Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Které komodity nabízí obchodníkům “nejsnadnější” výdělek?

Místo dlouhodobého trpělivého investování volí někteří jedinci raději obchodování s aktivy, jejichž cena se rychle mění a o to rychleji generují zisk. Které to jsou?

Které komodity nabízí obchodníkům “nejsnadnější” výdělek?
Zdroj: depositphotos.com

Obchodování s komoditami je dynamická a volatilní oblast, která obchodníkům přináší jak značné riziko, tak i potenciálně velmi atraktivní příležitosti.

Ceny komodit totiž ovlivňuje celá řada faktorů od klasické dynamiky nabídky a poptávky, přes geopolitické vlivy, makroekonomické ukazatele až po počasí.

Proto jsou zpravidla špatně předvídatelné a vysoce volatilní. Komodity s nejdivočejším vývojem ceny si dnes představíme.

Energetické komodity

Ceny energetických komodit, jako je ropa a zemní plyn, jsou velmi citlivé na nesčetné množství vlivů, včetně geopolitických událostí a regulatorních zásahů.

Historická trajektorie cen ropy byla utvářena konflikty v regionech bohatých na ropu, strategickými rozhodnutími OPEC i vzorci globální spotřeby energie.

V poslední době jsou cenové pohyby výsledkem proti sobě působících vlivů slabých makroukazatelů, které tradičně cenu ropy tlumí a přetrvávajícího napětí v Rudém moři.

Aktuální vývoj ceny ropy

Podobně i ceny zemního plynu podléhají dramatickým změnám. Značný vliv tady má pochopitelně počasí. Extrémně tuhé zimy, a naopak horká léta zvyšují poptávku po plynu, jehož spotřeba roste s potřebou topení i chlazení.

Aktuální vývoj ceny zemního plynu

Aktuálně se zemní plyn pohybuje pod hranicí 2 dolarů za MMBtu (milion britských tepelných jednotek), ale před 2 měsíci byla cena téměř dvojnásobná.

To ale pořád není nejlepší ukázkou toho, co cena zemního plynu umí. Například rok 2022 načala na úrovni lehce pod 4 dolary za jednotku, aby v průběhu roku dvakrát překonala 9 dolarů, zaznamenala maximum ve výši 9,72 dolaru a ustoupila během dvou měsíců o 45 %.

Tohle vše se stalo do poloviny října. Poté stihl plyn do konce roku ještě jednou vystřelit o 45 % nahoru, poklesnout a znovu připsat skoro třetinu, aby se pak uklidnil a v prvním týdnu roku 2023 skončil v podstatě tam, kde před rokem začal.

Vývoj ceny zemního plynu v roce 2022

Vzpomínky na tyto divoké pohyby v trhu asi ještě nějaký čas zůstanou. Například když byly v srpnu loňského roku vyhlášeny stávky v klíčových těžebních závodech v Austrálii, ceny plynu v Evropě vyskočily během jediného dne o více než 20 %.

Průmyslové kovy

Další vysoce volatilní kategorií ovlivněnou nejrůznějšími vlivy jako je průmyslová aktivita, geopolitika a stabilita dodavatelského řetězce jsou průmyslové kovy.

Měď umí předpovídat ekonomické trendy, protože je extrémně citlivá na změny poptávky v průmyslových odvětvích, jako jsou elektrická infrastruktura, stavebnictví a obnovitelné zdroje energie.

V tomto ohledu byla v posledních 18 měsících na trzích s mědí konzistentním tématem vyhlídka na oživení čínského sektoru nemovitostí.

Čínské stavebnictví dříve představovalo významný zdroj poptávky po mědi a zadrhávající se pokusy o stimulaci obnovení investic v tomto odvětví od té doby vedly k výkyvům cen mědi.

Aktuální vývoj ceny mědi

Volatilitu ceny niklu mezitím podporuje jeho role ve výrobě nerezové oceli a rostoucí poptávka po lithium-iontových bateriích.

Zemědělské plodiny

Zemědělský sektor, který je často považován za méně volatilní než energetické komodity, také zaznamenal značnou volatilitu na post-pandemickém trhu.

Káva je vysoce volatilní vzhledem k tomu, že její ceny jsou obzvláště citlivé na klimatické podmínky v hlavních producentských zemích, jako jsou Brazílie a Kolumbie.

Pokud ale budeme mluvit o pěstované komoditě s vysokou volatilitou, nemůžeme nezmínit kakao, jehož cena za poslední rok vzrostla o 167 % a jen od začátku roku si připsala 66 %.

Pšenice, základní potravinářská obilovina, je rovněž zranitelná vůči extrémním výkyvům počasí. Sucha, nebo naopak záplavy nejsou pro sklizeň pšenice dobré a sezónní výkyvy ceny jsou tak u pšenice samozřejmostí.

V nedávné době ale tuto komoditu ještě výrazněji ovlivnil jiný faktor. Když v únoru roku 2022 napadlo Rusko “Obilnici Evropy”, cena vystřelila během pár dní o dvě třetiny výš.

Vliv ruské invaze na Ukrajinu na cenu pšenice

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.