Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Objev dekády? Nový “supermateriál” je příslibem konce závislosti na lithiu

Lithium byla v poslední době hojně skloňovaná komodita kvůli jejímu využití v bateriích. Nový materiál objevený umělou inteligencí by však mohl Lithium v tomto odvětví zcela nahradit.

Publikováno
Objev dekády? Nový “supermateriál” je příslibem konce závislosti na lithiu
Zdroj: depositphotos.com

V laboratořích Pacific Northwest National Laboratory (PNNL) byla objevena zcela nová látka, která by mohla podstatně snížit spotřebu lithia v bateriích. Byla nalezena pomocí umělé inteligence a supercomputingu. Objev ohlásily společně Microsoft a PNNL, která je součástí amerického ministerstva energetiky.

Skutečné využívání potenciálu umělé inteligence

Vědci tvrdí, že tento materiál by mohl potenciálně snížit spotřebu lithia až o 70 %. Jako důkaz tohoto tvrzení se od svého objevu nový materiál používá k napájení žárovky. Umělá inteligence a superpočítače umožnily provést materiálový screening, který by jinak trval dvě dekády, za méně než týden.

Z celkového počtu 32 milionů potenciálních anorganických materiálů zúžila umělá inteligence výběr na 18 možných. Toto výrazné urychlení procesu hledání umožnilo přejít rovnou k fázi testů. Proces od počátku až po vývoj funkčního prototypu baterie trval necelých devět měsíců.

Výkonný viceprezident Microsoftu Jason Zander řekl pro BBC, že jednou z misí technologického gigantu bylo zkomprimovat 250 let vědeckých objevů do příštích 25 let.

Problém s lithiem

Kvůli své tržní hodnotě a stříbřitému lesku je lithium často označováno jako “bílé zlato”. Je to jedna z klíčových součástí dobíjecích baterií (lithium-iontových, tzv. lionky). Aktuálně jde o baterie, které napájejí většinu moderní technologie od elektrických vozidel po chytré telefony.

Vzhledem k tomu, že potřeba kovu roste úměrně s poptávkou po elektromobilech, svět by mohl podle Mezinárodní energetické agentury čelit nedostatku materiálu již v roce 2025. Americké ministerstvo energetiky také očekává, že poptávka po bateriích vzroste do roku 2030 až desetinásobně.

Nový materiál předčí lithium ve všech směrech

Těžba lithia je kontroverzní, protože její rozvoj trvá několik let a má značný dopad na životní prostředí. Těžba tohoto kovu vyžaduje velké množství vody a energie a proces může zanechat v krajině obrovské jizvy a také toxický odpad.

Podle doktorky Nurie Tapia-Ruizové, která vede tým výzkumníků baterií na Imperial College London, je jakýkoli materiál se sníženým množstvím lithia a dobrými vlastnostmi pro uchování energie “svatým grálem” celého průmyslu.

Nový materiál, který se v tuto chvíli jednoduše nazývá N2116, je elektrolyt v pevné fázi, který v současnosti úspěšně prošel testováním. Vědci byli schopni ze surového materiálu vytvořit funkční prototyp.

N2116 má potenciál být udržitelným řešením pro ukládání energie, protože baterie vyrobené z nově objeveného materiálu jsou bezpečnější než tradiční tekuté nebo gelové lithium. V blízké budoucnosti slibuje také rychlejší nabíjení oproti lithiovým bateriím a ještě vyšší energetickou hustotu s tisíci nabíjecích cyklů.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎