Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Recenze projektu XIXOIO. Co to je, kdo za ním stojí a jak má investice do tokenů XIX fungovat?

Publikováno
Recenze projektu XIXOIO. Co to je, kdo za ním stojí a jak má investice do tokenů XIX fungovat?
Zdroj: XIXOIO.com

Pokud nežijete mimo moderní civilizaci, pravděpodobně vás v posledních měsících neminula všudypřítomná mediální kampaň značky XIXOIO. Z reklamního sloganu “Podílej se na budoucnosti” není na první pohled zřejmé, jaký produkt nebo služba se za touto značkou vlastně skrývá, a proto se mnozí ptají: Co je to XIXOIO?

Co ve skutečnosti XIXOIO nabízí, jaká jsou možná rizika účasti v tomto projektu a náš pohled na celou věc, to vše naleznete v tomto článku.

Obsah tohoto článku

Úvodní představení projektu

Velmi stručně řečeno: XIXOIO je český investiční projekt, neboli další způsob, jak můžete zhodnotit (a nebo také znehodnotit) svoje peníze.

Ústřední myšlenkou a hlavní inovací projektu XIXOIO má být tokenizace společností, resp. jejich akcií.

To znamená, že společnost XIXOIO a.s., která za projektem XIXOIO stojí, chce společnostem umožnit vydávání vlastních firemních tokenů. Firemní token je přitom něco jako virtuální akcie, protože je s ním spojen podíl na zisku konkrétní společnosti, která takové tokeny přes platformu XIXOIO vydala. Na nákup firemních tokenů vydaných přes XIXOIO si ale budeme ještě muset počkat.

Dosud žádná společnost tímto způsobem firemní token totiž nevydala. V současné chvíli je možné si přes aplikaci Moje XIXOIO zakoupit pouze token XIX, který byl vydán společností XIXOIO a.s.

K čemu vlastně tokenizace společností slouží?

K čemu vám takový token může být? Jedná se o digitální tokeny vzdáleně podobné např. tokenům jako je UNI nebo CAKE, které by jejich držitelům měly zajišťovat vyplacení podílu na zisku emitenta těchto tokenů.

S tokenem XIX je tedy hypoteticky spojen podíl na zisku společnosti XIXOIO a.s., není ale zatím jisté, zda vám bude někdy vyplacen. Dalším důvodem, proč takové tokeny držet je, že by mohly časem stoupat na ceně (bude-li stoupat hodnota zisku firmy, jehož část byste jako držitelé tokenu XIX potenciálně mohli získat) a tím pádem by mohlo být možné tyto tokeny někomu prodat za vyšší cenu, než kterou jste za ně zaplatili.

Prodej tokenů XIX ale není tak snadný. S tokeny XIX se totiž nedá v současné chvíli nijak obchodovat, protože pro ně neexistuje sekundární trh a nepodporují je žádné kryptoměnové burzy nebo směnárny. Tokeny XIX si tak sice můžete koupit přímo od společnosti XIXOIO a.s. (minimální objednávka je za 10 tisíc Kč), ale prodávat je zatím budete těžko. Museli byste najít konkrétního člověka, který má také aplikaci Moje XIXOIO a který si od vás tokeny XIX přes tuhle appku bude chtít koupit. Hodně štěstí.

Jak se vyvíjí cena tokenu XIX?

Cena tokenu XIX i přes uvedené zásadní problémy z dlouhodobého hlediska stoupá. A není divu, když je jednostranně určována společností XIXOIO a.s., která aktuální cenu tokenu XIX zveřejňuje na svých webových stránkách.

V budoucnosti se má projekt XIXOIO každopádně podle velkolepých plánů vyvinout v revoluční blockchainový ekosystém navržený tak, aby zde podnikatelé mohli vytvářet vlastní tokenizované akcie (firemní tokeny) a jejich prodejem financovat své projekty. Má se jednat o alternativu k současnému finančnímu systému, kdy podnikatelé získávají kapitál vstupem na burzu a prodejem akcií své společnosti. Za vydání firemních tokenů si každopádně společnost XIXOIO a.s. účtuje 30 % takto vzniklých mincí. Oficiální materiály nazývají primární prodej firemních tokenů jako “IPCO”, tedy initial public coin offering, což je kombinace pojmů IPO (primární prodej akcií) a ICO (primární prodej kryptoměn).

První takto “tokenizovanou” společností má být úspěšný český startup, obchodník s uměním a NFT, firma ARTSTAQ, která se tak snaží získat kapitál na další rozvoj. Není bez zajímavosti, že tato společnost má však stejného majitele, jako XIXOIO a.s.

Osobnosti stojící za XIXOIO

Zdroj: XIXOIO.com
Richard Watzke - XIXOIO
Richard Watzke, hlavní představitel projektu

Jediným akcionářem české společnosti XIXOIO a.s. je zahraniční společnost XIXOIO Ltd. se sídlem v Londýně. Tuto společnost řídí a z velké části vlastní Richard Watzke, který rovněž vystupuje jako hlavní postava projektu v médiích a je předsedou představenstva XIXOIO a.s. I podle české evidence skutečných majitelů je konečným majitelem XIXOIO a.s. právě Richard Watzke.

Watzke je excentrický podnikatel, kterému se podle jeho vlastních slov podařilo již vydělat i prodělat nemalé peníze v umění a internetových technologiích. V posledních letech se zaměřil na blockchain a kryptoměny, kterým ale podle některých nerozumí.

Za projektem XIXOIO dále stojí několik zajímavých osobností a odborníků ve svém oboru. Členem dozorčí rady byl vedle herce Jaroslava Duška také Aleš Minx, předseda představenstva PPF Group, který ale podle deníku E15 na svou roli ve společnosti XIXOIO a.s. nedávno rezignoval. Další významným členem dozorčí rady je Dana Bérová, bývalá ministryně informatiky. Odborné zázemí poskytuje Jan Lánský, vedoucí katedry informatiky a matematiky na Vysoké škole finanční a správní, který se zaměřuje právě na kryptoměny. Za mediální kampaní stojí Future Bakery, kterou vede Petr Topinka, jeden z hlavních marketérů expremiéra Andreje Babiše a politického hnutí ANO.

Tokenomika tokenů XIX

Maximální počet tokenů XIX je limitován počtem 1 miliarda vydaných tokenů. Z toho až 40 % bude rozděleno v rámci motivačních programů např. zaměstnancům, obchodním zástupcům a dalším partnerům. Tento limit ale není pro společnost XIXOIO a.s. závazný. Společnost není ani nijak časově limitována ohledně vydávání a distribuce nových tokenů XIX (čl. 18.1 Produktových podmínek), což vnáší nejistotu do budoucí emise tokenu.

Aktuální cena tokenu XIX podle informací na webu XIXOIO činí 9,44 CZK. Je však nutné znovu zdůraznit, že token XIX nemá tržní cenu, protože se nikde neobchoduje. Jak je tedy možné, že společnost XIXOIO a.s. přesto na svém webu tvrdí, že cena tokenu XIX vzrostla od spuštění již o téměř 600 %? Cenu tokenu XIX totiž určuje sama společnost XIXOIO a.s a to údajně na základě postupu ve výstavbě ekosystému XIXOIO. Ten má mít, až bude kompletní, hodnotu až 250 milionů EUR. Doposud do projektu XIXOIO vložili uživatelé i akcionáři celkem 524 milionů Kč.

Ekosystém XIXOIO zahrnuje vedle tokenu XIX také token GEN, což je tzv. utility token blockchainu Genesis, na kterém jsou tokeny XIX uloženy (v GEN se platí transakční poplatky). V budoucnu má ekosystém XIXOIO zahrnovat také další security token OIO (XIX + OIO = XIXOIO), se kterým bude taktéž spojeno právo na podíl na zisku a koupit si jej budou moci jen občané České a Slovenské republiky.

Technická stránka věci

Základním stavebním kamenem celého tohoto “Krypto Finančního Ekosystému” společnosti XIXOIO a.s. je blockchain s názvem Genesis. Právě zde jsou uloženy tokeny XIX. Blockchain Genesis je z technologického hlediska kopie blockchainu Ethereum, pouze s tím rozdílem, že namísto konsensuálního protokolu Proof of Work využívá protokol Proof of Authority (PoA), podobně jako např. BNB Smart Chain. Tvůrci blockchainu Genesis si ulehčili práci tím, že použili open source blockchain Hyperledger Besu, což je klient pro Ethereum od ConsenSys napsaný v Javě.

Konsensuální protokol obecně určuje způsob, jakým se jednotlivé součásti decentralizované databáze tvořící dohromady blockchain (tj. uzly neboli nodes) domlouvají na tom, jakým datům (nové transakce) bude povolen zápis do blockchainu. Protokol Proof of Authority je považován za jeden z nejméně bezpečných a nejméně decentralizovaných typů. Na druhou stranu ale nabízí rychlé a levné transakce. O zapsání transakcí do blockchainu totiž rozhoduje nízký počet uzlů (několik jednotek až několik desítek), kterým se říká validátoři. V případě blockchainu Genesis transakce údajně validuje 50 tradičních autorit – společnosti, banky, autority. Někteří validátoři jsou uvedeni na webu blockchainu Genesis a vedle XIXOIO a.s. se jedná např. o společnosti CARTOZA a.s. a GENTLEBIT s.r.o.

Plusem blockchainu Genesis je, že je tzv. Ethereum Virtual Machine (EVM) kompatibilní, což znamená, že na Genesis by teoreticky měly fungovat veškeré aplikace, které jsou naprogramované pro Ethereum. Tokeny XIX by tak mělo být možné bez problémů obchodovat na kryptoburzách, ukládat do peněženek uzpůsobených pro tokeny vydané podle standardu ERC-20 a na blockchainu Genesis by měly fungovat chytré kontrakty (smart contracts) naprogramované pro Ethereum. V současné době je ale možné s tokenem XIX nakládat jen v aplikaci Moje XIXOIO.

Smluvní podmínky

Při uzavírání každé smlouvy je vhodné si nejdříve podrobně přečíst její obsah a hlavně mu porozumět. V tomto případě jsme to udělali za vás, takže po přečtení následující části budete vědět, co vás při případném nákupu tokenů XIX od společnosti XIXOIO a.s. čeká.

Produktových podmínek Tokenu XIX i z vyjádření České národní banky ze dne 3. prosince 2021 plyne, že token XIX není cenným papírem (např. akcií) a nejedná se ani o žádný jiný druh investičního nástroje podle zákona o podnikání na kapitálovém trhu.

To především znamená, že na tokeny XIX se nevztahuje zákonná ochrana investorů. A v důsledku to znamená i to, že na tento trh nejspíše nikdo nedohlíží (rozhodně ne ČNB). Není proto překvapením, že smluvní podmínky jsou nevyvážené a nastavené výrazně v neprospěch držitelů tokenů XIX. Viz následující odstavce.

Podíl na zisku

V propagačních materiálech je zdůrazňováno, že s koupí tokenu XIX je spojeno právo na podíl na zisku společnosti XIXOIO a.s. ve výši 40 %. Znamená to, že každý rok dostanete nějaké peníze nebo tokeny, když bude XIXOIO a.s. v zisku? Vůbec ne. Držení tokenu XIX totiž podle Produktových podmínek nepředstavuje zaručený nárok na podíl na zisku společnosti XIXOIO a.s. Je výhradně na libovůli jediného akcionáře (XIXOIO Ltd.), zda se rozhodne vyplatit držitelům tokenu XIX podíl na zisku za daný rok (čl. 8.1 Produktových podmínek). Rozdělit mezi držitele tokenů lze však maximálně 40 % zisku za poslední rok. Každý držitel tokenů XIX pak dostane poměrný podíl na vyplácené části zisku podle toho, kolik tokenů XIX drží v poměru k celkovému počtu vydaných tokenů.

Když si to shrneme, tak na to, že podle Produktových podmínek je s tokenem XIX “spojeno zejména právo na Podíl na zisku”, je v praxi tento nárok značně nejistý. Podle čl. 6.11 Produktových podmínek se výslovně jedná o tzv. odvážnou smlouvu, takže z právního hlediska není společností XIXOIO a.s. nijak garantováno, že vůbec někdy dojde k vyplacení podílu na zisku spojeného s držením tokenů XIX. S výplatou podílu na zisku bychom proto být vámi, zvažujete-li nákup tokenů XIX, příliš nepočítali.

Neexistence povinnosti vyplatit nebo vykoupit tokeny XIX

Před nákupem tokenů XIX je také dobré vědět, že jakmile si je koupíte, nemáte vůbec žádnou jistotu, že někdy dostanete zpět alespoň část svých peněz za nákup tokenů (nemluvíme teď o tom, že nejspíše nedostanete podíl na zisku).

V čl. 7.3 a čl. 11.2 Produktových podmínek je totiž uvedeno, že XIXOIO a.s. nemá povinnost odkupovat nebo vyplácet tokeny XIX. Ok, to by nemusel být takový problém, kdyby bylo možné tokeny XIX prodat někomu jinému, než společnosti XIXOIO a.s.

Jenže jak jsme výše popsali, sekundární trh s tokeny XIX v této chvíli neexistuje. Na webových stránkách XIXOIO se sice dočtete, že na jaře 2022 by měla být spuštěna online burza s názvem xixfix, ale v budoucnosti se může stát cokoli. Údajně ale XIXOIO a.s. na přípravě interní burzy spolupracuje mj. se zavedenou krypto burzou Binance.

Závěr k projektu XIXOIO

Jak by řekl klasik, nápad jistě dobrý, výsledky nebyly dobré. Tokenizace akcií je v jádru zajímavý koncept, který se v budoucnosti klidně může uchytit. Nelíbí se nám ale nevyvážené smluvní podmínky.

Příliš nás neoslovila ani megalomanská mediální kampaň, stejně jako prodej tokenů XIX přes finanční poradce s až 10% provizí. (Podobné provize vyplácel např. i zkrachovalý investiční fond Growing Way). Navíc v současné chvíli je projekt XIXOIO nedokončený a je otázka, zda vůbec dokončen bude a v jaké podobě.

Musíme naopak vyzdvihnout, že společnost XIXOIO a.s. se dlouhodobě snaží svůj podnikatelský záměr komunikovat s Českou národní bankou. Z této komunikace však vyplynulo, že projekt XIXOIO nepodléhá dohledu České národní banky. ČNB následně vydala prohlášení, kde zdůraznila, že její odpovědi na dotazy XIXOIO a.s. nelze považovat povolení k činnosti, protože na webu XIXOIO to tak bylo v jistém smyslu prezentováno.

Česká národní banka a Ministerstvo financí na podzim 2021 také vydaly nezávisle na sobě prohlášení, kde obecně varovaly před investicí do neregulovaných firemních tokenů (pravděpodobně v reakci na mediální kampaň XIXOIO). Nutno zmínit, že s body zmíněnými v uvedených prohlášeních společnost XIXOIO ve své reakci souhlasí.

Před investicí do XIXOIO rovněž varovala i Česká kryptoměnová asociace. Advokát Jiří Langmeier v prohlášení pro server Penize.cz zmínil: “Případní investoři nákupem tokenu a podepsáním smlouvy nezískávají prakticky žádnou jistotu, jestli svoje finance někdy dostanou zpět, natož zda mohou myslet i na případný zisk, pro který se investice ve výsledku dělají. Z bodu 6.8 produktových podmínek vyplývá, že veškerá moc nad rozdělením případného zisku, na kterém Xixoio slibuje vlastníkům tokenů podíl, je v rukou valné hromady této společnosti. Ta o něm rozhoduje a nemá žádnou povinnost zisk rozdělit. Jinými slovy investorům říkají: Investujte do nás svoje peníze a my se pak rozhodneme, jestli na tom vyděláte, nebo ne,” a Petr Borkovec, spoluzakladatel a generální ředitel nezávislé finančně poradenské firmy Partners, za své tvrzení, kdy XIXOIO přirovnával k ponziho schématu od XIXOIO obdržel předžalobní výzvu.

Názor na XIXOIO si už nyní určitě můžete udělat sami.

Líbil se vám tento článek?
22
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Ahoj, jmenuji se Tomáš, je mi 30 let a v každodenním životě se živím jako právník se specializací na finanční právo. Kryptoměny považuji za budoucnost nejen v oblasti financí. A protože se rád učím nové věci a také rád píšu, psát pro Finex o kryptu byla pro mě jasná volba.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎