Známé české přísloví říká, že “bez práce nejsou koláče” a v mnoha životních situacích je to nepopiratelná pravda. Platí to ovšem i pro investování? Může vám lenost pomoci dosáhnout vyšších výnosů?
Investování bylo po dlouhá desetiletí vyhrazeno jen těm nejbohatším. Zároveň bylo poměrně náročné na čas a znalosti. Časy se naštěstí mění a díky moderním technologiím se investorský svět otevřel prakticky každému, kdo o něj projeví zájem.
Přestože se stále jedná o jistým způsobem náročnou disciplínu, která vyžaduje čas, trpělivost, určité vzdělávání se a sebereflexi, existují způsoby, jak se do investování pustit, aniž byste byli novodobý Warren Buffett. Jednou z možností je pasivní investování!
Co je pasivní investování?
Pasivní investování je jedna z mnoha investičních strategií, ze kterých může investor vybírat, když se rozhodne vstoupit na akciový trh. Nejčastěji bývá realizováno prostřednictvím tzv. ETF fondů, které obvykle reprezentují nějaký světový index (například S&P 500).
V rámci ETF nekupujete společnosti, o kterých si vy nebo někdo jiný myslí, že jsou ty nejlepší, ale investujete do trhu jako celku. Tedy nákupem jediné akcie ETF kupujete celou paletu akciových titulů.
Oproti tomu aktivní investování, jak již jeho název napovídá, vyžaduje aktivní správu portfolia. Musíte tedy sledovat trh, analyzovat, rozhodovat se, kam peníze vložíte, být odolní vůči výkyvům na trhu a neustále se vzdělávat. Aktivní správu můžete samozřejmě delegovat na portfolio manažera nebo zvolit některý z aktivně zpravovaných podílových fondů. Připravte se však na různé druhy investičních poplatků.
Proč je pasivní investování tak populární?
Tento způsob investování přináší mnohé výhody. Předně se jedná o levnější variantu než u aktivního investování. Obvykle hradíte jen minimální poplatky, protože tyto fondy často nepotřebují aktivního správce. Zároveň je tento způsob investování nenáročný na čas, protože nemusíte trávit hodiny analyzováním jednotlivých akcií firem. Také může ochránit investora od negativních emocí spojených s poklesem trhu. Zkrátka si ani nemusíte všimnout, že trh nějaké negativní vlivy zasáhly.
Pokud již k poklesu dojde, nemusí být propad tak výrazný jako u jednotlivých akcií. Portfolio máte totiž automaticky diverzifikované a investiční riziko je více rozložené. Je mnohem větší pravděpodobnost, že zkrachuje 1 společnost, než že zkrachuje 500 největších amerických firem zároveň. Není se tedy čemu divit, že pasivní investování zažívá velký boom.
Co říkají čísla? Skutečně pasivní investování poráží aktivní investování?
Možná si říkáte, že pasivní investování je sice levnější, ale aktivní investování přece ze své podstaty musí překonat výkonost indexů.
Pravdou je, že porazit akciové indexy je velmi náročná disciplína. Není to však nemožné, podílové fondy občas dosahují velmi zajímavých výsledků.
Udržet si výkonnost v dlouhodobém horizontu je ovšem jiná situace. Podíváte-li se na aktivně řízené fondy na evropském kontinentu, zjistíte, že za posledních 10 let překonalo americký akciový index pouze 5 % z nich!
Srovnáme-li je s evropským akciovým trhem bude výsledek o něco lepší, ale nijak ohromující. Za posledních 10 let překonalo evropský akciový index pouze 17 % fondů!
Proč by se tedy měl někdo vůbec věnovat aktivnímu investování?
Nutno podotknout, že i přes nepopiratelné výhody, může být pasivní investování pro zkušenější investory trochu nudné.
Pokud máte investiční plán, umíte pracovat s rizikem, máte emoce pod kontrolou a nadále se vzděláváte, máte dobré předpoklady k úspěchu na akciovém trhu bez ohledu na to, jaký způsob investování si zvolíte. Tato cesta ale určitě není pro každého.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.