Kryptoměny budují novou infrastrukturu pro finanční svět. Obecně se o kryptoměnách mluví jako o financích 2.0 – financích nové generace.
S tím se mimo jiné pojí také způsob financování nových projektů. První takový způsob vznikl pod zkratkou ICO představující anglický termín Initial Coin Offering – úvodní nabídku mincí, podobně jako IPO (Initial Public Offering – první veřejná nabídka akcií).
V následujících řádcích se podíváme na to, jak se prostor úvodních nabídek mincí vyvíjí a co od něj do budoucnosti můžeme čekat.
Model financování projektů pomocí ICO zažil rozkvět až se vznikem Etherea (ETH). Ethereum totiž umožnilo jednoduchou tvorbu tokenů. Tvorba nových tokenů na síti je tak triviální, že za pár hodin googlování se to naučí v podstatě každý. A právě zde jsou kořeny ICO.
Rozkvět nejrůznějších ICO přišel v letech 2016 a 2017. ICO v podstatě funguje velmi jednoduše. Pomocí smart kontraktu na síti ETH (nebo jiné smart kontrakt platformě jako NEO, EOS, Tezos a další) se vytvoří nový token.
Když někdo do nově vzniklého smart kontraktu pošle své mince ETH, zpátky mu místo něj přijde právě nově vytvořený token v předem daném poměru.
Cílem celého procesu je zajištění financování vývoje nového projektu. Je to v podstatě forma crowdfundingu.
Vydavatelé tokenů získají peníze na vývoj, zatímco druhá strana, investoři, v podstatě spekulují na to, že nově vzniklý token koupí levně a za nějakou dobu jej se ziskem prodají.
A právě to se dělo hlavně v roce 2017. V podstatě každé ICO získalo na hodnotě a tak lidé začali investovat prakticky do úplně všeho, co vzniklo.
Díky jednoduchosti tvorby tokenů a smart kontraktů se vytvořila masivní ekonomická bublina. Každý si mohl založit své ICO a to v podstatě během chvíle. Stačily vlastní tokeny, smart kontrakt a prodejní web.
To vedlo k nechvalně známým podvodům. Většina nově vznikajících projektů byly prostě scamy, které chtěly své investory o peníze obrat.
A proč by také ne, když prakticky každý nový token lidé kupovali jako zběsilí? Dav jednoduše investoval do absolutně všeho s pouhou touhou – po pár dnech své tokeny prodat dráž. A těm prvním to opravdu vycházelo.
Totalní absence regulací ale umožnila růst prostoru, kde je každý sám za sebe.
Na druhou stranu ale nebylo vše tak černé. Vzniklo rovněž mnoho opravdu zajímavých projektů, které díky ICO získaly finance na svůj rozvoj a dodnes fungují.
ICO je opravdu fascinující a transparentní forma crowdfundingu a existují mnohá odvětví, kam se hodí. Na druhé straně se jasně ukázaly slabiny tohoto modelu. Největší, momentální slabou stránkou je právě vysoké množství podvodů. A právě zde přichází na řadu IEO.
Název IEO je zkratkou pro Initial Exchange Offering. To v podstatě znamená, že úvodní nabídka mincí či tokenů probíhá pod hlavičkou konkrétní entity a v tomto případě to jsou kryptoměnové burzy, jako třeba Binance, Huobi či Bitfinex.
Hlavní rozdíl je v tom, že pokud má burza určité renomé, tak nechce svým klientům nabízet investice do projektů, které jsou jen nesmyslné, nebo třeba čisté podvody.
Díky nástupu IEO bylo vytvořeno síto. To samozřejmě platí pouze pro renomované burzy jako je např. Binance.
Kdo zažil boom ICO, tak ví, že během nákupu ICO často vše spadlo kvůli návalu investorů. Problémy byly prakticky úplně všude od nezabezpečených smart kontraktů až po technické problémy.
Tomu IEO předchází tím, že již mají vybudované startovací platformy, které jsou na příval investorů vybudovány. U Binance je to Binance Launchpad, Kucoin má svůj Spotlight a startovací platforma Huobi se jmenuje Prime.
U renomovaných burz se investor již nemusí obávat, že nakoupí podvodný projekt, protože burzy si ověřují, zda se jedná o reálně existující startup a provádí základní validaci jejich business plánu.
Vznikají ovšem nová rizika. Burzy tak získávají nad malými projekty velkou moc a často si za pomoc s odstartováním projektu berou velkou část tokenů z předprodeje. To může vést k poměrně silným propadům jejich ceny v případě jejího stoupání.
IEO model se nicméně dá považovat za postup ve směru profesionalizace. Projekty na IEO musí být kvalitnější a je zde silný kontrolní bod v podobě burzy, která nechce přijít o svou reputaci.
IEO je proti ICO uživatelsky příjemnější, přehlednější, bezpečnější, ale také více centralizované, což je do jisté míry škoda.
Modely IEO se různí, nicméně vznikl jeden model, který se stal standardem v tomto odvětví a tím jsou loterie. O IEO je samozřejmě veliký zájem ze strany investorů, a to obzvláště na renomovaných platformách Binance, Huobi, Okex, Kucoin a Gate.
Cílem IEO ale naopak od původních ICO není vybrat co nejvíce peněz. Ale protože je veliká poptávka a omezená nabídka, to vede k modelu loterie.
Každá z výše zmíněných burz má vlastní nativní token pro ekosystém dané burzy. Binance má BNB, Okex má token OKB a Huobi zase HT.
Pokud se například chcete zúčastnit IEO na Binance Launchpadu, tak musíte vlastnit dostatek BNB.
Model loterie si vysvětlíme na posledním IEO na platformě Binance – WazirX z únoru 2020.
Pokud jste se chtěli zúčastnit tohoto IEO, bylo třeba to Binance dát vědět. Poté Binance počítalo množství jejich tokenu – BNB – v držení jednoho uživatele po dobu 30 dní a z něho vytvořili průměr.
Za každých 50 BNB v držení dostal účastník 1 tiket do loterie, přičemž maximum bylo nastaveno na 500 BNB – 10 tiketů.
Následně proběhl los a některé tikety byly zvoleny – jejich výherci získali možnost koupit si nově vzniklou minci či token.
U Binance se obvykle počet výherních tiketů pohybuje okolo 10 % z celkového počtu. Burzy tento systém volí proto, protože to zároveň přináší novou fundamentální hodnotu pro jejich vlastní mince a podporuje rozvoj ekosystému samotné burzy.
Model IEO přináší profesionalizaci a vyšší míru bezpečí pro investory. Nicméně v rámci centralizovaných burz jsou i zde viditelná rizika. Velké propady ceny a manipulace jednotlivých, malých projektů. To je pro burzy v podstatě hračka.
I do tohoto odvětví však přicházejí regulace a i toto riziko se pomalu snižuje.
Ideální model by ve skutečnosti byl opravdu decentralizovaný “startovač” projektů, kde by byly podmínky pro všechny stejné, ale taková alternativa prozatím neexistuje. ICO byly divokým západem kryptoměn. Mnozí se na nich spálili a mnozí na nich vydělali. Podobné lze očekávat i u IEO a to za předpokladu vstoupající ceny BTC.
Malé projekty jsou totiž extrémně náchylné na vysokou volatilitu. A to je jedno z největších rizik. Tento prostor je totiž pouze pro zkušené investory, kteří vědí, co dělají a mají kvalitní risk management. V rostoucích býčích obdobích si IEO pravděpodobně povedou dobře, naopak medvědí období jsou naopak pro IEO nejvíce bolestivé.
A co vy – koupili jste si někdy nějaké ICO, nebo IEO? Sdělte nám svůj postoj v komentářích pod článkem!
Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.
Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.
Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.
Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.