V dnešní době vysokých úrokových sazeb je celosvětově velkým problémem finančně dosáhnout na bydlení. Toto je aktuálně zásadní problémem také ve Spojených státech amerických, ale pojďme se zaměřit na trh bydlení v České republice. Česká bankovní asociace (ČBA) vydala nová data z oblasti hypoték. Pojďme si shrnout nejdůležitější data a informace.
Sazby hypoték stále rostou a dosahují hodnoty 5,86 %
ČBA dále uvádí, že sazby hypoték dál rostou. V říjnu nabízely banky úrok u nových smluv v průměru ve výši 5,86 %. Ten tak patří k nejvyšším za posledních 20 let. I proto pokračuje taky nízký zájem o úvěry na bydlení. Meziročně klesl o 80 % a v září i říjnu se pohyboval objem nově poskytnutých hypoték na nejnižším čísle od roku 2014. Podle bankovní asociace by navíc sazby měly klesat jen pomalu.
ČNB v druhé půlce roku 2023 pravděpodobně sníží úrokové sazby
Jakub Seidler hlavní ekonom České bankovní asociace říká, že v roce 2023 trh předpokládá, že třeba ČNB by mohla v druhé půlce roku úrokové sazby mírně snížit, ale to ještě neznamená, že to uvidíme nějak citelně v hypotékách, protože ty se neodvíjí jen od sazeb ČNB. Takže ano, určitý pokles hypotečních sazeb v těch příštích měsících, čtvrtletích nastat může, jenže spíš pouze mírný a podstatně menší, než by řada domácností v tuhle chvíli doufala.
Dle ČBA z meziměsíčního pohledu objem poskytnutých hypoték vesměs stagnoval poté, co ve třech předešlých měsících zaznamenal dvouciferný propad.
Došlo k poklesu poskytnutých hypoték zejména vůči silnému roku 2021, ale i ve srovnání s rokem 2020 je říjnový objem poskytnutých hypoték o více než 75 % nižší, ukazují statistiky ČBA.
Za letošní rok, tedy od ledna do října, se podle ČBA propadla aktivita na hypotečním trhu dokonce o 60 %. Filip Beneš manažer hypoték Unicredit doplňuje, že hypoteční trh pokračuje ve stagnaci a pro další období nelze předpokládat změnu směru.
Sazby hypoték budou dále růst
Pro lidi, kteří nyní uvažují o hypotéce, je nejdůležitější informace, jakým směrem se sazby budou vyvíjet v následujícím období. Ovšem experti na tuto problematiku pro ně přinášejí špatné zprávy. Daniel Horňák ze společnosti Patron uvádí, že sazby podle něj porostou i v následujících měsících, banky postupně zvedají sazby v návaznosti na dražší zdroje. Chladnutí hypotečního trhu dál pokračuje a v zimních měsících budeme svědky ještě mírného snížení jak objemu, tak počtu poskytnutých hypotečních úvěrů.
Michal Svoboda regionální ředitel realitní společnosti Century 21 říká, že ze statistik je patrné, že peak hypotečních sazeb ještě nemusí být nutně za námi. Tento fakt zvyšuje nejistotu potenciálních kupujících a udržuje současnou paralýzu realitního trhu. Do doby, než ČNB se vrhne ke snižování sazeb, bude převládat zájem o nájemní bydlení.
Průměrná hypoteční sazba se už nyní nachází na nejvyšších úrovních za posledních 20 let. V letech 2008 a 2009 se pohybovala také na obdobně vysokých hodnotách.
Nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky až o 7 000 Kč
Dle aktuálních dat ČBA vyplývá, že průměrná hypotéka klesla v říjnu mírně pod 2,9 milionu korun, kde byla naposledy v závěru roku 2020. S přísnějšími pravidly ze strany ČNB a s vysokými úrokovými sazbami totiž musely některé domácnosti zamýšlenou hypotéku snížit. Nejvyšší průměrná hypotéka byla loni v listopadu, kdy činila 3,46 milionu korun. Od té doby mírně klesá. ČBA dále upozorňuje, že růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o 1500 korun. Ve srovnání s 2% úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená 6% hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky o 6 000 až 7 000 korun.
Zdražují také nemovitosti a nájmy
Závěrem můžeme říci, že zdražují nejen hypotéky ale i ceny nemovitostí v porovnání s minulými lety. Podle dat z webu cenovamapa.org stoupla cena mezi druhým čtvrtletím roku 2020 a druhým čtvrtletím letošního roku průměrně o víc než 30 %. Stejné je to i u nájmů. Například v Praze u bytu velkého 65 metrů čtverečních byl v letošní polovině roku průměrný nájem 22 500 korun. Ještě rok předtím to bylo necelých 18 500 korun. V průměru o dva tisíce víc pak zaplatí nájemníci v Brně a zdražilo se i v Ostravě.
Teoreticky by měly ceny nemovitostí při vysokých úrokových sazbách v průměru stagnovat či klesat. Lze tedy říci, že ve velkých městech je zájem o byty tak velký, že převýší restriktivní politiku centrální banky a dochází stále k růstu cen.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.