Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Neuvěřitelné! Tesla od oznámení bídných výsledků hospodaření vzrostla o 40 %!

I po prachbídných výsledcích Tesly z prvního čtvrtletí akcie výrobce elektromobilů rostou. Podpořily je nové sliby Elona Muska ohledně plně autonomního řízení. Jakou budoucnost vizionář nastínil?

Publikováno
Neuvěřitelné! Tesla od oznámení bídných výsledků hospodaření vzrostla o 40 %!
Zdroj: forbes.com

Tesla se podle své zprávy o výsledcích za první čtvrtletí potýkala se značnými problémy, které byly ovlivněny vnějšími faktory a trendy v odvětví.

Navzdory podnikatelským neúspěchům se generální ředitel Elon Musk zaměřil na budoucnost společnosti v oblasti umělé inteligence (AI) a technologie autonomního řízení (FSD), což vedlo k překvapivému růstu ceny akcií – ty si tak v průběhu minulého týdne připsaly těžko uvěřitelný 20% zisk.

K dalšímu růstu o více než 10 % došlo dnes poté, co Čína po splnění požadavků na zabezpečení dat zrušila omezení týkající se jejích vozidel. Díky tomuto kroku je mnohem pravděpodobnější, že systém Tesla Full Self Driving (FSD) bude brzy dostupný i v Číně.

Od svého minima, které bylo zaznamenáno před pouhým týdnem, vzrostla cena akcií Tesla o téměř 40 %. Od zveřejnění výsledků přidala akcie na tržní kapitalizaci asi 170 miliard dolarů.

Mizerné výsledky Tesly za první čtvrtletí

Během čtvrtletí se Tesla potýkala s komplikacemi, včetně problémů souvisejících s konfliktem v Rudém moři, žhářským útokem v berlínské továrně a náběhovými náklady na aktualizovaný Model 3.

Tyto faktory vedly k 9% poklesu dodávek v prvním čtvrtletí a odpovídajícímu poklesu tržeb na 21,3 miliardy USD, což je méně než očekávaných 22,15 miliardy USD.

Tržby z automobilového průmyslu klesly o 13 % na 17,4 miliardy USD, což bylo způsobeno rozsáhlým snížením cen v rámci sektoru elektrických vozidel. To mělo dopad i na provozní marži společnosti, která klesla z 11,4 % na pouhých 5,5 %.

Zisk na akcii rovněž klesl z 0,85 USD na 0,45 USD, čímž zaostal za odhady analytiků ve výši 0,51 USD na akcii.

Tesla navíc varovala, že tempo růstu prodejů jejích vozidel může být letos “výrazně nižší” než v předchozím roce.

Nový Muskův vzdušný zámek přilákal investice

Muskův důraz na ambice společnosti v oblasti autonomie vozidel a umělé inteligence však zaujal investory a tak zaznamenaly akcie Tesly po zveřejnění výsledků nečekaný nárůst.

Aktuální vývoj akcií Tesly

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Musk nastínil vizi, v níž technologie plně autonomně řízených vozů od Tesly umožňuje majitelům vozů pronajímat svá auta, když je zrovna nepotřebují, čímž se zvyšuje jejich hodnota a vytváří se nová autonomní síť pro sdílení vozidel.

Ačkoli zpomalení růstu prodejů elektromobilů a tlak na marže zmírnily její růstový příběh, akcie Tesly se i nadále obchodují s prémií oproti tradičním automobilovým akciím.

Ocenění Tesly odráží očekávání jejího úspěchu v oblasti samořídící technologie. S vývojem trhu bude pro budoucí úspěch společnosti Tesla rozhodujícím faktorem její schopnost plnit sliby týkající se FSD.

Muskova důvěra ve vedoucí postavení společnosti v závodě autonomních vozidel pramení z rozšíření vozidel společnosti, které zahrnuje více než 5 milionů vozů, které by mohly být modernizovány na plně samořídící, až technologie plně dozraje.

Investoři by však měli Muskovo nadšení vyvažovat skutečností, že vedoucí postavení Tesly v oblasti FSD zdaleka není zaručeno.

Příležitost v oblasti autonomních vozidel je obrovská, ale Tesla rozhodně nebude mít tento trh jen pro sebe.

Společnost Waymo, která patří pod Alphabet, už nasbírala miliony kilometrů ve městech, kde nabízí autonomní sdílení jízd, mezi něž nyní patří Phoenix, San Francisco a Los Angeles.

Další automobilky, jako GM a Ford, mají vlastní samořídící technologie a do závodu o FSD se zapojila také spousta technologických společností, například Zoox spadající pod Amazon a Mobileye, která patří Intelu.

Trh autonomních vozidel je přeplněn konkurenty a loňský žebříček Consumer Reports naznačuje, že závod o vedoucí technologii FSD je stále otevřený. Do čela zařadil technologii BlueCruise AV společnosti Ford.

Podle renomované služby pro testování výrobků předstihly Teslu v oblasti samořídících technologií i GM, Mercedes-Benz, BMW, Toyota a Volkswagen.

Je až s podivem, kolik diváků sledujících tento závod úplně ignoruje vedoucí běžce, a hlasitě podporují Muska, který tvrdí, že vyhraje, i když má zatím obutou jen jednu tretru.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎