Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nvidia a technologické akcie jsou investiční bublina, kterou čeká strmý pád: Proč jejich růst dlouho nevydrží?

Nvidia a technologické akcie jsou na svém vrcholu. Může však růst z těchto úrovní i nadále pokračovat? Nebo je investiční bublina odsouzená k zániku?

Publikováno
Nvidia a technologické akcie jsou investiční bublina, kterou čeká strmý pád: Proč jejich růst dlouho nevydrží?
Zdroj: depositphotos.com

Nvidia a další velké technologické akcie se stále těší ohromnému zájmu ze strany retailových investorů. Proč by taky ne, když kurzy akcií soustavně stoupají. A to navzdory tomu, že výkonnost těchto titulů překonala i ty nejvíce optimistické odhady.

Nicméně každá párty jednou končí. A když muzika přestane hrát a zhasnou světla, davy chtějí z těch malých dveří okamžitě ven.

Logicky proto někteří odejdou mnohem později než ti šťastlivci, co párty prozíravě opustily ještě před koncem.

Ovšem specifikem investičních bublin je, že spekulanti a investoři, kteří se na ni vezou, si nechtějí připustit, že jde o bublinu. Přestože jsou indicie vyloženě do očí bijící. Jako třeba chvíle, kdy se CEO Nvidie podepisuje fanynkám na prsa jako nějaká rocková superstar.

Tohle je však jenom špička ledovce.

Má nejnovější video analýza pro akciové trhy a bitcoin

Akcie Nvidia už nemá kam růst, korelace s bitcoinem je silná

Když se podíváme na jednom grafu na bitcoin a akcie Nvidia, jsou za předešlého jeden a půl roku jednoznačně vítězi. Od svých low z roku 2022 po cenová historická maxima se BTC zhodnotil o cca 208 %, zatímco Nvidia o více jak 1 200 %.

Tím pádem Nvidia krále kryptoměn naprosto zastínila. Kdo by to byl kdy řekl? 

Poznámka

Trhy neustále hledají hračky pro spekulace. Dřív byla taková hračka bitcoin nebo akcie Gamestop, teď je to Nvidia. Paradoxně mi nyní přijde bitcoin jako mnohem bezpečnější investice.

Určitou zajímavostí je, jak oba trhy spolu od jara minulého roku pěkně korelují. Většinu času se korelační koeficient pohybuje kolem 0,8 bodu, což indikuje dost silnou závislost. Dlouho proto tvrdím, že bitcoin se chová jako akcie big tech.  

Zdroj: Jaroslav Jarolím (zdroj dat: tradingview.com)
Korelace bitcoinu a akciového trhu
Korelace bitcoinu a akciového trhu

Co se týká samotné Nvidie, technika trhu je vždy neúprosná. Cenový růst je už jistou dobu vertikální a jak všichni víme, nic neroste do nebe.

Vertikální struktury trhu jsou dost zrádné. Na první pohled vypadají, že musí každou chvíli prasknout. Leč často jsou trhy schopny růst vertikálně nepochopitelně dlouho.

Výsledkem je, že trh potrestá jednak medvědy, co se trh snaží shortovat a jednak býky, co nechápou, že jednou ten konec musel přijít.

Tím chci říct, že je bláhové tyto struktury shortovat a longovat. Nemůžete totiž vyhrát.

Akcie Nvidia jsou větší než evropské trhy

Další takovou červenou vlajkou je valuace společnosti Nvidia a širších evropských akciových trhů. Titul je buď překonává, nebo je valuace na zhruba stejných úrovních.

To samo o sobě nemusí být problém. Problém je v tom, jak moc rychle je dokázal relativně malý titul překonat. Opravdu dává smysl, aby trh ocenil jeden technologický titul, obzvlášť tak rychle, více než největší evropské akciové trhy?

Zdroj: linkedin.com
Tržní kapitalizace akcie Nvidia a širších evropských akciových trhů
Tržní kapitalizace akcie Nvidia a širších evropských akciových trhů

Osobně vnímám jako velmi nepravděpodobné, že si Nvidia tuto pozici udrží. V současnosti se společnost těží až z 90% dominance na trhu s čipy, což trhy logicky propisují.

Problém ovšem spočívá v tom, že ostatní technologičtí konkurenti berou vysoké marže Nvidie jako příležitost a chtějí z toho pomyslného dortu taky svůj díl.

Technologický sektor je vysoce konkurenční a z velkého vítěze se tak může rychle stát smolař. V historii jsme to například viděli u společnosti Cisco. To znamená, že ty vysoké zisky časem zerodují vlivem narůstající konkurence, která v předešlých letech objektivně zaspala.

Příliš velká koncentrace investic v technologickém sektoru

Příliš velkou koncentrovanost investic v technologickém sektoru lze ukázat různě. Od podílu růstu big tech na celkových trzích až po různé poměry.

Na následujícím grafu je poměr Dow/Nasdaq. Hodnota poměru se právě nachází již v blízkosti druhé směrodatné odchylky pod 30letým průměrem. Což jsou dlouhodobě dost extrémní hodnoty. Jak to interpretovat?

Info

Směrodatná odchylka je statistickým měřítkem rozptylu datového souboru vzhledem k jeho průměru.

Pokud jsou datové body dále od průměru, je v datovém souboru vyšší odchylka. Čím větší odchylka, tím větší pravděpodobnost, že se tržní situace vrátí ke svému průměru.

Zdroj: bloomberg.com
Poměr akciových trhů Dow/Nasdaq
Poměr akciových trhů Dow/Nasdaq

Technologické akcie až extrémně překonávají ty průmyslové z Dow Jones, z čehož lze usuzovat, že se v budoucnu situace spíše normalizuje.

Zmíněná normalizace může probíhat dvěma způsoby. Buď technologické akcie začnou klesat, nebo je ostatní tituly doženou.

Polopaticky řečeno, buď tedy Dow poroste rychleji, nebo Nasdaq čekají hluboké ztráty.

Aktuální AI bublina je větší jak internetová bublina z konce 90. let

Na základě přiloženého grafu je forwardové P/E, pro top deset akciových titulů, mnohem vyšší než během všemi známé internetové bubliny z přelomu milénia.

Na vyšších hodnotách se forwardové P/E nacházelo akorát v roce 2020. Tím pádem není situace až tolik hrozná, ale určitě se zase nacházíme blízko pomyslného stropu.

Zdroj: apollo.com
Forwardové P/E pro akciové trhy
Forwardové P/E pro akciové trhy

Závěrem: Technologické akcie jsou časovaná bomba

Každý investor si nyní musí zodpovědět ne úplně jednoduchou otázku. Má kam americký big tech ještě růst? Nic se nedá nafukovat věčně. Proto je uvedená otázka pro každého investora zásadní.

Jestli si investor myslí, že akcie Nvidia a jiné velké technologické společnosti, mají ještě kam posilovat, je třeba si to racionálně zdůvodnit. V opačném případě si člověk zřejmě něco nalhává a posléze přijde vystřízlivění. Stejně jako mnohokrát v minulosti.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.