Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Od těchto akcií ruce pryč! Umělá inteligence je existenční hrozbou pro její monopol

Adobe čelí vážné hrozbě od generativní umělé inteligence, která může narušit její dlouholetý monopol na kreativní software. Dokáže Firefly uhasit doutnající požár?

Od těchto akcií ruce pryč! Umělá inteligence je existenční hrozbou pro její monopol
Zdroj: depositphotos.com

Adobe má již deset let monopol na kreativní software – za předplatné Creative Cloud si kreativcům účtuje stovky dolarů ročně.

Analytici se však nyní domnívají, že se Adobe konečně setkalo tváří v tvář s generativní umělou inteligencí, díky které by masy lidí mohly brzy vyměnit své předplatné Photoshopu za – mnohdy bezplatné – nástroje umělé inteligence.

Mohlo by to skutečně smést jednu z nejsilnějších značek kreativního průmyslu? Po hvězdné zprávě o výsledcích společnosti se to zdá nepravděpodobné.

Aktuální vývoj ceny akcií Adobe

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ADBE Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Boj s ohněm pomocí Firefly:

Pokud chcete něco udělat správně, musíte to udělat sami – nebo maximálně s trochou pomoci umělé inteligence. A Adobe sází na to, že kreativci z oboru budou souhlasit.

V loňském roce uvedla softwarová společnost na trh svůj vlastní model umělé inteligence v oblasti designu, Firefly, který je nyní integrován do aplikací Photoshop a Illustrator. Tento krok má uživatele ujistit, že Adobe zůstává na špičkové úrovni, a přilákat nové klienty.

  • Minulý pátek po zveřejnění rekordních zisků vyskočila hodnota akcií Adobe o 17 % (výrazný obrat oproti propadu o 14 % po předcházející zprávě), což je nejvyšší jednodenní nárůst za poslední čtyři roky, přičemž tržby vzrostly o 10 % díky silné poptávce po nových funkcích umělé inteligence.
  • Společnost přidala 460 milionů dolarů nových čistých ročních opakujících se příjmů, přičemž finanční ředitel Adobe, Dan Durn, očekává “zrychlení” nových kreativních obchodů v průběhu celého roku.

Dobří umělci si půjčují, velcí kradou: Řídí se Adobe návodem od Austina Kleona?

Integrace umělé inteligence by mohla společnost ochránit před konkurencí. Umělá inteligence je však mezi kreativci stále kontroverznější a odpor vůči ní by mohl představovat značnou hrozbu.

Nedávno Adobe naštvalo klienty tím, že do svých smluvních podmínek přidalo klauzuli, která mu umožňuje přístup k obsahu uživatelů prostřednictvím automatizovaných i manuálních metod, například pro kontrolu obsahu. Jakoby se Adobe inspirovalo bestsellerem Austina Kleona, Kraď jako umělec.

  • Adobe muselo v příspěvku na blogu vysvětlit, že Firefly není a nebude školena na spotřebitelský obsah.
  • Interně však někteří zaměstnanci společnosti vyjádřili obavy – jeden z nich prohlásil: “Obecně panuje názor: Adobe je zlá společnost, která udělá cokoli, aby vydělala na svých uživatelích.”

Umění nebo věda?

K investování patří čísla a poměr forwardové ceny k zisku (forward P/E poměr) akcií Adobe, který činí 24x, je nyní pod svým historickým průměrem, a to po 9% poklesu v tomto roce – navzdory zmíněnému růstu v minulém týdnu.

Analytici předpovídají, že společnost bude v příštích letech nadále zvyšovat své tržby nejméně dvouciferným tempem a volný peněžní tok poroste ještě rychleji.

Dosažení těchto čísel však může být spíše uměním než exaktní vědou – protože Adobe bude muset přesvědčit zákazníky, že jim dodatečné náklady na funkce umělé inteligence přinesou nějakou hodnotu.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
2

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.