Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

7 akcií ze segmentu baterií, jejichž dlouhodobé držení slibuje značné zisky

Publikováno
7 akcií ze segmentu baterií, jejichž dlouhodobé držení slibuje značné zisky
Zdroj: depositphotos.com

S nástupem éry obnovitelných zdrojů energie, jako je solární a větrná energie, jsou společnosti vyrábějící baterie jedním z nejrychleji rostoucích odvětví.

Podle výzkumu společnosti Precedence Research bude mít celosvětový trh s bateriemi pro elektromobily v roce 2030 hodnotu 560 miliard dolarů a v letech 2022 až 2030 rychle poroste složenou roční mírou růstu (CAGR) o 32 %. Vzhledem k tomu, že v letošním roce byly zasaženy širší akciové trhy poklesem, je nyní vhodná doba podívat se na některé bateriové akcie, které lze koupit se slevou a následně dlouhodobě držet.

Technologie baterií se v posledních desetiletích zlepšila, takže jsou baterie účinnější a levnější. Elektromobily, které lze nabíjet pouze pomocí elektrické energie, jsou na vzestupu díky vládním pobídkám a rostoucím cenám pohonných hmot.

V odvětví elektrických vozidel a baterií působí stovky společností. Jen několik z nich však nakonec uspěje a vyplatí se do nich investovat. Zde je sedm firem, které se nyní jeví velmi zajímavě.

1. Panasonic

Zdroj: google.com/finance
Vývoj ceny akcií Panasonic za posledních 12 měsíců
Vývoj ceny akcií Panasonic za posledních 12 měsíců

Společnost Panasonic existuje již více než 100 let a je jedním z předních japonských výrobců elektroniky. Chlubí se širokou nabídkou produktů. Jednou z jejích hlavních produktových řad jsou televizory, které vyrábí v několika různých velikostech a cenových relacích. Společnost vyrábí také další spotřební elektroniku, jako jsou klimatizace, chladničky, pračky, elektrické holicí strojky, fotoaparáty a notebooky.

Panasonic také dodává průmyslové vybavení společnostem po celém světě. Patří mezi ně generátory energie a motory pro těžké stroje, jako jsou lodě a vlaky, a zařízení pro výrobu polovodičů, která se používají k výrobě počítačových čipů pro chytré telefony a počítače. Kromě těchto výrobků se Panasonic zabývá také technologiemi pro letectví a kosmonautiku, jako jsou satelity a letecké motory.

Obchodní model společnosti je diverzifikovaný, takže má dostatek prostoru pro experimentování s vývojem baterií pro elektromobily. Japonský konglomerát si je toho vědom. Proto Panasonic vytvořil dceřinou společnost Panasonic Energy, aby se mohl více zaměřit na vývoj technologie baterií.

Panasonic je v současné době hlavním dodavatelem baterií pro elektromobily Tesla a s rostoucí poptávkou po vozech Tesla se rozrostl i obchod s bateriemi. Začátkem tohoto roku Panasonic oznámil investici ve výši 4 miliard dolarů do výstavby druhého amerického závodu na výrobu baterií pro elektromobily v Kansasu. Společnost očekává, že do roku 2028 ztrojnásobí nebo zečtyřnásobí kapacitu výroby baterií, což jí umožní zlepšit kvalitu svých baterií a udržet krok s poptávkou.

2. General Motors

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Společnost General Motors byla založena v roce 1908. Prvním vozem byl Buick Model 20, vyrobený kombinací dílů od jiných výrobců. V roce 1911 General Motors koupila společnost Chevrolet Motor Company a stala se jedním z největších výrobců automobilů na světě. General Motors vyrábí automobily s různými motory a konstrukcemi a poskytuje další služby, jako je financování automobilů nebo jejich pojištění.

Společnost za sebou má dlouhou historii inovací a úspěchů. Nyní však čelí novým výzvám, protože se snaží udržet krok s rychlým tempem změn v současném automobilovém průmyslu. General Motors podniká kroky, které mají zajistit, aby tyto změny neohrozily její dlouhou životnost. Zaměřuje se na vývoj nových technologií, které ji dokážou udržet konkurenceschopnou i v příštích letech, jako jsou elektromobily a autonomní řízení.

Generální ředitelka General Motors Mary Barraová představila agresivní plán, díky němuž se má společnost stát špičkou v oblasti prodeje elektromobilů. Za tímto účelem hodlá společnost do výroby elektromobilů, továren na baterie, samořízených vozů a palivových článků investovat 35 miliard dolarů. General Motors se vyvíjí pro budoucnost, která je podle něj elektrická. Společnost k tomu učinila několik přesvědčivých kroků a investice do elektromobilů a výroby baterií jsou krokem správným směrem.

3. QuantumScape

Zdroj: google.com/finance
Vývoj ceny akcií QuantumScape za posledních 12 měsíců
Vývoj ceny akcií QuantumScape za posledních 12 měsíců

QuantumScape vyvinula technologii polovodičových baterií pro zvýšení dojezdu elektromobilů. Technologie je založena na materiálu v nanorozměrech, který dokáže snadno ukládat a uvolňovat elektrony. Díky tomu se baterie nabíjejí rychleji, vydrží déle a fungují i při extrémních teplotách.

Společnost v současné době testuje technologii baterií ve větším měřítku, přičemž plánuje zahájit pilotní výrobu v roce 2024. Vzhledem k tomu, že se jedná o společnost v předvýrobní fázi, je třeba být při investici do této společnosti obezřetný. Pokud se tak však rozhodnete, připojíte se k elitní skupině investorů, mezi něž patří Bill Gates a automobilka Volkswagen.

QuantumScape ví, že pro její technologii baterií existuje trh, a je na nejlepší cestě ho ovládnout. Jejím cílem je změnit rychle rostoucí odvětví baterií pro elektromobily. Mezi pozitivní faktory hovořící pro QuantumScape patří to, že společnost má potenciál stát se lídrem v oboru a její technologie vyvolala zájem nespočtu výrobců automobilů. Navzdory pozitivním vyhlídkám na její přínos k výkonu a nákladům na elektromobily mají akcie QuantumScape v současné době na současném trhu omezený růst.

4. Honeywell International

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Honeywell Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Honeywell International vyrábí různé produkty pro komerční i spotřebitelské trhy. Je jednou z nejstarších společností ve Spojených státech a působí již od roku 1906. Vzhledem ke své velikosti a síle je tato společnost relativně bezpečnou investicí – společnost si vedla dobře i během náročných ekonomických podmínek. Díky tomu se stala také solidní výnosovou akcií. Honeywell nedávno zvýšila dividendu o 5,1 % z předchozí dividendy ve výši 0,98 dolaru. Je to již potřinácté za více než dvanáct let, co společnost výplatu zvýšila.

Proč společnost zmiňujeme v tomto textu? Honeywell rovněž výrazně investuje do technologie baterií pro elektromobily. V loňském roce oznámila novou technologii průtokových baterií. Nová průtoková baterie vytváří bezpečný a ekologický způsob ukládání energie pro pozdější použití. Má také mnohem delší životnost než jiná úložná zařízení.

5. FREYR

Zdroj: google.com/finance
Vývoj ceny akcií FREYR Battery za posledních 12 měsíců
Vývoj ceny akcií FREYR Battery za posledních 12 měsíců

Společnost FREYR Battery je v současné době společností, která je v předvýrobní fázi a chce vybudovat gigatovárny pro služby v oblasti elektromobilů. FREYR disponuje zkušeným inženýrským týmem a strategií, aby ovládla v současnosti nedostatečně zásobený trh. Přestože je FREYR Battery mladou společností, shromáždila působivý seznam partnerů – nedávno například uzavřela dohodu o společném podniku s japonským gigantem v oblasti elektromotorů, společností Nidec.

Společnost bude v letech 2025-2030 dodávat li-ion bateriové články o kapacitě až 50 GWh. Prozatím usiluje o 38 GWh, ale podle dohody může v letech 2025-2030 dodávat vyšší objem a po roce 2030 dodávky ještě zvýšit. Závazná smlouva o prodeji baterií s kapacitou 38 GWh má hodnotu 3 miliardy dolarů a je jednou z největších transakcí v oblasti systémů skladování energie na světě.

Kombinace solidních vyhlídek, silných partnerství a vynikajícího manažerského týmu činí ze společnosti FREYR Battery jednu z nejlepších bateriových akcií k nákupu a držení.

6. Albemarle

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Albemarle Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Albemarle má dceřiné společnosti ve Spojených státech a v Evropě a je globálním výrobcem chemických látek. Produkty společnosti se používají k výrobě li-ionových baterií pro elektromobily. Hydroxid lithný je zdrojem iontů lithia při nabíjení baterií, zatímco uhličitan lithný je zdrojem iontů lithia při vybíjení baterií.

Albemarle v současnosti připravuje několik velkých výrobních projektů v Chile, Austrálii a Číně, aby uspokojila rostoucí celosvětovou poptávku po lithiu. S růstem cen lithia a s prudkým nárůstem poptávky společnost výrazněji investovala, aby si udržela pozici jedné z nejlepších akcií v bateriovém průmyslu.

Hospodaření společnosti může vyvíjet cyklicky stejně jako u jiných producentů komodit. Je to proto, že dostupnost a cena lithia a dalších důležitých materiálů, které těží, bude kolísat. Některé roky budou dobré, jiné nemusí být tak dobré. V příštím desetiletí však poptávka po bateriích pravděpodobně zůstane zvýšená kvůli rozšiřování elektrických vozidel, proto se akcie Albemarle jeví zajímavě.

7. BYD Auto

Zdroj: google.com/finance
Vývoj ceny akcií BYD za posledních 12 měsíců
Vývoj ceny akcií BYD za posledních 12 měsíců

BYD je integrovaná společnost vyrábějící elektromobily, která byla založena v roce 2003. Je největším čínským výrobcem elektromobilů a předním výrobcem plug-in vozidel. Společnost rovněž vyrábí řadu dobíjecích baterií, včetně lithium-iontových baterií, nikl-kadmiových baterií a olověných baterií.

Významným akcionářem společnosti BYD je například Berkshire Hathaway. Konglomerát z Omahy vedený Warrenem Buffettem je jednou z největších společností na světě a již desítky let investuje do různých průmyslových odvětví. Investoři se často dívají na jeho portfolio, aby se rozhodli, kam investovat příště. V roce 2008 Berkshire Hathaway investovala do společnosti BYD a stala se jedním z jejích největších akcionářů. Investice se přitom Berkshire Hathaway vyplatila, protože cena akcií BYD od té doby vzrostla o více než 150 %.

V září BYD opět stanovila nový milník, když v tomto měsíci prodala veřejnosti neuvěřitelných 200 973 elektromobilů. To představuje o 187 % více než před rokem a je to nový měsíční rekord. Společnost předpovídá, že ve svém posledním fiskálním čtvrtletí dosáhne zisku mezi 765 a 820 miliony dolarů. To představuje nárůst o 333-365 % oproti loňskému roku. Největší čínský výrobce elektromobilů tvrdí, že jeho poslední výsledky naznačují, že si udržuje zdravý náskok před společností Tesla, což není snadné.

Čínská společnost BYD však investuje do baterií pro elektromobily a zároveň zajišťuje, aby zůstala zdravou společností, což poskytuje jistotu a bezpečí investorům, kteří hledají relativně bezpečné bateriové akcie.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎