Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Meme akcie “včera a dnes” – Jedná se stále o zajímavou investiční příležitost i v současné době?

Publikováno
Meme akcie “včera a dnes” – Jedná se stále o zajímavou investiční příležitost i v současné době?
Zdroj: marketwatch.com

Finanční trhy nabízejí každý den mnoho obchodních příležitostí, kterých se bezpočet větších či menších investorů snaží využít pro generování zisku. S velkým množstvím obchodních příležitostí přichází ještě větší příval všemožných investičních analýz z pochybných zdrojů, jejichž úspěšnost je na velmi nízké úrovni.

V tomto článku se zaměříme na unikátní zdroj obchodních signálů a to jsou sociální sítě, které byly především v roce 2021 zavaleny investičními příležitostmi.

Jak si akciovky z Meme segmentu stojí a lze konstatovat, že sociální sítě nabízí kvalitní tržní predikce? Pojďme společně nalézt odpověď.

Ještě než se pustíme do vyhodnocování důvěryhodnosti analýz ze sociálních sítí a ohlédnutím za meme akciovkami, pojďme si připomenou, čím jsou meme charakteristické a čím jsou unikátní oproti klasickým akciovým titulům.

Meme akcie

Tento neoficiální tržní segment vznikl v roce 2021, kdy se to na sociálních sítích, především pak na Twitteru, jen hemžilo všelijakými investičními doporučeními, tipy a názory mnoha sebeznaných odborníků a investorů. Díky vysokému dopadu FOMO efektu a také marketingu, některé společnosti dokázaly díky krátkodobému zájmu získat vysokou pozornost veřejnosti a také peníze nových investorů.

Meme akcie jsou charakteristické vysokou volatilitou, která je způsobena především nezkušenými investory, kteří pod vlivem svých emocí rychle prodávají a nakupují akcie o kterých vědí pouze málo informací. Krátkodobé momentum těchto obchodů vyžene cenu akcií dané společnosti do nebes, ale s jejich dlouhodobým růstem to je již jiná pohádka.

Meme akcie jsou vysoce volatilní a proto velmi rizikové finančním aktivum.

Vysoká volatilita je nebezpečná jak pro investory, protože kvůli vzdáleným stop lossům se maximalizuje riziko, což sebou přináší i zvýšené požadavky na obchodní kapitál. Volatilita ceny akcií je rovněž velmi nepříjemná pro akciovou společnost, protože výnosy z veřejného úpisu jsou rázem silně nepredikovatelné, což brání vzniku jakékoli dlouhodobé obchodní strategii. (Některé technologické společnosti vysokou volatilitu svých akcií řeší tzv. ředěním akcií, případně jejich odkupem od minoritních investorů.)

Zdroj: morningstar.com
Volatilita denních výnosů na vybraných meme akciích
Volatilita denních výnosů na vybraných meme akciích

Vysoká volatilita a případná dlouhodobá neudržitelnost růstu způsobily velmi rychlou změnu tržního sentimentu a po vysoké oblibě meme akcií došlo k silnému odlivu a rostoucímu nezájmu investorů o tyto tituly. Důsledkem oslabení zájmu byl cenový pokles akcií, který pozorujeme v současné době.

Mají meme akcie ještě dostatek síly k růstu a je tomu technická a fundamentální analýza nakloněná? Na to se podíváme u největších představitelů těchto akcií společností GameStop a AMC.

1) GameStop

Klesající trend akcií GameStop je více než zřetelný. Ze 120 USD v roce 2021 akcie této meme společnosti klesly až na současných 30 USD, což je 75% propad. Pokles zájmu investorů o tento akciový titul si vybralo svojí daň. Pozitivní v tomto případě je, že trh udržuje svá minima na hodnotě 20 USD. Pod touto cenovou hladinou se nachází dlouhodobé POC (point of control), které bude poslední záchranou brzdou v případě pokračujícího cenového poklesu.

Podle výhledu analytiků by se tržby společnosti GameStop měly v nadcházejících letech stabilizovat na hodnotě okolo 6 miliard dolarů s případným růstem až na 6,5 miliardy USD v roce 2023. Další pozitivní zprávou je, že akcie již nejsou pod vlivem drobných investorů. 26 % jejich akcií je vlastněno velkými společnostmi, což je nejspíše i důvod současné cenové stagnace okolo ceny 40 USD. GameStop nevyplácí svým investorům dividendy.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní akciový graf společnosti GameStop
Týdenní akciový graf společnosti GameStop

2) AMC entertainment

Další společnost, která je téměř synonymem pro meme akcie, je americký holding AMC entertainment. I přes věhlas této společnosti se jí nevyhnul akciový propad téměř 80 %. Na cenovém grafu této společnosti lze identifikovat rezistentní úroveň na ceně 20 USD. Ovšem tato zóna byla v historii již dvakrát testována, což může být výrazný faktor při opětovném růstu akcií.

Společnost AMC očekává v následujících dvou letech růst tržeb, což bezpochyby souvisí i s koncem celosvětové pandemie, opětovnou produkcí filmů a znovu nalezenou chutí milovníků stříbrného plátna chodit do kina. Tržby společnosti by v letošním roce měly dosáhnout 4,3 miliard USD a v roce 2023 dokonce 5,1 miliard dolarů. Drobnou vráskou na pozitivním fundamentu je vysoká zadluženost společnosti, která je při tržní kapitalizaci necelých 5 miliard USD téměř dvojnásobná. AMC entertainment nevyplácí investorům dividendy.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti AMC Entertainment
Měsíční akciový graf společnosti AMC Entertainment

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Závěr

Meme akcie jsou specifická investiční aktiva, která podléhají vysoké volatilitě a riziku. Jedná se o společnosti, které byly ve vysoké míře prezentovány na sociálních sítích anonymními odborníky jako investiční příležitosti, což přilákalo mnoho soukromých investorů. Meme akcie v roce 2022 ovšem ztrácí na popularitě, což se projevuje i na cenovém propadu GameStop a AMC. I přes akciový pokles tyto společnosti nabízejí pozitivní výhled na budoucí tržby a díky investicím velkých společností do těchto meme akcií se v současné době stabilizuje i jejich cena.

Líbil se vám tento článek?
4
1

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.