Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Robustní indikátory predikují ekonomickou krizi a medvědí trh pro akcie: Jak se chránit před potenciálními propady?

Dříve velmi očekávaná ekonomická recese, která nepřišla, se může proměnit v neočekávanou, která tentokrát skutečně udeří. Proto se vyplatí své portfolio chránit.

Publikováno
Robustní indikátory predikují ekonomickou krizi a medvědí trh pro akcie: Jak se chránit před potenciálními propady?
Zdroj: Depositphotos.com

Konec roku 2022 a celý rok 2023 byl víceméně v očekávání příchodu ekonomické recese nebo krize. Jak všichni víme, nic takového na nás neudeřilo.

Proč se tedy původní očekávání nenaplnilo? Je vcelku normální, že se předpoklad nenaplní. Nikdo nevidí do budoucnosti a nelze proto počítat s tím, že se situace změní natolik, aby to dokázalo zpomalit roztočená kolečka.

Podle mého názoru byla ekonomická recese nebo krize pouze oddálená. Když vám veřejné výdaje, během pár let, vzrostou o biliony amerických dolarů, ta pomyslná kolečka tím skutečně zpomalíte.

Nemyslím si ovšem, že by měl stát až takovou moc, že zastaví ekonomický cyklus. Na základě cyklů lze proto předpokládat, že alespoň recese udeří.

Poznámka

Všimněte si, že rozlišuji ekonomické krize a ekonomické recese. Je mezi tím obrovský rozdíl v důsledcích. Recesi si představte jako uvíznutí v dopravní zácpě, zatímco krize je bouračka, po které již nejste schopni pokračovat v jízdě.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vládní dluh v USA
Vládní dluh v USA

Má poslední analýza na fundament, akcie, zlato a bitcoin

Robustní ukazatel, který predikuje ekonomické problémy a pád akcií

Když chce investor identifikovat vyšší riziko hospodářského poklesu a tím pádem výraznější pokles akciového trhu, je třeba si najít robustní indikátory. Jedním takovým indikátorem je bezpochyby výnosová křivka. Proč zrovna výnosová křivka?

Výnosová křivka je víc než jen spojnice tvořená výnosy jednotlivých splatností amerických státních dluhopisů. Jde o startovní bod pro odhad budoucího vývoje reálné ekonomiky a tím pádem i akciového trhu. Výnosová křivka je velmi robustním ukazatelem, který agreguje očekávání investorů ohledně úrokových měr.

Poznámka

Podotýkám, že akciové trhy mají tendenci reálnou ekonomiku předcházet. To znamená, že akciové trhy začnou klesat dříve než reálná ekonomika.

Úrokové míry mají bez pochyb zásadní vliv na ekonomiku a akciový trh. Proto pro mnohé investory výnosovka slouží jako klíčový předstihový indikátor.

Na přiloženém grafu máme model založený na úrokových spreadech (10y a 3m). Dle modelu je pravděpodobnost ekonomické recese, během následujících 12ti měsíců, od druhé poloviny roku 2023 více jak 50%.

Zdroj: newyorkfed.org
Model založený na výnosových spreadech
Model založený na výnosových spreadech

V horním grafu jsem zvolil bod do března 1996. Na spodním grafu potom vidíte bod, který je datován 12 měsíců dopředu a vidíte u něj pravděpodobnost příchodu recese. Aktuálně tak model predikuje, že pravděpodobnost úderu recese, za 12 měsíců, je skoro 52 %. Určitě si všimněte, že na tak vysokých pravděpodobnostech se model nenacházel od začátku 80. let.

V letech 2000, 2008 a 2020 se hodnoty modelu pohybovaly mnohem níže.

Dalším velmi robustním indikátorem je tzv. Conference board leading economic index, což je agregát složený z mnoha jiných ukazatelů. Včetně výnosové křivky.

Dle přiloženého grafu je ukazatel od poloviny roku 2022 v kontrakci. Když je v kontrakci, je vysoká pravděpodobnost také pro pokles HDP. V kontrakci je ukazatel i nyní, ale situace se postupně zlepšuje. Zaregistrujte, že vývoj HDP skutečně víceméně kopíruje průběh křivky indikátoru.

Zdroj: macromicro.me
Leading economic indicator (Conference Board)
Leading economic indicator (Conference Board)

Když ke konci roku 2022 docházelo ke kontrakci v indexu, růst HDP se pouze markantně zpomalil. Vyloženě k poklesu ovšem nedošlo, přestože je index pořád v kontrakci. Proto tvrdím, že pokles reálné ekonomiky byl oddálen kvůli extrémně deficitnímu rozpočtování americké vlády.

Jak se chránit, když se predikce indikátorů naplní?

Uvedené ukazatele vyloženě neslouží k tomu, abyste trh nějak extra časovali. Třeba akciový trh a bitcoin exitovali. Přirozeně tuto cestu můžete zvolit, ale jde o trpkou volbu. Když jste zcela nezainvestovaní, nemáte logicky žádný výnos.

Určitě však ale není na škodu se zaměřovat na trhy, které jsou řekněme podhodnocené. Nebo jde o akciové sektory, které jsou vnímány jako defenzivní. Dále se lze zaměřit, když je i vyšší inflace, na akciové společnosti, které jsou založené na hmotných aktivech (těžaři zlata).

Nesmíme zapomínat i na na fixní výnosy z dluhopisů. V přítomnosti jsou výnosy na dluhopisových trzích vskutku lákavé. Tzv. risk free výnos se u 10letých amerických státních dluhopisů od konce minulého roku pohybuje mezi 4 až 5 %.

Těch 4 až 5 % se může zdát jako málo, ale je prostě bez rizika. V případě, že si koupíte za 100 dolarů 10letý dluhopis s 5% kupónovým výnosem, celkový úrokový výnos dělá 50 dolarů. Celkové akciové trhy to sice snadno překonají, ale zase zdůrazňují, že máte těch 50 dolarů na jeden dluhopis bez rizika.

Skoro bych ještě zapomněl, že určitou možností jsou drahé kovy. Zlato a stříbro sehrálo vždy slušnou roli, když panovaly velké obavy z budoucnosti. Fyzickým drahým kovům moc neholduji, ale v recesích a krizích všechna ostatní aktiva překonají.

Závěrem: Diverzifikujte svá portfolia

Když chcete zůstat zainvestování, je nutné se chránit. Součástí je i se vyhýbat stádovitému chování, kdy mají investoři tendenci naskakovat pouze do hrstky titulů. S tím přichází zase ono klišé – diverzifikovat a diverzifikovat své portfolio.

Čím robustnější portfolio máte, tím více jste chráněni. Osobně preferuji více defenzivnější přístup, protože jsem zastáncem názoru, že Amerika se jistým problémům nevyhne.

V případě, že se ale mýlím, nic moc neztratím. Jestli se ovšem mýlí býci, co mají velkou expozici v technologickém sektoru, během dvou let hodnota jejich portfolií může spadnout i o 80 %.

Zdroj: linkedin.com
Váha pěti největších titulů v rámci indexu S&P 500
Váha pěti největších titulů v rámci indexu S&P 500

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
3
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.