Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Peníze nejsou tabu! Proč je důležité mluvit o penězích?

Publikováno
Peníze nejsou tabu! Proč je důležité mluvit o penězích?
Zdroj: Depositphotos.com

Peníze vládnou světu a kdo je má, tomu se na naší planetě dobře žije. Netvrdíme, že jsou všemohoucí ani že si za ně můžete koupit štěstí – to je úplně jiná záležitost, kterou v tomto článku rozebírat nehodláme. Peníze jsou ale určitou formou energie, za kterou si můžete pořídit čas, svobodu, klid v duši a spoustu dalších věcí, které vás zajímají a po nichž toužíte. A pokud právě čtete tento článek, asi nám dáte zapravdu, že je zkrátka dobré je mít.

Ve světle těchto tvrzení je však až zarážející, jak málo se o penězích v naší společnosti mluví. Ať už trávíte čas s kamarády v hospodě, na tenisu nebo jen tak tlacháte s vaší druhou polovičkou, jen málokdy se diskuse stočí k tématu osobních financí. Za nás je to velká škoda – všichni jsme odsouzeni k tomu, abychom vydělávali peníze, tak proč se o nich nebavit?

Peníze jako věčné tabu

Přestože již dnes máme k dispozici spoustu informací, s nimiž si můžeme udělat relativně přesný obrázek o tom, kolik kdo asi tak zhruba vydělává, o financích se nemluví. Lidé je pokládají za soukromou záležitost, do které nikomu nic není. Za zmínku zde stojí skutečnost, že čím bohatší země, tím jsou lidé na toto téma otevřenější. Alespoň zčásti zde proto může hrát roli i socialistická minulost naší země, kdy to s financemi bývalo všelijak.

Poznámka

Jen tak na okraj – vzpomínáte si, když jste se všude mohli dočíst o tom, že je typicky českou vlastností závist? Dnes už na to tak často nenarazíte. Zdá se tedy, že v tomto ohledu jdeme jako společnost správným směrem, byť jen malými krůčky.

Lidé si rádi povídají o fotbalu, vrabčích hnízdech a milionech v krabicích od bot, máme tu plno epidemiologů, sociologů i vztahových koučů. Zrovna tématu peněz se ale lidé bojí jako čert kříže, byť se jedná o nedílnou součást jejich životů a každý s nimi má bohaté zkušenosti. Hypotéky, spořicí účty, penzijní připojištění, stavebko, ale i akcie, podílové fondy nebo státní dluhopisy – s tím vším máme do činění den co den a absencí smysluplné debaty se jen ochuzujeme o důležité poznatky.

Pokud i vy patříte k lidem, kteří se o financích neradi baví, rádi bychom vám dokázali, že je možná načase prolomit ledy. Připravili jsme pro vás 7 důvodů, proč se dle našeho názorů vyplatí mluvit o penězích!

7 důvodů, proč se vyplatí mluvit o penězích

Nečekané výhody v práci, studnice hodnotných informací, finančně gramotné děti, ale i spokojený partnerský život. Podívejte se na 7 důvodů, proč se vyplatí mluvit o financích!

Peníze nejsou nutné zlo ani zdroj všeho špatného

Titulek asi mluví za vše. Jsme přesvědčeni o tom, že peníze nejsou nástrojem ďábla ani že nepobízí lidi k páchání ohavných zločinů. Máme za to, že peníze pouze umocňují a kvantifikují to, kdo ve skutečnosti jste. Někdo bude dělat byznys pro lidi a pomáhat ostatním, jiný zase využije své bohatství k nekalým účelům. Lidská povaha se kvůli penězům nezmění, jen vyplave na povrch.

Stejně tak je důležité si uvědomit, že peníze (nebo spíše jejich nedostatek) nejsou zdrojem vašich problémů! Zodpovědnost leží v drtivé většině případů na lidech samotných. Přestaňte proto peníze démonizovat a začněte je vnímat jako prostředek k dosažení svobody, zajištění rodiny a vůbec k čemukoliv, po čem toužíte.

Každý svého štěstí strůjcem.

Neexistuje lepší způsob, jak tohoto prozření dosáhnout, než si promluvit s někým, kdo to vnímá alespoň trochu jinak než vy. Nakonec máme jen jeden život a byla by škoda, kdybyste se svým negativním postojem vůči penězům odsoudili k věčné chudobě.

Diskuse o penězích jako klíč ke spokojené domácnosti

V partnerských a manželských svazcích jsou peníze jedním z důležitějších faktorů. Jakmile pomine prvotní období zamilovanosti, mladý pár se sestěhuje a začne řešit záležitosti související s každodenním soužitím, mohou se objevit problémy. Každý jsme jiný – někdo je rozhazovačný, někdo raději šetří nebo investuje. Důležité je najít zlatou střední cestu (nebo ideálně partnera, který to vidí stejně jako vy).

Zdroj: www.pixabay.com

partnerské finance

Brzy budete řešit, kolik kdo bude za co platit, jak s financemi nakládáte, jaké jsou vaše plány do budoucna apod. Je proto důležité vědět i to, kolik váš partner vydělává, což mezi vámi posílí důvěru. V neposlední řadě můžete svou druhou polovičku jmenovat (dobrovolně!) výhradním členem vaší osobní dozorčí rady, s nímž budete pravidelně probírat své finanční kroky a na oplátku od něj získáte důležitou zpětnou vazbu.

Když budeme upřímní, pokud máte po svém boku partnerku/partnera, od níž/nějž očekáváte, že vás bude doprovázet po celý život, nemluvit spolu o financích je zkrátka blbost.

Finanční osvěta může někomu pomoci

Řadíte se mezi lidi, kteří toho o financích už trochu ví a máte ve svých finančních záležitostech pořádek? Pak vás může překvapit, kolik dobrého s vašimi znalostmi můžete dosáhnout. Ať už se jedná o nejbližší členy rodiny, přátele nebo kohokoliv jiného, zaveďte řeč na téma peněz a pobídněte váš protějšek, aby se vám otevřel.

Možná se dozvíte, že vaše maminka nemá žádné úspory na stáří, že se váš vždy vysmátý známý topí v dluzích anebo že někdo z vašeho bezprostředního okolí dělá tak kardinální chybu, že nechává své finance volně ležet na účtu a netuší, že i založením obyčejného spořicího účtu na pár kliků online se mu penízky začnou krásně kotit. Nemluvě o pravidelném investování malých částek do akcií nebo ETF a složeném úročení.

Pamatujte na to, že pomáhání druhým je lidské a že i pouhým předáním vašeho know-how, o finanční pomoci v krizových situacích nemluvě, se stáváte lepším člověkem.

Pokud budete o penězích vzdělávat své děti, v dospělosti vám za to poděkují

Možná jste se narodili do rodiny, kde se muselo otáčet každou korunu, vaši rodiče dřeli jako mezci a stejně někdy nebylo ani na jídlo, nemluvě o dovolených. A vy jako dítě jste záviděli spolužákům nové telefony, džíny nebo zkrátka cokoliv, co v té době zrovna “frčelo”. Nechceme vás teď pobízet k tomu, abyste si doma vychovali rozmazleného spratka, chraň bůh.

Ale ruku na srdce – chcete přece, aby se vaše dítě mělo dobře, ne? Řádnou finanční osvětu získal od rodičů jen málokdo, ale to teď můžete změnit.

Ve škole se děti o penězích dozvědí velké kulové, takže je jejich finanční osvěta čistě na vás. Učte je už od mala, co vlastně peníze jsou, jak je využívat ve svůj prospěch, jak je šetřit, ale i investovat a postupně množit. Vštipte jim myšlenku, že existuje něco jako rodinný rozpočet, který má příjmy i výdaje, jež je nezbytné spravedlivě a zodpovědně rozdělit mezi různé položky.

S takovýmto arzenálem vědomostí vyroste z vaší ratolesti zodpovědný dospělý, jenž své peníze bude mít pod kontrolou. Děti jsou navíc chytré a jejich mozky pracují jinak než mozky dospělých, a tak nikdy nevíte, čím vás vaše dítko může překvapit.

Můžete se dozvědět něco hodnotného

Pustíte-li se do diskutování o penězích s někým, kdo o nich něco ví anebo vyzkoušel věci, s nimiž jste dosud váhali, odnesete si cenné poznatky. Každý den máme jen omezené množství času na osobní záležitosti a nemůžeme stíhat všechno. Totéž platí i pro váš protějšek, avšak ten již může mít zkušenosti s oblastmi, k nímž jste se vy osobně dosud nedostali, a naopak. Konverzace na témat peněz proto pomůže oběma zúčastněným stranám.

Zdroj: www.pixabay.com

nápad

Jeden může mít povědomí o tom, která banka nabízí nejlepší spořicí účet, druhý zase ví, kde nejlépe investovat do kryptoměn, třetí používá osvědčenou investiční strategii vhodnou i pro začátečníky, zatímco čtvrtý vždy toužil investovat do nemovitostí, a tak po celý uplynulý měsíc šprtal REITy.

Diskuse o finančních záležitostech s kýmkoliv má zkrátka potenciál k tomu, aby se pozitivně promítla do vašeho života.

Mít parťáka přes finance je vždy výhodné

Tento benefit jsme již nakousli v části věnované spokojené domácnosti, ale máme za to, že je natolik důležitý, že si zaslouží svou vlastní kapitolu. Řekněme třeba, že jste se rozhodli dostat své finance pod kontrolu a hodláte je “učesat”, kvůli čemuž jste se rozhodli probádat neznámá území. Není nic lepšího, než když se na tuto cestu můžete vydat se stejně smýšlejícím parťákem, který prozkoumá všechny odbočky a ochotně se s vámi podělí o to, co se sám naučil.

Ve dvou se to lépe táhne.

Často se může jednat o člověka, který řeší stejné problémy (ať už třeba kamarád nebo přítelkyně, s níž bydlíte). Můžete se vzájemně pasovat do role svých kontrolních orgánů, hlídat si, jak si oba vedete, a případně nasměrovat jeden druhého na správnou cestu, jestliže z ní sejdete.

A do čeho byste se spolu měli pustit? To už záleží na vás. Ať už se bude jednat o splácení dluhů, akumulaci finanční rezervy, budování investiční pozice nebo vytváření vlastní firmy, mít po ruce někoho, kdo vám dá motivační kopanec do zadku, je vždy výhoda.

Benefity ve firemním prostředí

Nakonec zde máme faktor, jenž vám umožní vytvořit si v práci příjemné prostředí plné důvěry. Otevřená diskuse s kolegy o platech je velmi důležitá, protože se jedná o vzájemnou pomoc, která přináší jen výhody a krásně vás stmelí jako kolektiv.

Jediný, kdo profituje z neznalosti zaměstnanců, je šéf. Ten si totiž může dovolit platit někomu za stejnou práci o 25 % méně, protože si jeho pracovník zkrátka neřekl o více peněz.

Poznámka

Nevědomost personálu může vést k třenicím na pracovišti a ke zbytečnému nárůstu rozdílů mezi průbojnými a neprůbojnými zaměstnanci firmy.

Klíčová je zde transparentnost, která by měla být základem každého dobrého vztahu, ať už pracovního nebo osobního. Tajnůstkářství, zapírání nebo lži nikomu ani ničemu nepomůžou.

Závěrem

Jsme skálopevně přesvědčeni, že pokud se rozhoupete k tomu, abyste se pustili do diskuse o osobních financích s někým, komu důvěřujete, budou z toho mít užitek obě strany. Otevřená debata o penězích zkrátka napomáhá k lepším finančním rozhodnutím a potažmo ke kvalitnějšímu životu, jenž peníze dokážou zprostředkovat.

Nahlížejte na ně jako na energii, která vám umožňuje žít. A čím víc této energie budete mít a čím zodpovědněji s ní budete nakládat, tím víc budete moci žít po svém. Troufáme si tvrdit, že nakonec ještě zjistíte, že vás celý ten kolotoč kolem peněz a finanční gramotnosti poměrně dost baví!

Líbil se vám tento článek?
12
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎