Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nvidia změnila pravidla hry na akciovém trhu! Jak dlouho ještě poroste?

Pokud si budete vyčítat, že jste nekoupili nejžhavější akcie současnosti předtím, než šly nahoru, nezapomeňte se také poplácat po zádech za chyby, které jste neudělali.

Nvidia změnila pravidla hry na akciovém trhu! Jak dlouho ještě poroste?
Zdroj: depositphotos.com

Asi 56 % dosavadních zisků indexu S&P 500 v roce 2024 pochází z ohromujícího vzestupu akcií Nvidia, která stojí v čele rozmachu umělé inteligence. Akcie společnosti Nvidia vzrostly od začátku roku o 121 % (k 28. 5.) – poté, co loni posílily o 239 %.

V době, kterou bychom mohli nazvat tržním momentem Nvidie, je snadné cítit se pozadu, a proto je nezbytné vidět věci z nadhledu. Tyto podmínky nejsou bezprecedentní, akcie nejsou v bublině, ale podstupování nadměrného rizika ve snaze dohnat závodící trh – nikdy nekončí dobře.

Aktuálně tvoří 10 největších společností necelou třetinu celkové tržní hodnoty indexu S&P 500. Tři největší, Microsoft, Apple a Nvidia, pak tvoří hned 19,1 % jeho celkové hodnoty. Samotná společnost Nvidia se na celkové hodnotě indexu podílí z 5,79 %.

Zdroj: slickcharts.com
10 největších komponent indexu S&P 500
10 největších komponent indexu S&P 500

Není to poprvé, co je americký akciový trh vysoce koncentrovaný v několika málo gigantech

V letech konjunktury v 50. letech 20. století 10 největších společností, včetně AT&T, DuPont a General Motors, pravidelně přesahovalo 30 % hodnoty všech amerických akcií.

Do července 1955 pak zaznamenala automobilka General Motors nárůst ceny akcií o 78 % za předchozích 12 měsíců a představovala 6,8 % hodnoty celého amerického akciového trhu.

Zisky společnosti Nvidia však vzrostly ještě více než cena jejích akcií a technologické akcie – a americké akcie celkově – se ani zdaleka neblíží bláznivému ocenění z konce roku 1999 a 2000.

Při započtení dividend vzrostl index S&P 500 od konce roku 2021 kumulativně pouze o 11,45 %.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 od začátku roku 2022

Ocenění není šílené, ale není ani levné. Například Tesla se obchoduje za více než 46násobek čistého zisku za posledních 12 měsíců. Index S&P 500 se za poslední rok obchoduje na 24,7násobku zisku, což je podle historických standardů také poměrně vysoké.

Když vám to, co vlastníte, připadá drahé, honba za tím, co nevlastníte, není tak riskantní

A pokud stejně jako miliony investorů držíte burzovně obchodovaný fond kopírující index S&P 500, za posledních pět let jste své peníze téměř zdvojnásobili.

Pak je tu ještě společenský tlak. Pokud vlastníte S&P 500 ETF, máte již 5,79 % své akciové alokace ve společnosti Nvidia. Ale když se zdá, že všichni kromě vás vydělali na přímém nákupu této akcie, můžete mít pocit, že ji vůbec nevlastníte.

Strach z promeškání, FOMO, je akutní formou lítosti: vědomí, že ostatní lidé mají uspokojivý zážitek, který jste mohli sdílet.

Čím déle bude Nvidia stoupat a čím výše půjde její cena, tím více se váš FOMO pravděpodobně zintenzivní. A čím více času strávíte na sociálních sítích, tím žhavější bude vaše FOMO.

Ve většině životních situací však nemůžete pozorovat – nyní nebo dokonce později – co by se stalo na cestě, kterou jste se nevydali. Chutnal by steak lépe než losos, kterého jste si objednali? Byli byste šťastnější, kdybyste chodili nebo si vzali toho druhého člověka, který se vám líbil?

Na burze však můžete okamžitě vidět důsledky rozhodnutí, která jste neudělali – a ty se mohou v průběhu času prohlubovat.

Klíčem k úspěchu je kontrola kontrafaktuálů

Kontrafaktuál je to, co by mohlo být – imaginární alternativa ke skutečné minulosti. Můžete si vytvořit buď příběh o tom, o kolik lépe, nebo o kolik hůře byste se nyní měli, kdybyste se tehdy rozhodli jinak.

Představte si hypotetický scénář, ve které jste třeba v září 2022 koupili a v listopadu 2022 prodali akcie Nvidia. Akcie tehdy stály necelých 167 dolarů. Za dva měsíce jste vydělali velmi slušných 27 %. Minulý týden se však Nvidia poprvé podívala nad 1 000 dolarů.

Když víte, že jste mohli vydělat více než desetkrát více peněz, než jste vydělali, není to úžasný pocit, a takových situací můžete zažít opravdu mnoho.

Společnost Nvidia bylo v listopadu 2022 možné prodat, protože její akcie byly objektivně nadhodnocené. Takže byste mohli mít v době prodeje dokonce dobrý pocit.

Na místě je připomenout, proč investujete. Investujete, abyste vydělali peníze, a tímto rozhodnutím byste je vydělali.

Důležité je také sledovat svou intuici

Jistě jste měli tušení, že jste měli koupit společnost Nvidia, když ChatGPT na konci roku 2022 zpopularizoval umělou inteligenci.

Možná jste ale koncem roku 2021 měli chuť koupit Teslu, protože Elon Musk byl umělou inteligencí tak nadšený. Od svého vrcholu v listopadu onoho roku však klesly akcie společnosti Tesla o více než 50 %.

Vývoj ceny akcií Tesla od listopadu 2021

Načítání
Načítání
Koupit akcie Tesla! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pokud si budete vyčítat, že jste nekoupili Nvidii předtím, než šla nahoru, ujistěte se, že jste se také poplácali po zádech za to, že jste nekoupili jiná aktiva, která později šla dolů. Sledování vašich předtuch vám také pomůže naučit se, že se ne vždy vyplatí je následovat.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.