Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Srovnání akcií Tesla a NIO: Jak se obě společnosti vyrovnávají s výzvami na čínském trhu?

Akcie společností Tesla a NIO mají klesající tendenci kvůli zpomalujícímu se prodeji elektromobilů v Číně. Podaří se jim odrazit ode dna?

Srovnání akcií Tesla a NIO: Jak se obě společnosti vyrovnávají s výzvami na čínském trhu?
Zdroj: depositphotos.com

Čína je největším světovým trhem s elektromobily a společnosti Tesla i NIO patří mezi přední hráče v jejich výrobě.

Čínský trh elektromobilů však v posledních týdnech vykazuje viditelné známky zpomalení. Údaje Čínské asociace osobních automobilů odhalily 21% pokles maloobchodního prodeje nových elektrických vozidel v Číně mezi 1. a 14. lednem ve srovnání s obdobným obdobím z prosince.

Tento stav se pak logicky projevuje i na výkonnosti akcií uvedených společností.

Korelační graf akcií Tesla a NIO

Aktuální cena
Změna
Nio / NIO
Načítání
Načítání
Načítání
Tesla / TSLA
Načítání
Načítání
Načítání

Podívejme se na základní fundamenty obou společností.

1. Tesla

Základní ukazatele (stav k 11. 3. 2024):

Tržby společnosti Tesla meziročně stále rostou a za rok 2023 dosáhly úrovně 96,7 miliardy USD.

Zdroj: www.investing.com
Výnosy
Výnosy společnosti Tesla

Za rok 2023 dosáhla firma čistého zisku 14,9 miliardy USD, v tom je ale zohledněno i daňové zvýhodnění ve výši přibližně 5 miliard USD.

Výhodou firmy je silná rozvaha, když se jí v průběhu posledních několika let podařilo dostat dluhy na pouhých 5 miliard USD, zatímco peněžní rezervy se vyšplhaly na 29 miliard.

Strategickým rizikem pro každou firmu je zpomalující poptávka a konkurence.

A to se v Číně naplno projevuje. Tesla v únoru vykázala 60 365 dodávek vozidel ze své továrny Giga Shanghai. Objem únorových dodávek představuje 16% pokles oproti stavu před měsícem, 19% pokles oproti stavu před rokem a nejnižší celkový počet dodávek od prosince 2022.

Zpomalení poptávky po elektromobilech vedlo k prohloubení cenové války – Tesla iniciovala snížení cen v Číně zhruba o 4 800 dolarů za vozy Model 3 a Model Y.

Tesla už také není největším světovým prodejcem elektrických automobilů na světě.

V posledním čtvrtletí roku 2023 ji překonala společnost BYD. Ta na počátku března uvedla na trh novou verzi svého nejprodávanějšího vozu za cenu nižší, než byla konečná cena jeho ukončeného předchůdce.

Ovšem také BYD zaznamenala v únoru pokles prodeje o 37 % na 122 311 vozů oproti předchozímu roku.

Technická analýza

Klesající trend akcií Tesly nám jasně ukazuje týdenní graf.

Zdroj: www.tradingview.com
Akcie Tesla na týdenním grafu

Cena vytváří nižší vrcholy, což je znázorněno klesající trendovou linií. Došlo i k proražení supportu na hodnotě 195 USD. Pokud bude napjatá situace na čínském trhu trvat, nelze vyloučit ani pokles k hodnotě 100 USD za akcii.

Analytici zatím akciím Tesly věří a průměrná cílová cena na 12 měsíců je podle Investing.com na úrovni 211 USD. Nejnižší odhad je 85 USD.

2. NIO

Základní ukazatele (stav k 11. 3. 2024):

Humbuk kolem akcií NIO v roce 2020, kdy dosáhla zhodnocení 1 172 %, a aktuální vývoj, kdy akcie ztratila více než 90 % ze svého vrcholu a pohybuje se na hranici penny stocks, jen dokazuje, že raketový růst, který je hnán iracionálním optimismem investorů, není nikdy udržitelný, když firma nepodpoří hodnotu akcií pozitivními výsledky.

Zdroj: www.investing.com
Výnosy, NIO
Výnosy společnosti NIO

Tržby čínského výrobce elektromobilů stouply v roce 2023 o přibližně 12 % a oproti předchozím rokům je jasně vidět, jak temto růstu zpomaluje.

Mezitím konkureční společnosti NIO zvyšují tržby rychlejším tempem, přičemž společnosti XPeng a Li Auto vykázaly ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 nárůst dodávek o 171 %, resp. 185 %. Dodávky společnosti NIO ve čtvrtém čtvrtletí meziročně vzrostly sotva o 25 %.

NIO má také velmi nízkou hrubou marži a rizikem jsou i rostoucí provozní náklady.

Meziroční nárůst celkové čisté ztráty, která za rok 2023 dosáhla 21 miliard čínských juanů, což byl oproti roku 2022 nárůst o 50 %, jasně vysvětlují, proč akcie zaznamenává dramatický pokles hodnoty.

Rizikem je také probíhající politické napětí mezi USA a Čínou, které mělo na podnik dopad již v minulosti. Výrobce elektromobilů plánuje prodávat svůj první vůz v USA do roku 2025. Zda to však bude proveditelné, se teprve uvidí.

NIO má ovšem velkou konkurenční výhodu v nabídce tzv. swap stations, tedy stanic pro výměnu baterií.

Pozitivní je i to, že společnost nedávno získala investici ve výši 2,2 miliardy dolarů od investiční společnosti (CYVN Holdings).

Pokud se však firmě nepodaří v probíhající cenové válce zastavit růst nákladů, je možné, že společnost bude muset získat externí zdroje financování, což by mohlo vést k rozmělnění kapitálu akcionářů a vyvolání dalšího tlaku na cenu akcií.

Technická analýza

Slabé fundamenty se naprosto jasně projevují na klesajícím trendu akcií NIO.

 

Zdroj: www.tradingview.com
Akcie NIO na týdenním grafu

Cena 5,4 USD za akcii se sice může mnoha investorům jevit jako příležitost koupit akcii “za babku” a někteří spekulanti této možnosti jistě využijí ke krátkodobým obchodům. Na levných akciích se také často projevují manipulace typu pump and dump, které sice mohou přinést vysoké zisky, jsou ovšem také extrémně rizikové.

Pro dlouhodobé investory je však aktuální situace příliš nejistá a dokud se fundamenty nezlepší, tak nelze vyloučit, že pokles může dál pokračovat.

Technická analýza totiž mluví jasně: akcie je v klesajícím trendu a na cestě k all-time low, které je na hodnotě 1,61 USD není žádná překážka.

Uvažujete o investování do akcií Tesla nebo NIO? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.