Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Pět kryptoměn, které se za rok 2021 dostaly do záře reflektorů

Pět kryptoměn, které se za rok 2021 dostaly do záře reflektorů

Pět kryptoměn, které se za rok 2021 dostaly do záře reflektorů
Zdroj: shutterstock.com

Rok 2021 byl pro kryptoměny jeden z nejlepších. Bitcoin dosáhl nového historického maxima, když se 10. listopadu poprvé dostal nad 68 000 USD. Ve stejný den se svého dosavadního vrcholu 4 800 USD dotklo i Ethereum. Exploze decentralizovaných financí (DeFi), nezaměnitelných tokenů (NFT), decentralizovaných aplikací (DApps) a decentralizovaných burz (DEX) vytvořila zcela nový kyberprostor digitálních měn zahrnující všechny kouty světa.

Ani altcoiny v tomto roce nezůstávaly pozadu. Jejich výkonnost ve stejném časovém období výrazně převyšovala výkonnost BTC a ETH. Pojďme se tedy podívat na pět kryptoměn, které se v roce 2021 dostaly na výsluní.

1. Shiba Inu

Na prvním místě je ikonický meme token Shiba Inu (SHIB), jenž byl původně vytvořen jako vtip a jako vedlejší produkt Dogecoinu (DOGE) v srpnu 2020. Jeho držitelé zaznamenali od začátku do konce roku 2021 senzační zisk ve výši 29 513 624,1 %. Síť tak předčila svůj prvotní záměr a stala se něčím více než jen meme vtipem. Nyní existuje ShibaSwap DEX s celkovou uzamčenou hodnotou (LTV) téměř 324,5 miliony USD, se dvěma dalšími nativními tokeny a podporou pro NFT.

Shiba Inu má kolem sebe také silnou komitu s názvem "Armáda Shiba", jejíž uživatelé se nebojí společně čelit nepřátelům jejich blockchainu. Například kvůli pomluvám na Twitteru jsou schopni rozpoutat kybernetický útok vůči každému, kdo si dovolí projekt neprávem očernit.

2. Solana

Solana (SOL) se ziskem 11 120 % v roce 2021 dokázala dostát své roztomilé přezdívce „Ethereum Killer“, neboť zpracovala více než 1 800 transakcí za sekundu s průměrnými náklady na transakci méně než jeden cent. Mezitím síť Ethereum dokáže zpracovat pouze 15 transakcí za sekundu s náklady 133,17 USD za provedení transakce.

Blockchain díky své vysoké efektivitě přitáhl pozornost mnoha vývojářů nejen z herních studií podporovaných FTX. Vzniklo spoustu projektů kolem NFT a důležitých spoluprací. Například v prosinci spoluzakladatel Twitche Justin Kan spustil nový trh NFT na síti Solana a nashromáždil více než 110 000 členů.

3. Dogecoin

DOGE zakončil rok se ziskem 2 910 % a přitáhl pozornost celebrit, influencerů, investorů a blockchainových nadšenců. Nicméně většina z nich se o minci zajímala spíše kvůli penězům (a vtipům) než kvůli technologii.

Jedním z největších evangelistů DOGE je samozřejmě Elon Musk. Musk, hovorově známý jako „Dogefather“, opakovaně tweetoval informace o meme minci svým 68,9 milionům následovníků, a dokonce potvrdil, že Tesla bude přijímat DOGE pro platby za zboží.

V rozhovoru pro Time Magazine Musk řekl:

„Bitcoin není dobrou náhradou za transakční měnu. I když byl vytvořen jako hloupý vtip, dogecoin je pro transakce vhodnější. Celkový tok transakcí, který provádíte s Dogecoinem, má mnohem vyšší potenciál než bitcoin.“

A co víc, Mark Cuban, miliardářský vlastník Dallas Mavericks, spustil program odměn za cashback, který má motivovat platby za zboží a vstupenky prostřednictvím DOGE. Podle CryptWerk nyní 1 983 obchodníků po celém světě přijímá platby DOGE.

4. BNB

Rok 2021 zakončil se ziskem 1 271 % BNB. Kryptoměna byla dříve používána pouze za účelem dosažení slev na poplatky za obchodování na největší centralizované krypto burze na světě – Binance. BNB se však vyvinul, aby se stal lídrem v ekosystému DeFi a nyní je kompatibilní s ERC-20.

Od svého spuštění v roce 2020 překonal BNB Smart Chain (BEP-20) 1,5 miliardy v "celoživotních" transakcích s TVL (total value locked) ve výši 16,61 miliardy USD. 32,98 % TVL pochází z DEX a herní NFT platformy PancakeSwap, kde je k dispozici 3 759 coinů pro obchodování s celkovým objemem transakcí 760 milionů $ za 24 hodin.

BNB se používá k placení poplatků za transakce na obou blockchainech Binance (BNB Smart Chain a BNB Beacon Chain) a je vzájemně zaměnitelný. Binance věnuje část svých zisků na odkup BNB za účelem pálení mincí každé čtvrtletí. Během 17. čtvrtletního spalování, které se konalo v říjnu, byly spáleny BNB v hodnotě 639 milionu dolarů.

5. Cardano

Podle nedávné zprávy analytických společností CryptoRanks a Santiment bylo Cardano (ADA) nejrozvinutějším blockchainem pro rok 2021. V průběhu roku bylo nahlášeno více než 140 000 událostí na webové službě GitHub, jenž zahrnovaly Cardano, což překonalo těsné druhé a třetí místo, které obsadily blochainy Kusamy a Polkadotu. Loni v září prošlo Cardano aktualizací s názvem Alonzo, jež umožňuje funkci inteligentních smluv v jeho síti proof-of-stake (PoS).

Krátce poté počet peněženek ADA překonal hranici 2 milionů. Zakladatel Charles Hoskinson zároveň informoval nadšence o stavu upgradu Hydra, který by teoreticky mohl umožnit síti zpracovat stovky transakcí za sekundu. Začátkem ledna Hoskinson oznámil plány postupně převést Cardano na trvalý open-source projekt. ADA zakončila rok se ziskem 673,8 %.

Závěr

Ač se možná zdá, že aktuálně kryptoměny nemají zrovna nejsilnější období či prožívají zdlouhavé korekce, pokud se ohlédneme zpět na rok 2021, můžeme vidět, jaké neskutečné pokroky a zisky některé digitální měny vytvořily. Otázkou je, co nás čeká v roce 2022.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-2%
Cena
$20 756
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
-2,9%
Cena
$1 185
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-1,3%
Cena
$234,6

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
Karel

To jste hned po začátku zapomněli na to, jak se článek jmenuje? Nebo si opravdu myslíte, že třeba BNB a ADA jsou v TOP5 nejvýkonnějších krypt? 🤦🏻‍♂️🤔

Portál Finex.cz
Odpověď na Karel

Karle, máte pravdu, došlo k chybě, kterou ale šéfredaktor dnes napravil. Mrzí nás to a dáme si pozor na to, aby se podobné chyby už neopakovaly. :-) Přejeme hezký den.

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo