Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Největší propad akcií Adobe za několik let! Jaká je jejich budoucnost?

Adobe má dobré výsledky, ale konkurence přitvrzuje a ne všichni investoři oceňují snížený výhled společnosti na další čtvrtletí. Je to hrozba pro budoucnost, nebo příležitost k nákupu akcií ve slevě?

Největší propad akcií Adobe za několik let! Jaká je jejich budoucnost?
Zdroj: depositphotos.com

Společnost Adobe zaznamenala v pátek výrazný pokles, když její akcie ztratily 14 % – největší jednodenní propad od roku 2022.

Tento pokles byl přičítán obavám investorů ohledně výhledu tržeb a rostoucí konkurence ze strany subjektů poháněných umělou inteligencí (AI) v odvětví kreativního softwaru.

Umělá inteligence zatápí Photoshopu

Společnost, proslulá svými stěžejními produkty, jako jsou Photoshop a Illustrator, je již dlouho základním kamenem pro kreativní profesionály na celém světě.

Pro aktuální čtvrtletí však Adobe předpovědělo očekávané tržby v rozmezí 5,25 až 5,3 miliardy dolarů, což je mírně pod průměrným odhadem analytiků ve výši 5,31 miliardy dolarů.

Kromě toho společnost předpokládá, že zisk na akcii (EPS) dosáhne maximálně 4,40 dolaru, což se shoduje s průměrným odhadem analytiků ve výši 4,38 dolaru.

Přestože vedení Adobe vyjádřilo důvěru ve své strategické směřování, zejména v integraci vlastního modelu umělé inteligence Firefly do své hlavní sady produktů, čelí po představení modelu pro generování videa Sora od společnosti OpenAI obnoveným obavám investorů.

Během konferenčního hovoru po oznámení finančních výsledků generální ředitel společnosti Adobe, Shantanu Narayen, připustil, že odhady možná nesplnily některá zvýšená očekávání, ale potvrdil svůj optimismus ohledně iniciativ společnosti v oblasti AI.

Analytici a investoři nicméně netrpělivě očekávají hmatatelnější dopad pokroků společnosti v oblasti AI, včetně integrace Firefly, na finanční výsledky společnosti.

Management zůstává klidný

Vedení společnosti uvedlo, že zpeněžování nových funkcí umělé inteligence je v plném proudu a že se rozběhne ve druhé polovině roku – Firefly byl již využit k vytvoření více než 6,5 miliardy mediálních výstupů, což podtrhuje jeho široké přijetí.

Narayen poznamenal, že pokrok v oblasti umělé inteligence generující video bude pravděpodobně vyžadovat profesionální editační funkce.

Zároveň bagatelizoval bezprostřední hrozbu, kterou představuje obsah generovaný umělou inteligencí, a naznačil, že potrvá desítky let, než bude možné vytvářet složité produkce, jako jsou celovečerní filmy, pouze na základě textových podnětů.

Společnost zůstává optimistická i pokud jde o poptávku po jejích stávajících editačních nástrojích.

V prvním fiskálním čtvrtletí tržby vzrostly o 11 % na 5,18 miliardy dolarů. Zisk bez zahrnutí některých položek činil 4,48 dolaru na akcii. Wall Street očekávala tržby ve výši 5,14 miliardy dolarů a zisk 4,38 dolaru na akcii.

Jednotka digitálních médií, která zahrnuje stěžejní kreativní software a software pro zpracování dokumentů, vykázala v období končícím 1. března tržby, které vzrostly o 12 % na 3,82 miliardy dolarů.

Tržby divize, která zahrnuje marketingový a analytický software, vzrostly o 10 % na 1,29 miliardy dolarů.

Je Adobe dobrá investice?

V rámci strategického kroku ke zvýšení hodnoty pro akcionáře oznámilo Adobe nový program zpětného odkupu akcií v hodnotě 25 miliard dolarů, který nahradí předchozí plán v hodnotě 15 miliard dolarů, jehož platnost vyprší na konci fiskálního roku 2024.

Výkonnost akcií společnosti je však turbulentní. V roce 2023 došlo k pozoruhodnému nárůstu o 77 %, po němž od začátku letošního roku následoval 17% pokles.

Vývoj ceny akcií Adobe od začátku roku 2023

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ADBE Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tato volatilita je přičítána obavám z konkurence jak ze strany nových startupů v oblasti AI, tak ze strany zavedených hráčů, jako je Canva, jak zdůraznil analytik společnosti Morgan Stanley, Keith Weiss.

Pro některé je tedy akcie Adobe v ohrožení, jiní věří v její odolnost a aktuální pokles považují za příjemnou slevu.

Uvažujete o investování do akcií Adobe? Zvážit můžete například brokera XTB:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.