Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoinové ETF. Je již promítnuto v ceně?

Schválení prvního burzovně obchodovaného fondu na bitcoiny je na spadnutí, cena kryptoměny je vysoko, na trhu panuje optimismus. Někteří analytici se však domnívají, že růst ceny z poslední doby již potenciál ETF vyčerpal...

Publikováno
Bitcoinové ETF. Je již promítnuto v ceně?
Zdroj: Depositphotos.com

Během posledních tří měsíců zaznamenal Bitcoin (BTC) pozoruhodný vzestup a od října vyrostla jeho cena o dvě třetiny. Tento prudký nárůst je z velké části přičítán vzrušení, které obklopuje možnost schválení spotového Bitcoin ETF, ke kterému by mělo dojít již v následujících dnech, nejpozději 10. ledna.

Optimismus vzhledem ke schválení

Navzdory tomu, že Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) v minulosti zamítla návrhy Bitcoin ETFs kvůli obavám z manipulace s trhem, zapojení společnosti BlackRock, významného hráče na Wall Street a největšího světového správce aktiv, do tohoto závodu podnítilo optimismus ohledně brzkého schválení.

Nedávný dialog mezi společností Nasdaq provozující stejnojmennou burzu a SEC ohledně schválení ETF naděje ještě podpořil.

Tento dialog, který vyplynul z podání formuláře 19b-4 společnosti Nasdaq pro fond iShares Bitcoin Trust společnosti BlackRock, signalizuje rostoucí zájem o poskytnutí regulovaného investičního nástroje pro obchodování Bitcoinu.

Potenciální schválení Bitcoin ETF by mohlo způsobit revoluci v kryptoměnovém prostředí a nabídnout tradičním investorům přímou cestu k Bitcoinu bez nutnosti využití kryptoměnových burz nebo peněženek. Tím pádem se po schválení očekává značný příliv nového kapitálu, velké nákupy a tím i nákupní tlak na cenu.

Otázkou ale je, jestli už dopady schválení ETF nejsou v současné vysoké ceně promítnuty.

Názory analytiků se různí

Joel Kruger, stratég společnosti LMAX Group, předpovídá po rozhodnutí 10% nárůst ceny BTC. Předpokládá období konsolidace a korekce před případným následným prudkým růstem a následně dokonce zmiňuje, že by Bitcoin mohl na jaře překonat své historické maximum na ceně 69 000 USD.

James Butterfill, vedoucí výzkumu ve společnosti CoinShares, sdílí podobný výhled a zdůrazňuje, že dopad ETF na Bitcoin se v ceně plně projeví teprve po reálném schválení. Tvrdí, že většina nového přílivu kapitálu v posledních měsících pocházela z Evropy a předpokládá, že Američané ještě čekají.

Butterfill zdůrazňuje, že schválením spotového ETF se k Bitcoinu snáze dostanou americká aktiva v hodnotě téměř 14 bilionů USD. I přesto, že se určitě nedá očekávat zapojení celé této hodnoty, je propojenost Bitcoinu s většinou americké ekonomiky po startu fondů podle výzkumníka pravděpodobná.

ETF už v ceně je

Ne všichni analytici však sdílejí stejný názor. Vetle Lunde, senior analytik společnosti K33 Research, vyjadřuje obavy, že schválení ETF by mohlo vyvolat událost “sell the news”, což by vedlo k poklesu ceny.

Podle něj by investoři mohli Bitcoin vyprodávat za cenu na úrovni, kterou budou považovat za stropovou. Nepopírá tedy, že cena po schválení pravděpodobně ještě stoupne, myslí si ale, že po růstu může následovat prudký pád v okamžiku, kdy budou chtít velcí investoři realizovat maximální zisk.

Lunde poznamenává, že pro stabilitu ceny by ETFs musely jen v lednu zaznamenat čerstvý příliv 2,3 miliardy USD, přičemž odhaduje jen 20% šanci, že k tomu dojde.

Líbil se vám tento článek?
4
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.