Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Cena lithia rapidně klesá. Zlevní se cena elektromobilů?

Publikováno
Cena lithia rapidně klesá. Zlevní se cena elektromobilů?
Zdroj: Depositphotos.com

Odvětví baterií pro elektromobily je do značné míry závislé na lithiu, a právě jeho cena na trhu v současné době výrazně kolísá. Minulý týden ceny uhličitanu lithného v Číně klesly o 2,3 %, což přispělo k poklesu o více než 21 % za celý měsíc.

Uhličitan lithný je hlavní komoditou lithia obchodovanou na světovém trhu s lithiem. Tato komodita je klíčová pro výrobu baterií pro elektroniku a vozidla. Cena spodumenu, lithiového minerálu z Austrálie, se letos snížila o více než polovinu. Česká republika má asi tři procenta světových zásob lithia, přičemž největší ložisko se nachází na Cínovci.

Po letech rostoucích cen čelilo lithium v roce 2023 tlaku na pokles ceny kvůli nadměrné nabídce na trhu. Tento přebytek pramení z expanze výroby v předchozích dvou letech.

Pokles prodeje elektromobilů a další vývoj

Kromě toho se v Číně zpomalil prodej elektromobilů, což je ovlivněno snížením dotací a ekonomickými problémy. Přesto celosvětový trh s elektromobily zaznamenal v první polovině roku 2023 silný 39% meziroční nárůst, přičemž Čína se na celkovém objemu podílela 55 %.

Společnost Benchmark Mineral Intelligence předpovídá vyrovnání trhu s lithiem až v roce 2028. Tato prognóza je vytvořena na základě nejistoty v poptávce po elektromobilech a vyššími úrokovými sazbami, což přimělo výrobce automobilů k přehodnocení svých strategií.

Podle analytika agentury BloombergNEF Allana Raye Restaura se v příštím roce zvýší dodávky lithia, a proto se očekává další pokles cen. Regionální rozdíly v prodeji elektromobilů ovlivňují náladu v odvětví. Společnost SQM, druhý největší světový výrobce lithia, varovala investory před možným pokračováním poklesu cen v letošním roce.

Průměrné výrobní náklady na uhličitan lithný činí přibližně 7 540 USD za tunu. S klesající cenou lithia se ziskové marže výrobců snižují.

Tento trend vytlačuje z trhu hráče, kteří se připojili v době vyšších cen. Vzhledem k tomu, že ceny stále klesají, je pravděpodobné, že dojde ke snížení produkce, což se již začíná projevovat.

Navzdory zpomalení v Číně je však prodej elektromobilů stále silný, a to jak v Číně, tak v Evropě. Očekává se, že do pěti let vzroste celosvětový podíl elektromobilů ze současných 18 % o dalších deset až patnáct procent.

Prognózy a budoucnost trhu s lithiem

Analytici České spořitelny předpovídají, že na trhu s lithiem může brzy dojít k vyrovnání nabídky a poptávky, což může vést k ještě silnější poptávce a vyšším cenám této komodity a akcií odolných společností.

Budoucnost trhu s lithiem je tedy závislá na pečlivé rovnováze mezi nabídkou a poptávkou. Vzhledem k tomu, že sektor elektromobilů je nastaven na další růst, současný pokles cen by mohl být jen krátkou překážkou. Tato situace může nakonec připravit půdu pro potenciální oživení.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎