Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Inflace v Česku opět roste! Jak je to možné a kdy se její zrychlování konečně zastaví?

Publikováno
Inflace v Česku opět roste! Jak je to možné a kdy se její zrychlování konečně zastaví?
Zdroj: depositphotos.com

Meziroční inflace v říjnu po osmi měsících poklesu opět stoupla ze zářijových 6,9 % na nynější hodnotu 8,5 %. Údaj za říjen je ovlivněný hlavně tím, že před rokem statistici zahrnuli do výpočtu vládní úsporný tarif na energie pro zlevnění elektřiny.

“V případě meziročně vyšší inflace rozhodně nejde o žádnou druhou inflační vlnu, ale primárně o statisticko-technický efekt nižší srovnávací základny z minulého roku,” uklidňuje veřejnost analytik ČSOB Dominik Rusinko.

Zdražilo bydlení a potraviny

Na meziroční růst cenové hladiny měly nejvýznamnější vliv ceny bydlení. Nájemné v bytech zdražilo o 7,9 %, vodné o 16,3 % a stočné o více než čtvrtinu.

Dále byl významný dopad růstu ceny potravin a nealkoholických nápojů, které podle statistiků stouply o 3,7 procenta. Zelenina meziročně zdražila o 12,4 procent, přičemž ceny brambor meziročně stouply skoro o polovinu. Na druhou stranu ale zlevnila vejce o 6,2 procenta a cukr, jehož cena meziročně klesla o více než desetinu.

Zaznamenali jsme také pokles cen automobilů, jejichž ceny klesly o 4,3 % a cen pohonných hmot a olejů klesly o 7,3 %.

Zdroj: Novinky.cz
inflace-data-csu-ceskeho-statistickeho-uradu
Data ČSU

Jaký můžeme očekávat vývoj v příštích měsících?

Ekonom banky Creditas Petr Dufek vidí vývoj inflace pozitivně. V lednu očekává prudký pokles, avšak na konkrétní spekulace je poněkud opatrný.

“Ještě před vánočními svátky bychom se však poklesu inflace mohli dočkat. Tomu nahrávají nejenom o něco málo příznivější nákladové podmínky u výrobců, ale také dlouhodobě slabá poptávka, jejímž výsledkem jsou plné sklady neprodaného zboží,” dodal Dufek.

Podobně situaci odhaduje i Patrik Rožumberský z banky UniCredit. Inflace se podle něj vydá směrem dolů v listopadu. Tomu podle něj dopomůže vliv vyšší srovnávací báze, zejména u energií a potravin.

Pokud budeme počítat s tím, že inflace bude v listopadu a prosinci meziměsíčně stagnovat, ukáže meziroční inflace na konci roku hodnotu lehce nad sedmi procenty. Velký pohyb směrem dolů nás pravděpodobně čeká až v lednu, kdy se podle Rožumberského dostane inflace do rozmezí tří až čtyř procent.

Šokující kolaps WeWorku: Jak se ze 47miliardového giganta stal propadák?
Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎