tom, odkud zisky pocházejí, ale pokud vybírat akcie a tyto společnosti nevlastníte, vaše výnosy se mohou od výnosů širokého trhu značně lišit.

Jen technologický sektor tvoří 29,5 % indexu. A ve skutečnosti je to jediný sektor, který za posledních pět let překonal výkonnost indexu S&P 500. Pokud byste tedy nevlastnili technologický sektor nebo hlavní tahouny trhu mimo technologický sektor, bylo by náročné v tomto období trh porazit.

Nikdo neví, co se stane v příštích pěti letech, ale víme, co bylo hnacím motorem trhu v posledních pěti letech. Dynamika trhu vám může pomoci pochopit, co se děje v krátkodobém horizontu – trik spočívá v tom, abyste neztratili ze zřetele to, na čem skutečně záleží, a to je dosažení vašich finančních cílů.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.