Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Plánuje ČNB snížit úrokové sazby? Koho případné změny ovlivní?

Sníží ČNB úrokové sazby? Centrální banka stojí před důležitým rozhodnutím, které může mnohé ovlivnit! Podívejte se na názory analytiků!

Publikováno
Plánuje ČNB snížit úrokové sazby? Koho případné změny ovlivní?
Zdroj: Depositphotos.com

Česká národní banka (ČNB) se připravuje na své nadcházející měnové zasedání, na kterém bude řešit zásadní otázku, zda upraví základní úrokové sazby. Analytici se však v názoru na možný výsledek rozcházejí.

Současná ekonomická situace sice vybízí ke snížení základní sedmiprocentní sazby, rozhodnutí bankovní rady však mohou být také ovlivněna obavami z rozsahu lednových úprav ceníků energií a jejich dopadu na inflaci. I přesto převážná většina analytiků očekává snížení sazeb ČNB o 0,25 procentního bodu.

Jaký pohled mají na celou situaci ekonomové a finanční analytici? Opravdu všichni očekávají snížení základních úrokových sazeb? A pokud k němu dojde, co vše to může ovlivnit?

Inflační mánie by měla být u konce

Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila zůstává index spotřebitelských cen v posledních třech čtvrtletích relativně stabilní, což naznačuje zastavení inflačního nárůstu.

Upozorňuje, že listopadová míra inflace je zkreslena výrazným cenovým skokem z ledna a statistickým efektem loňského úsporného tarifu. Hradil předpokládá snížení základní úrokové sazby na 6,75 procenta s odůvodněním, že technicky není důvod udržovat tak vysoké sazby. Může však převládnout opatrnost ČNB kvůli obavám z novoročního zdražování a riziku druhé inflační vlny.

Centrální banka ovšem musí vždy jednat v předstihu a nastavovat měnovou politiku podle očekávaného budoucího vývoje, nikoliv čekat, až se inflace vrátí k cíli a teprve poté reagovat. – Vít Hradil.

Také Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance, vnímá slábnutí inflačních tlaků, ale uznává nejistotu, která rozhodnutí bankovní rady provází. Upozorňuje, že opatrní členové rady se mohou obávat kombinace vysokých inflačních očekávání a výrazného lednového zdražování. Přesto Bureš očekává snížení sazeb, i když toto rozhodnutí bude těsné.

Podle analytiků Raiffeisenbank bude ČNB vyčkávat

Nejistotu, kterou lednové úpravy ceníků energií do rozhodování ČNB vnášejí, si uvědomují také analytici Raiffeisenbank. Ti si proto myslí, že někteří členové bankovní rady budou chtít raději počkat na únorové zasedání, aby měli alespoň částečný přehled o směřování ekonomiky. Vzhledem k nepříznivé ekonomické situaci však odborníci z Raiffky považují snížení sazeb o čtvrt procentního bodu za mírně pravděpodobné.

Tomáš Jícha, místopředseda představenstva investiční společnosti ATRIS, se pak domnívá, že na postupné snižování úrokových sazeb nastal čas. Podle toho také předpokládá, že ČNB k tomuto kroku na nadcházejícím zasedání již přistoupí.

Mezitím Jana Vaisová, hypoteční specialistka společnosti FinGO, zdůrazňuje nejistotu rozhodnutí ČNB s tím, že centrální banka bude i nadále velmi opatrná. Upozorňuje však, že komerční banky již začaly snižovat sazby hypoték. Vypadá to tedy, že se připravují na snížení základní sazby, což by mohlo donutit ČNB k rychlejšímu jednání.

Jaromír Gec, analytik Komerční banky, uzavírá spekulace analytiků domněnkou, že ČNB zahájí proces snižování sazeb až v únoru příštího roku.

Základní úroková sazba je od loňského června na sedmi procentech, přičemž v listopadu ČNB poprvé uvažovala o snížení o čtvrt procentního bodu. Ze sedmičlenné bankovní rady návrh podpořili pouze viceguvernér Jan Frait a člen bankovní rady Tomáš Holub.

Trh napjatě očekává další krok ČNB a je zřejmé, že rozhodnutí nebude jednoduché. Vzhledem k tomu, že inflační vývoj je zdánlivě pod kontrolou, ale je zde vyšší riziko lednových cenových úprav, stojí bankovní rada před křehkým balancováním.

Výsledek jejího zasedání budou bedlivě sledovat investoři, ekonomové i spotřebitelé, protože bude mít významné důsledky pro českou ekonomiku a finanční trhy.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎