Český trh s nemovitostmi prochází náročným obdobím, jehož průvodními jevy jsou vysoké úrokové sazby hypoték a rostoucí ceny nemovitostí.
Odborníci se domnívají, že tento scénář bude přetrvávat, což je pro potenciální zájemce o vlastní bydlení mimořádně špatná zpráva.
Očekává se, že průměrná sazba hypoték se v blízké budoucnosti udrží nad čtyřmi procenty.
Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Swiss Life Select, upozorňuje, že sazby budou klesat jen pomalu.
V současné době je průměrná sazba hypoték podle Hypomonitoru České bankovní asociace na úrovni 4,85 procenta.
Názory ekonomů se různí
Názory ekonomů na snižování sazeb se liší. Petr Dufek ze společnosti Creditas předpovídá do konce letošního roku mírný pokles na 4,5 procenta u hypoték s pětiletou fixací.
Jan Brejl z finanční skupiny Partners zase očekává, že se sazby přiblíží 4,5 procenta už během prvního čtvrtletí, přičemž jako problém uznává rostoucí ceny nemovitostí.
Nedostatek dostupného bydlení komplikuje situaci kupujícím. Nabídka vhodných nemovitostí se pravděpodobně v brzké době výrazně nezlepší.
Tom Kadeřábek ze společnosti Swiss Life Select naznačuje, že sazby hypoték začínající trojkou jsou pravděpodobně nadobro pryč.
Globální vlivy na český trh
Na český hypoteční trh působí globální faktory, zejména z USA.
Zvolení Donalda Trumpa změnilo očekávání ohledně inflace a politiky centrálních bank, což zase vedlo k očekávanému zvýšení sazeb americkým Fedem.
Mezinárodní vliv ovlivňuje sazby mezibankovních úvěrů českých bank a náklady na hypoteční financování.
Navzdory těmto výzvám však mají české banky spoustu prostoru pro snižování.
V současné době mají zdravé ziskové marže, zatímco vysoká poptávka a nedostatek konkurence udržují ceny na stabilní úrovni.
Podle Jana Brejla mohou tuto dynamiku změnit nové obchodní plány, k jejichž spuštění by mělo dojít v dohledné době.
Role České národní banky
Přestože Česká národní banka výrazně snížila základní úrokovou sazbu, hypoteční sazby ji nenásledovaly.
Viceguvernérka Eva Zamrazilová upozornila, že zatímco ČNB snížila sazby o 2,75 procentního bodu, banky snížily sazby hypoték pouze o 0,7 procentního bodu.
Budoucnost hypotečního trhu závisí na rozhodnutích hlavních hráčů v oboru.
Některé banky už začaly sazby mírně snižovat – kupříkladu Česká spořitelna o 0,2 procentního bodu u různých hypoték s fixací, přičemž některé nabídky klesly pod pět procent.
K mírnému snížení přistoupila také Air Bank.
Vzhledem k rostoucím cenám nemovitostí je však výrazné snížení sazeb bez výrazné motivace nepravděpodobné.
Podle údajů SReality dochází na realitním trhu k růstu cen, přičemž velké byty zdražily za poslední rok o 12 %, menší pak o 15 %.
Prodeje nemovitostí zrychlily, což svědčí o silné poptávce.
Zájemce čeká neradostná budoucnost
Pokud uvažujete o koupi vlastního bydlení, nemusí být čekání na levnější hypotéky rozumné.
Situaci komplikují makroekonomické prostředí, geopolitická nejistota a nedávné oslabení české koruny po amerických volbách.
Tyto faktory omezují potenciál pro další snižování sazeb.
Ačkoli se sazby hypoték mohou dočkat určitého snížení, český trh s nemovitostmi zůstává pro potenciální majitele domů neradostným místem.
Vysoké ceny nemovitostí, omezená nabídka a globální ekonomické vlivy dávají tušit, že dostupnost bydlení bude i nadále více než tristní.
Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.